Apple zajęło mniej niż rok, aby komputery iMac na nowej podstawie. Przynajmniej jeśli chodzi o technologię wewnętrzną. Na zewnątrz prawie wszystko pozostaje takie samo

Testujemy cztery obecne komputery iMac i testujemy je z tymi urządzeniami.Apple dostarcza nam do testów cztery nowe komputery iMac. - iMac 21,5 cala, Core i5 2,5 GHz - iMac 21,5 cala, Core i5 2,7 GHz - iMac 27 cali, Core i5 2,7 GHz - iMac 27 cali, Core i7, 3,4 GHz, poprzednik 8 GB RAM oraz najszybszy obecnie komputer firmy Apple, 12-rdzeniowy Mac Pro. Wyniki są zaskakujące.

Tylko jeśli przyjrzysz się bardzo uważnie, zauważysz różnice wizualne w stosunku do poprzednika. Z przodu – obok kamery Facetime HD – znalazł się teraz czujnik jasności. Jest dobrze ukryty za szklaną taflą wyświetlacza i zapewnia, że ​​oświetlenie tła monitora jest kontrolowane przez światło otoczenia. W zaciemnionym salonie nie musisz już ręcznie zmniejszać jasności, iMac robi to sam, a także zwiększa intensywność światła, gdy tylko w pokoju lub biurze ponownie się rozjaśni.

Zasada jest już znana z modeli Macbook Pro firmy Apple. Jeśli używasz iMaca w kontrolowanych warunkach oświetlenia otoczenia, na przykład w przygotowalni, powinieneś wyłączyć tę opcję (możesz to zrobić w ustawieniach systemowych w opcji „Monitor”), ponieważ wrażenie obrazu zmienia się wraz z jasnością wyświetlacza. Może to prowadzić do podrażnień podczas porównywania kolorów.

Kolejną różnicę można znaleźć, jeśli spojrzysz na tył komputera iMac. Mini-DisplayPort ustąpił miejsca interfejsowi Thunderbolt. Nic w tym dziwnego, bo Apple wprowadził Thunderbolt kilka miesięcy temu wraz z nowymi modelami Macbooków Pro. W przeciwieństwie do mobilnych komputerów Mac, masz dwa porty Thunderbolt – przynajmniej w 27-calowym iMacu. Szczegóły dotyczące Thunderbolt można znaleźć w ramce „To jest Thunderbolt” na stronie 58

Nowe procesory i chipsety

Apple dokonał najważniejszych zmian wewnątrz iMaców. Wszystkie modele są teraz wyposażone w najnowsze procesory i chipsety Intela o nazwie kodowej „Sandy Bridge”. Nawet niedrogi iMac klasy podstawowej ma teraz cztery rdzenie procesora, czyli dwa razy więcej niż jego poprzednik. Wraz z Sandy Bridge, Intel wprowadza również nową mikroarchitekturę w 32-nanometrowym procesie produkcyjnym. Oprócz czterech rdzeni procesora i sześciomegabajtowej pamięci podręcznej, w obudowie procesora znajduje się również układ graficzny. Apple oficjalnie tego nie używa, ponieważ wszystkie iMacy działają z dyskretnymi układami graficznymi AMD. W połączeniu z podobnie nową kamerą Facetime HD nadal używany jest rdzeń graficzny Intela. Zapewnia kodowanie w czasie rzeczywistym filmów Facetime HD. Główny procesor jest prawie nieużywany podczas połączenia wideo. Intel nazywa tę funkcję Quick Sync. Apple nie nadaje mu specjalnej nazwy.

Apple używa zupełnie nowego chipsetu Intela o nazwie Z68. Ma kilka specjalnych cech: może łączyć dysk SSD i konwencjonalny magnetyczny dysk twardy, tworząc rodzaj napędu hybrydowego. Szybki dysk SSD działa wtedy jako pamięć podręczna dla napędu magnetycznego. W praktyce powinno to zapewnić większą szybkość dostępu do często wymaganych danych. Intel nazywa tę funkcję „Rapid Storage”. Pytamy Apple, ale informacje są następujące: Chociaż Apple oferuje konfiguracje z dyskiem SSD i magnetycznym dyskiem twardym, nowe komputery iMac nie korzystają obecnie z technologii Rapid Storage firmy Intel.

