Apple zmniejsza Macbooka Air, do 13-calowego modelu dołącza mały Macbook Air z 11-calową przekątną ekranu. Oba modele dokładnie przetestowaliśmy.

Wbrew wcześniejszym deklaracjom, Apple wkracza teraz do segmentu netbooków z 11-calowym modelem Macbook Air. Jednak przy nieproporcjonalnie wyższych cenach, ale także przy wyższej wydajności procesora i grafiki w porównaniu do krewnych komputerów z systemem Windows.

Nowy Macbook Air (zdjęcie 1 z 13)

00 mba13_hand Macbook Air stał się mniejszy i lżejszy

Podobnie jak w przypadku 13-calowego Macbooka Pro, nowy Macbook Air nadal bazuje na dość starym już procesorze Intel Core 2 Duo. Chociaż jest to znacznie szybsze niż chipy atomowe, które obecnie można znaleźć w większości netbooków, wielu wolałoby mieć obecny procesor Intel Core i3. Są tu oczywiście przeszkody techniczne nie do pokonania. Przede wszystkim powolny, zintegrowany układ graficzny Core i3 uniemożliwia wykorzystanie go w Macbooku Air.Aby być wyposażonym graficznie, Apple musiałby również zintegrować dyskretny układ graficzny, na który nie ma miejsca ani wystarczającej wydajności chłodzenia w Macbooku Air.

Co więcej, Apple zmniejszył częstotliwość taktowania nowych modeli Air. Jeśli poprzedni topowy model był nadal dostępny w fabryce z zegarem 2,13 gigaherca, teraz otrzymujesz tylko 1,86 gigaherca. Chip 2,13 GHz jest opcjonalnie dostępny w sklepie Apple za dodatkowe 90 euro. Model 11-calowy musi zadowolić się fabrycznie 1,4 gigaherca. 1,6 gigaherca można dostać za dodatkowe 90 euro.

Więcej o Macbooku Air na pokazie „Back to the Mac”.

Nadal istnieją różnice w zintegrowanej pamięci podręcznej procesora. Podczas gdy 13-calowy model – jak poprzednio – wykorzystuje sześć megabajtów pamięci podręcznej, 11-calowy Macbook Air ma tylko trzy megabajty. Podobnie jak w przypadku 13-calowego Macbooka Pro, system graficzny korzysta teraz z chipsetu graficznego Nvidii Geforce 320M. Jak pokazują nasze testy porównawcze, ten układ jest znacznie szybszy niż jego poprzednik, Geforce 9400M. Zwłaszcza w aplikacjach 3D, takich jak gry, chip wykazuje przyzwoitą wydajność.

Podobnie jak w przypadku starego Macbooka Air, nadal musisz zadowolić się zaledwie dwoma gigabajtami pamięci RAM. Możesz jednak kupić urządzenie z większą ilością pamięci z fabryki. Za dodatkowe 90 euro dostępne są cztery gigabajty. Późniejsza aktualizacja pamięci nie jest możliwa, ponieważ pamięć RAM jest mocno przylutowana do płyty głównej. Brak gniazd pamięci. Jeśli uruchamiasz aplikacje intensywnie wykorzystujące pamięć lub chcesz jednocześnie otwierać wiele programów na Macbooku Air, zdecydowanie powinieneś zainwestować te 90 euro przy zakupie.

Leave a Comment