Kamery sportowe muszą teraz również obsługiwać 4K. Nasz test pokazuje, czy kamera firmy Yi Technology może nadążyć za GoPro.

Z czysto wizualnego punktu widzenia w ostatnich latach niewiele się zmieniło w przypadku kamer sportowych. Niewielkie, prostokątne pudełko z wystającym obiektywem na zdjęcia i filmy. Ten opis dotyczy również bez wyjątku Yi 4k + w tym teście. Jakość wideo i zdjęć, którą teraz widać na ekranie, znacznie odbiega od chwiejnych i ziarnistych obrazów pierwszych tego typu egzemplarzy. Jako pierwsza kamera akcji, kamera Yi 4K + umożliwia nagrywanie w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Ponadto wbudowany elektroniczny stabilizator obrazu działa również z rozdzielczością Ultra HD.

Znacznie tańsze niż GoPro

Te dane o wydajności można również znaleźć na nowo wydanej GoPro HERO 6. Jednak konkurencja z Chin jest tańsza o ponad 200 € - i chce przestraszyć najlepszego psa GoPro. Nasz test odpowiada na pytanie, czy to może zadziałać i czy Yi stanie się poważnym konkurentem.

Kamera akcji Yi 4K + od 280 euro na Amazon

Kamera sportowa Yi 4K + jest dostarczana z wszelkiego rodzaju akcesoriami. Jest opcjonalnie dostępny z wodoodporną obudową lub gimbalem - łożyskiem gimbala do stabilizacji obrazu. Bateria i kabel USB-C są zawsze dołączone. Ponieważ Yi skopiował połączenie z konkurencyjnego GoPro, wszystkie mocowania i wsporniki są również kompatybilne z kamerą akcji. Z tyłu aparatu znajduje się 2,2-calowy wyświetlacz LCD. Aparat można obsługiwać i ustawiać za pomocą tego wyświetlacza lub aplikacji producenta. Działa to szybko i łatwo.

Poruszanie się po menu za pomocą przycisków nie jest niestety możliwe. Gdy tylko kamera znajduje się w obudowie podwodnej, nie można już obsługiwać ekranu dotykowego, a wszystkie inne ustawienia można wprowadzić tylko za pomocą aplikacji lub po zdjęciu obudowy. Nagrania są uruchamiane i kończone po naciśnięciu przycisku bezpośrednio na aparacie. Gniazdo USB-C znajduje się po prawej stronie aparatu, a jeden z dwóch mikrofonów po lewej. Niestety gniazdo ładowania jest trudne do otwarcia. Zauważyliśmy to jednak, testując kamerę 360 stopni tego samego producenta.

Na górze, obok drugiego mikrofonu, znajduje się duży i jedyny przycisk aparatu, który służy do włączania i rozpoczynania nagrywania. Dodatkowo przycisk ten posiada wbudowaną diodę LED, która informuje o aktualnym stanie kamery. Na spodzie znajduje się gwint statywowy, a także komora na baterię i kartę pamięci micro SD, która nie wchodzi w zakres dostawy. Tutaj również można użyć karty. Można go łatwo włożyć z włożoną baterią, ale wyjąć go tylko z niewielkim wysiłkiem. Łatwiej jest, gdy tylko wyjmiesz baterię. Z czysto wizualnego punktu widzenia kamera akcji robi wrażenie bardzo wysokiej jakości. Powierzchnia jest gumowana i ma wygląd karbonowy z przodu.

Łatwość użytkowania prowadzi do dobrych wyników

Obsługa aparatu jest bardzo prosta. Gdy tylko włączysz go długim naciśnięciem jednego przycisku, ekran dotykowy zaświeci się, co przekonuje dobrą jasnością i bardzo wyraźnym wyświetlaczem. Początkowa konfiguracja przebiega szybko — możesz więc od razu zacząć. