iPad Air przekonuje w naszym teście świetnym wyświetlaczem i świetną wydajnością, można przeoczyć drobne niedociągnięcia w aparacie i dźwięku.

Chcesz nowego iPada? Wtedy decyzja prawdopodobnie nie będzie dla ciebie łatwa, wybór Apple jest obecnie niezwykle duży: niedrogie urządzenie klasy podstawowej, mały, szlachetny iPad Mini, dwa modele iPada Pro i nowy iPad Air ze średniej półki. Zoll jest obecnie dostępny jako niedrogi model wycofany z produkcji. Napiwek z góry? Recenzowany tutaj iPad Air 3 jest najlepszym wyborem dla prawie wszystkich, jak pokażemy.

Znajomy projekt

Tak dobry jest wyświetlacz

Inteligentna klawiatura i ołówek 1

Czekasz na iOS 13?

Aparat - jedyna wada iPada Air

Grafika i procesor – tak szybki jest nowy iPad

Żywotność baterii

Tom

Czy iPad Air jest tego wart?

Wniosek

Znajomy projekt

W redakcji Macwelta regularnie otrzymujemy fascynujące nowości Apple, z nowym iPadem Air trzeciej generacji jesteśmy niemal trochę rozczarowani, gdy go rozpakujemy – projekt z przyciskiem home i białą ramką wygląda tak znajomo. Ale to tylko pierwsze wrażenie: projekt iPada Air jest nadal piękny i elegancki, a wykonanie jest pierwszej klasy. Nie brakuje nam również wyrafinowanego i futurystycznego Face-ID. Na iPadzie Touch-ID jest wciąż aktualny, ale ślepy dotykowy przycisk sprzętowy ma realne zalety, jeśli chodzi o działanie, i zawsze wiesz, gdzie znajduje się góra i dół. Trzeba jednak mieć świadomość, że nowy iPad Air to tak naprawdę swego rodzaju uproszczona wersja Pada Pro 10.5. Apple zaktualizowało Pro i przekręciło śrubę cenową. Na szczęście wstrzymali oszczędności. Jednak: Nie przyciągniesz uwagi na uczelni ani na konferencjach ze swoim nowym iPadem, prawie nie różni się niczym od iPada z 2013 roku…

Tak dobry jest wyświetlacz

Nowy Air wyprzedza o lata swoich poprzedników pod względem wyglądu. Jakość jest doskonała i bardzo zbliżona do modeli Pro. Przede wszystkim zdecydowanie przewyższa iPada klasy podstawowej i jest prawdziwym powodem do zakupu lub aktualizacji. Może wyświetlać więcej kolorów niż znacznie tańszy model o przekątnej 9,7 cala, który oferuje tylko standardową przestrzeń kolorów sRGB, a także wyświetlana jest przestrzeń kolorów P3 obsługiwana przez aparaty iPhone'a. Ale dotyczy to prawie tylko zdjęć i filmów. Ale lepsza powłoka antyrefleksyjna jest jeszcze bardziej zauważalna - w bezpośrednim porównaniu znacznie mniej przeszkadzają odbicia i możesz spokojniej pracować na zewnątrz lub przy oknach. W przeciwieństwie do modelu standardowego otrzymujesz również w pełni laminowany, a tym samym bardziej płaski wyświetlacz. W końcu w mniejszym modelu jest większa odległość między szkłem a wyświetlaczem. Rama jest też nieco węższa, co bardzo nam się podoba. Fanów filmów ucieszy również obsługa filmów HDR, a funkcje Truetone i Night Shift są również bardzo przydatne.

Kolejnym plusem w porównaniu do kusząco przystępnej wersji podstawowej jest większy wyświetlacz. Rozdzielczość 2224x1668 zamiast 2048x1536 lub 10,5 cala zamiast 9,7 cala nie brzmi zbyt imponująco, ale w codziennym życiu otrzymujesz znacznie więcej miejsca na ekranie. Zauważyliśmy to szczególnie podczas czytania gazet w formacie PDF lub surfowania po Internecie. Przewaga techniczna nad modelami Pro jest niewielka, ale utrzymana. Oba wyświetlacze Pro są większe, pozbawione ramek, nieco jaśniejsze i oferują technologię Pro Motion, czyli obsługę 120 Hz.Tylko prawdziwi profesjonaliści powinni zauważyć brak tej technologii ekranu, na przykład podczas pracy z Pencilem.

