Apple zaprezentowało w październiku dwa nowe komputery Mac. iMac Retina 5K wyznacza nowe standardy w zakresie wyświetlania, a przeprojektowany Mac Mini powinien ułatwić rozpoczęcie pracy

Komputer stacjonarny Mac z wyświetlaczem Retina przez długi czas był myśleniem życzeniowym, teraz to rzeczywistość. Apple wziął poprzedni 27-calowy model i zainstalował wyświetlacz 5K. 5K, czyli 5120 na 2880 pikseli, więc iMac ma obecnie najwięcej pikseli na rynku.

Apple nie zmienił niczego pod względem wzornictwa. Tak jak poprzednio, iMac ma super płaską aluminiową obudowę i szklaną szybę przed wyświetlaczem. Nawet z opcjami połączenia prawie wszystko pozostaje takie samo. Tylko dwa porty Thunderbolt działają teraz zgodnie ze standardem 2.0, czyli dwukrotnie szybszym niż wcześniej. Jednak obecnie jest dostępny tylko w modelu Retina, wszystkie inne komputery iMac nadal muszą zadowolić się Thunderbolt 1.

iMac Retina 5K z bliska (zdjęcie 1 z 10)

iMac Retina 5K z bliska Pod względem wyglądu iMac Retina nie różni się od reszty obecnej generacji iMac.

Wewnętrznie Apple wprowadził pewne innowacje. Procesor Intel Core i5 współpracuje z 3,5 GHz i czterema rdzeniami. Możesz uaktualnić do Core i7 z 4,0 GHz.Nowy układ graficzny jest bardziej ekscytujący niż procesor główny. Wraz z Retina iMac, Apple przechodzi z Nvidii na AMD. Tutaj zainstalowano flagowy Radeon R9 290X. Za dopłatą możesz nawet dostać 295X. Co ukrywa Apple: Oba chipy to wariant „M”. „M” oznacza „mobilny”. Nie są to więc superszybkie, wysokiej klasy warianty komputerów stacjonarnych, których niektórzy oczekiwali, ale znacznie wolniejsze układy, które są zwykle używane w notebookach. Mimo to R9 290X to prawdziwy potwór w teście. Zgarnia miliony pikseli na ekranie, jakby to było nic. W testach 3D mierzymy nawet nowe rekordy. Gra Batman Arkham City działa w normalnej rozdzielczości ponad 100 fps. iMac wciąż osiąga 21 kl./s w pełnej rozdzielczości 5K.

Testy wydajności iMac Retina 5K (zdjęcie 1 z 12)

iMac Retina 5K porównuje ogólną wydajność

iMac w centrum testowym

Wyświetlacz jest właściwie klasą samą w sobie. Nigdy nie mieliśmy monitora tej wielkości iz taką ostrością obrazu wystawiono na próbę w centrum testowym. W systemie OS X 10.10 Yosemite możesz wyłączyć tryb siatkówki (Hi DPI) i wyświetlać na ekranie pełne 5120 x 2880 pikseli jeden do jednego. Dopiero wtedy staje się jasne, ile pikseli pokazuje wyświetlacz. W tym przypadku oczywiście wszystkie elementy obrazu i teksty są o wiele za małe, aby poprawnie z nimi współpracować, ale ta mała sztuczka zawsze nadaje się jako imponująca demonstracja.

Reprezentacja kolorów

Jeśli wyświetlacz ustanawia nowe rekordy pod względem ostrości obrazu, ważna jest również reprezentacja kolorów. Subiektywnie kolory wydają się nasycone, niemal krzykliwe, podczas gdy czerń jest głęboka i równa. Inne monitory w tej klasie rozdzielczości (takie jak Sharp PNK-321H) borykają się z problemem „zamętnienia”. Jeśli wyświetlasz monochromatyczny obraz na pełnym ekranie (około 50 procent szarości), możesz zobaczyć plamy, które wyglądają jak jasne chmury. Są one spowodowane nieregularnościami w warstwie filtracyjnej pikseli TFT. Retina iMac również pokazuje to zjawisko, ale nie tak bardzo jak Sharp.

Nasz pomiar przestrzeni barw potwierdza wyświetlacz Retina 5K wyższej klasy średniej. Nie może konkurować z profesjonalnymi monitorami, ale przestrzeń barw pokrywa standard sRGB prawie w 100 procentach. Powinno to wystarczyć w przypadku większości aplikacji fotograficznych i wideo. Maksymalna jasność to ponad 360 cd/m2. Bardzo dobra figura.

ergonomia

Zużycie energii pozostaje umiarkowane. Nie mierzymy dużo więcej niż model iMaca bez wyświetlacza Retina. Jednak Pixelbolide szybko staje się głośny, gdy procesor i układ graficzny muszą działać. Po kilku minutach mierzymy tutaj 1,1 syna. Może to być naprawdę denerwujące – ale gdy obciążenie wraca do normy, iMac bardzo szybko się uspokaja.

Testy ergonomiczne iMac Retina 5K (zdjęcie 1 z 9)

iMac Retina 5K porównuje ergonomię

Mac Mini

Niewiele można powiedzieć o nowym Macu Mini. Apple doprowadził teraz wnętrzności do stanu techniki. Mac Mini jest teraz w zasadzie identyczny z 13-calowym MacBookiem Pro Retina. Procesor i układ graficzny robią to samo.

Wydajność Maca mini

Apple zakłada, że ​​nowy Mac Mini poradzi sobie z dwurdzeniowym układem, ale nasze testy pokazują, że nawet wersja 2,6 GHz nie może konkurować ze starym Mac Mini z czterordzeniowym procesorem. Szkoda, klasyk naprawdę się tu gubi, a używane ceny starego czterordzeniowca z pewnością będą dalej rosły.

Niestety nie ma już czterordzeniowego Maca Mini, a wersja serwerowa też musiała ustąpić miejsca. Szkoda też, że nie da się już samodzielnie otworzyć nowego Maca Mini i wyposażyć go w pamięć lub większy dysk twardy. Zawsze musisz podjąć decyzję przed zakupem.

Zalecenie i wnioski

iMac Retina 5K to prawdziwy gigant i uważamy, że sam wyświetlacz jest wart każdego euro. Profesjonaliści zajmujący się grafiką, fotografią i wideo z pewnością pokochają tego iMaca. Nowy Mac Mini to solidny komputer Mac klasy podstawowej, w którym wzrosła zarówno wydajność procesora, jak i grafiki, a dwa porty Thunderbolt to prawdziwy krok naprzód. Brakuje nam jednak wariantu serwerowego i wersji czterordzeniowej

Leave a Comment