Ponadto chipset jest w stanie przetaktować procesor używany w ukierunkowany sposób w zakresie podstawowej częstotliwości zegara. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy używasz procesora Intel z serii K, który można bardzo mocno przetaktować. Jednak Apple nie instaluje obecnie żadnych K-Chipsów w komputerach iMac. Ponadto do podkręcania w iMacu należy ogólnie podchodzić z dużą ostrożnością, ponieważ nawet doświadczeni hobbyści mogą z dużym trudem modyfikować mechanizmy chłodzenia iMaca. Jednak lepsze chłodzenie jest podstawowym wymogiem dla przetaktowanego procesora.

Irytacja: Zastrzeżone wewnętrzne połączenie dysku twardego

Technicy z amerykańskiej firmy OWC już całkowicie zdemontowali nowego iMaca i odkryli, że Apple używa specjalnych dysków twardych. Są dostarczane z przedłużoną wtyczką, która najwyraźniej służy do przesyłania danych z czujników temperatury. W tym celu płytki są wyposażone w zmodyfikowane oprogramowanie. To sprawia, że ​​hobbystom jest wręcz niemożliwe zastąpienie wewnętrznego dysku twardego modelem dostępnym na rynku. Naprawy lub uaktualnienia są możliwe tylko za pośrednictwem Apple. To, do czego dąży Apple, pozostaje tajemnicą. Mogą istnieć pewne zalety techniczne, jeśli sprzęt komputerowy ma bezpośredni dostęp do czujników temperatury dysków twardych, ale wady, takie jak wyższe koszty części, większe koszty serwisu i dłuższe czasy oceny przy zmianie na nowy model dysków twardych, powinny je przeważać. Pozostaje blady posmak, że Apple zatrzymuje coraz więcej hobbystów i uaktualniaczy od Maca i chce zachować jak największą kontrolę nad wszystkimi naprawami.

Układy graficzne

Również w obecnej serii Apple opiera się na układach graficznych producenta AMD. Tym razem wykorzystano aktualną serię Radeon HD 6000. Apple korzysta jednak z mobilnych wersji układów graficznych. Oszczędzają energię elektryczną i nie nagrzewają się tak bardzo, co jest korzystne dla systemu chłodzenia dzięki szczelności obudowy iMaca.

Nawet najtańszy iMac jest wyposażony w stosunkowo mocny układ graficzny Radeon HD 6750M. Jak na razie nowość w Apple: producent Maca w topowym modelu używa prawdziwego chipa do gier. Radeon HD 6970M to prawdziwa gratka, jeśli chodzi o wydajność 3D. Apple podwoiło pamięć graficzną. Najwyższy model ma teraz jeden gigabajt pamięci wideo RAM (dwa gigabajty są również dostępne jako opcja). Wszystkie inne komputery iMac są wyposażone w 512 megabajtów oddzielnej pamięci graficznej.

Umeblowanie

Jeśli chodzi o resztę wyposażenia, wszystko pozostaje bez zmian. We wszystkich modelach są fabrycznie cztery gigabajty pamięci RAM. Możliwe jest maksymalnie 16 gigabajtów. Podstawowy model o przekątnej 21,5 cala jest wyposażony w dysk twardy o pojemności 500 gigabajtów, wszystkie pozostałe są wyposażone w terabajt. Opcjonalnie dostępny jest dysk twardy o pojemności dwóch terabajtów.

Sprawy stają się ciekawsze z opcjami BTO. Oprócz podstawowego iMaca, Apple oferuje teraz opcjonalny dysk SSD 256 gigabajtów dla wszystkich modeli. Dotyczy to również modelu 21,5-calowego. Wcześniej opcja SSD była zarezerwowana wyłącznie dla 27-calowego iMaca.

Bezprzewodowa klawiatura Bluetooth i mysz Magic Mouse są dostarczane z każdym modelem iMaca. Jeśli wolisz pracować przewodowo, możesz również dostać model USB zamiast klawiatury Bluetooth, bez dodatkowych opłat. Klawiatura USB ma również tę zaletę, że jest wyposażona w klawiaturę numeryczną. Nowością jest to, że teraz możesz dostać Magic Trackpad bez dodatkowych opłat. Musisz jednak zrezygnować z myszy Bluetooth. Jeśli nadal chcesz mieć jedno i drugie, płacisz dodatkowo 70 euro.