Inteligentna klawiatura i ołówek

Byliśmy trochę zdezorientowani, że Apple oferuje „Smart Keyboard for iPad Air” w Apple Store. Ale to tylko marketing: jeśli zamówisz klawiaturę Air, otrzymasz dobrze znaną klawiaturę Smart Keyboard z iPada Pro 10,5 cala. Na nasz test również otrzymaliśmy klawiaturę od Apple do iPada Pro z 2017 roku - która działała bezproblemowo, a dzięki małemu specjalnemu interfejsowi Smart Connect nie wymaga baterii i jest natychmiast rozpoznawana. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również faktycznie przestarzałego ołówka pierwszej generacji. Apple prawdopodobnie zrezygnował z wysiłków, aby nowy iPad był kompatybilny z tym modelem lub chce zachować kolejną cechę wyróżniającą modele Pro. Ogólnie rzecz biorąc, wiele akcesoriów powinno być kompatybilnych ze starym modelem 10.5 Pro, jak wyjaśnił już producent napinanej klawiatury Brydge, a jej popularny model do iPada Pro 10.5 jest również kompatybilny z iPadem Air.

O samej inteligentnej klawiaturze i ołówku nie trzeba nic pisać. Jeśli iPad ma zastąpić notebook, są wysoce zalecane. Szkoda: tania kredka Logitech nie działa.

Czekasz na iOS 13?

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć: za kilka miesięcy ukaże się iOS 13. Spodziewamy się od tego nowego systemu operacyjnego mnóstwa innowacji dla iPadów, takich jak łatwiejszy dostęp do zewnętrznych nośników danych. Według naszych szacunków jest całkiem możliwe, że niektóre funkcje są dostępne tylko dla modeli Pro z USB-C i FaceID. Wymagania sprzętowe dla nowego systemu również mogą być wysokie, co może być już odczuwalne na starszych iPadach, takich jak iPad 9.7.

Aparat - jedyna wada iPada Air

Niestety na liście oszczędności znalazł się również główny aparat. Nie wystaje już z tyłu obudowy, ale to jedyne ulepszenie. Jakość poprzednika była mniej więcej taka sama jak w przypadku iPhone’a 7 – nowy Air był bliższy jakości iPhone’a 6 i iPada 2018.

Z naszych zdjęć testowych w słoneczny kwietniowy dzień byliśmy tylko umiarkowanie zadowoleni w porównaniu z iPhonem XR. Nawet w dobrym świetle zdjęcia iPada pokazują bardziej matowe kolory, mniejszy kontrast i więcej artefaktów podczas powiększania obrazu. Niestety Apple zaoszczędził nie tylko na matrycy, ale także na obiektywie (3,3 mm f2,4). Ciekawostka do zdjęć grupowych: obiektyw jest nie tylko wyraźnie słabszy, jest też mniej szerokokątny, przez co przekrój obrazu jest mniejszy niż w XR czy XS. Jesteśmy zaskoczeni widokiem na iPadzie: na ekranie iPada Air zdjęcia z iPada są jeszcze bardziej rozmyte niż na konwencjonalnym ekranie Maca. Najwyraźniej przeciętna rozdzielczość zdjęć na wyświetlaczu siatkówki iPada staje się po prostu bardziej widoczna. W dobrym świetle możliwe są jednak użyteczne wyniki, w końcu aparat oferuje funkcję HDR, wyrafinowaną funkcję panoramy i zoom cyfrowy.

Tani aparat jest godny pożałowania. 8-megapikselowy aparat nowego iPada Air nie nadąża już za obecnym iPhonem, prawie tak, jakby Apple nie chciało wyrzucić wody z iPhone'a. Kamery w obecnych modelach Pro również są krokiem wstecz, ale oferują mocniejszy obiektyw, lampę błyskową, wyższą rozdzielczość i zapewniają znacznie lepsze rezultaty. Apple ma jednak pewne uzasadnienie dla uciekania się do czerwonego ołówka: jest tylko kilka osób, które naprawdę regularnie używają aparatu iPada jak aparatu. Rozdzielczość jest w zupełności wystarczająca do zwykłych codziennych zdjęć, takich jak robienie zdjęć dokumentów i kilku zdjęć na Facebooka – większość użytkowników i tak skorzysta z iPhone’a lub aparatu. Dobry przedni aparat i jakość wideo są prawdopodobnie ważniejsze. W przypadku Air Apple wybrał bardzo solidny 7-megapikselowy aparat, który ma również znacznie wyższą rozdzielczość niż Macbook Air.

Niska rozdzielczość dla filmów i aplikacji AR jest mniejszym problemem. Nie ma rozdzielczości 4K czy 60 FPS, ale Slo-Mo i poklatkowe tak. Dzięki Facetime i Skype przedni aparat jest używany częściej niż tylny aparat. Nie nadąża za kamerami modeli Pro, ale przynajmniej oferuje automatyczne filmy HDR i HD. Jednak tryb portretowy jest zarezerwowany dla modeli Pro, a do dobrych selfie naprawdę potrzebujesz światła dziennego z tym aparatem.

Grafika i procesor

Wydajność jest znakomita, iPad 9.7 i iPad Pro 10.5 wyraźnie wyprzedzają Air – ale tutaj również zachowana jest luka w stosunku do modeli Pro. Po zmierzeniu za pomocą Geekbench 4, iPad Air osiągnął wysokie 4750 punktów w pojedynczym rdzeniu i dobre 11458 punktów w teście wielordzeniowym. Ciekawe: iPad Pro 10.5, który nadal jest modelem wycofanym z produkcji, ma 3881 punktów Geekbench w pojedynczym rdzeniu, ale jest też wolniejszy w teście wielordzeniowym, pomimo trzech rdzeni CPU, z 9190 punktami. W porównaniu do iPada 9.7 Air jest prawie dwa razy szybszy.

(Uwaga: w przypadku pomiarów Geekbench wyniki mogą różnić się o kilka procent przy każdym pomiarze, ale ten test jest dobrą metodą porównywania różnych urządzeń.)

Istnieje jednak odchylenie w teście Geekbench Compute, które określa między innymi wydajność metalu. Nowy Air 20813 wskazuje tutaj. To więcej niż iPad z 13013 punktami, ale stary iPad Pro jest tutaj prawie 50 procent szybki i osiąga 29140 punktów, nowy iPad Pro nawet ponad 40 000 punktów. Konfiguracja pamięci RAM może tutaj odgrywać rolę: Pro ma cztery GB pamięci RAM, Air tylko trzy GB.

Wydajność jest również więcej niż wystarczająca dla obecnych gier, model osiągnął dobre 5107 punktów w teście gry Slingshot Extreme. Jednak wyższa wydajność karty graficznej i wielordzeniowa wydajność jest przydatna tylko w przypadku aplikacji, które również mogą korzystać z tych technologii.

Szybkość transferu może być również interesująca dla fotografów i profesjonalistów wideo, na przykład podczas kopiowania filmów z iPada. W ramach testu kopiujemy plik wideo o pojemności 1,1 GB na iPada - za pomocą kabla USB z komputera Mac Mini. Transfer trwa 35,8 sekundy, czyli 31,5 MB/s. Tutaj modele Pro wyprzedzają grę, gdzie taki transfer odbywa się ponad dwukrotnie szybciej.









iPad Air






iPad Pro 12.9 2018





















GFX

Metal





























1080p T-Rex (klatki)


14703


26429


Alu 2 (ramki)


1796


3238


Obciążenie kierowcy 2 (ramki


1796


3590


Teksturowanie (Mtexel/s)


25822


50387



















Otwórz GL





























Manhattan (ramki)


3672


3664


T-Rex (ramki)


3332


3339



















Geekbench





























Metal


21045


42418


Pojedynczy rdzeń


4750


5056


Wielordzeniowy


11458


17999


Bateria


6600


8547



















Antutu














Zwrotnica


382360


556579



















Paczka baterii














Przeglądanie stron internetowych


09:34


08:58

iPad Air

iPad Pro 12.9 2018

GFXMetal

1080p T-Rex (klatki)

14703

26429

Alu 2 (ramki)

1796

3238

Obciążenie kierowcy 2 (ramki

1796

3590

Teksturowanie (Mtexel/s)

25822

50387

Otwórz GL

Manhattan (ramki)

3672

3664

T-Rex (ramki)

3332

3339

Geekbench

Metal

21045

42418

Pojedynczy rdzeń

4750

5056

Wielordzeniowy

11458

17999

Bateria

6600

8547

Antutu

Zwrotnica

382360

556579

Paczka baterii

Przeglądanie stron internetowych

09:34

08:58

iPad Air

iPad Pro 12.9 2018

Metalowe GFX

1080p T-Rex (klatki)

14703

26429

Alu 2 (ramki)

1796

3238

Obciążenie kierowcy 2 (ramki

1796

3590

Teksturowanie (Mtexel/s)

25822

50387

Otwórz GL

Manhattan (ramki)

3672

3664

T-Rex (ramki)

3332

3339

Geekbench

Metal

21045

42418

Pojedynczy rdzeń

4750

5056

Wielordzeniowy

11458

17999

Bateria

6600

8547

Antutu

Zwrotnica

382360

556579

Paczka baterii

Przeglądanie stron internetowych

09:34

08:58

Żywotność baterii

Jeśli chodzi o żywotność baterii, Apple podaje nieco niejasną żywotność baterii „Do 10 godzin surfowania po Internecie za pomocą WLAN, odtwarzania wideo lub muzyki” dla iPadów, co potwierdza nasz test dla Air. Przy jasności ekranu 75 procent urządzenie wytrzymało doskonałe 9 godzin i 35 minut w naszym teście surfowania i godzinę dłużej niż iPad 2018 z 8 godzinami i 33 minutami. Test porównawczy baterii dał również iPadowi dobrą wartość z 6600 punktami.

Tom

Wielka ulga dla wielu posiadaczy słuchawek i muzyków z najwyższej półki: pozostaje konwencjonalne wejście słuchawkowe. W obecnej wersji Pro-Line stary, ale użyteczny interfejs został niestety w międzyczasie zapisany. Jeśli chodzi o zintegrowane mikrofony, Apple zainstalował również wersję ekonomiczną w porównaniu z obecnymi modelami Pro, ponieważ iPad Air musi zadowolić się dwoma zamiast pięciu mikrofonami. Ale znajdujemy jeszcze poważniejszą miarę oszczędności w dziedzinie dźwięku: podczas gdy modele Pro mają cztery głośniki, Air ma dwa głośniki. Jest to prawie niezauważalne w trybie pionowym, ale wyraźnie słychać różnice podczas oglądania wideo lub słuchania muzyki w trybie poziomym. W tym trybie dźwięk dochodzi w modelach Pro z dwóch stron – prawdziwy efekt stereo. Pod względem dźwięku Air nie nadąża, nawet jeśli maksymalna głośność jest dość wysoka. Szkoda: jako właściciel iPada Pro możesz zostawić głośnik Bluetooth w domu.

Porady dotyczące zakupu:

W tej chwili iPad Air jest najtańszym iPadem za swoje pieniądze: modele Pro są znacznie droższe, iPad 9,7 cala jest mniej wydajny i ma odblaskowy wyświetlacz. Dla większości użytkowników iPad Air lub iPad Mini to prawdopodobnie najlepszy wybór – powinieneś całkowicie polegać na rozmiarze wyświetlacza. Oprócz designu modele Pro przyciągają przede wszystkim liczne funkcje specjalne. Nie zapominaj, że obsługują one monitory USB-C i inne urządzenia USB-C. A z modelem 12,9-calowym są zupełnie inne możliwe zastosowania - nie tylko do prezentacji. Jednak polityka przechowywania Apple jest denerwująca. Niedrogi model podstawowy oferuje wystarczająco 64 GB pamięci, model 256 GB kosztuje 170 euro więcej. Nie ma jednak modelu z 128 czy 512 GB pamięci.

Ciekawą alternatywą może być wycofany z produkcji 10,5-calowy iPad Pro – zdarzają się nawet tanie okazje z 512 GB przestrzeni dyskowej.

Wniosek:

Nowy iPad Air to najwyższej klasy tablet z doskonałym wyświetlaczem, dobrą żywotnością baterii, świetną wydajnością i dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Nie ma żadnych realnych słabości, brak FaceID nie postrzegamy jako wadę. Dla niektórych użytkowników może być jednak za duży i ciężki – dla nich polecany jest nowy iPad Mini. Byliśmy rozczarowani aparatem i głośnikami, ale mało który użytkownik z tego powodu będzie chciał korzystać z drogich modeli Pro. Niestety, Apple wycięło wtedy niektóre funkcje, aby zbytnio nie kanibalizować modeli Pro. W rezultacie otrzymuje od nas tylko ocenę „Jeden minus”. W każdym razie konkurencyjny iPad Pro 11 cali będzie miał od teraz bardzo trudne chwile.

Leave a Comment