Bluray: Nic

Klasyczny superdrive w formacie slimline jest nadal używany jako napęd optyczny w komputerach iMac. Czyta i zapisuje płyty CD i DVD. Nie ma też napędu Bluray. Modernizacja zewnętrznego napędu Bluray jest również bezużyteczna, ponieważ nie ma oprogramowania do odtwarzania filmów Bluray w systemie Mac OS X. Działa to tylko w systemie Windows, ale kto chce za każdym razem uruchamiać system Windows, aby obejrzeć film Bluray? Oznacza to, że nadal nie ma oficjalnej opcji odtwarzania filmów w rozdzielczości Full HD (1080p) na komputerach iMac. Filmy, które otrzymujesz za pośrednictwem iTunes, mają maksymalnie 720p.

Wyniki z centrum testowego

Procesory Intel Sandy Bridge dały już impuls modelom MacBook Pro. Z komputerem iMac też wciskają gaz. W porównaniu z chipami Core i3 z poprzedniej generacji mierzymy od 50 do 70 procent wzrostu wydajności. Jak zawsze, największe korzyści odnoszą aplikacje wymagające dużej mocy obliczeniowej, które wykorzystują wszystkie dostępne rdzenie procesora. Jeśli chodzi o renderowanie 3D w Cinema 4D, nowe chipy wyprzedzają o 50-60 procent. Jednak podczas kodowania plików MP3 w iTunes jest to tylko dwanaście procent. Powód: iTunes w zasadzie wykorzystuje tylko dwa rdzenie przetwarzania. Pozostali dwaj są znudzeni.

Zauważalny jest również wzrost wydajności w obszarze graficznym. Gry akcji 3D, takie jak Call of Duty 4, zapewniają od 40 do 84 procent więcej klatek na sekundę, w zależności od modelu. Na przykład złożona gra 3D działa na 27-calowym modelu Core i7 z Radeonem HD 6970M w pełnej rozdzielczości i wszystkimi dostępnymi opcjami graficznymi (cienie, wygładzanie krawędzi itp.) przy 60 klatkach na sekundę. Obecnie nie ma gry na Maca, która mogłaby rzucić ten układ graficzny na kolana.

Wyświetlacze w centrum testowym

Apple nie zmienił niczego w wyświetlaczach w porównaniu do swoich poprzedników. Oba modele są wyposażone w panele IPS i podświetlenie LED. Według naszych pomiarów jasność wynosi 340 i 370 kandeli na metr kwadratowy (21,5 i 27 cali). To w zupełności wystarcza do normalnej pracy w biurze iw domu.

Pod względem przestrzeni kolorów wyświetlacze pozostają w tyle za wysokiej klasy monitorami do przygotowania do druku, ale zapewniają wystarczającą gamę kolorów, aby można było ich używać w profesjonalnym środowisku.

Głośność i zużycie energii

Najniższe możliwe zużycie energii było ważne i to nie tylko od czasu Fukushimy. Mierzymy i dowiadujemy się: nowe modele iMaca nie potrzebują więcej mocy niż ich poprzednicy. Ale nie mniej. Model 21,5-calowy zużywa 85 watów przy pełnej jasności (bez obciążenia procesora). Zmierzyliśmy 117 watów przy pełnym obciążeniu procesora. 27-calowy model podstawowy pobiera z sieci odpowiednio 132 i 164 waty. Najwyższy model potrzebuje 142 watów bez obciążenia i nieco ponad 200 watów, gdy procesor jest w pełni obciążony. Wartości mogłyby być lepsze. Jeśli Apple zwiększa moc obliczeniową z każdą nową generacją, ale utrzymuje stałe zużycie energii, nie można wyłączyć elektrowni jądrowej. Brakuje nam konfiguracji w ofercie Apple, która działa w drugą stronę, tj. utrzymuje stałą wydajność, ale zmniejsza zużycie energii.

Christian Möller

christian.moeller@macwelt.de

Leave a Comment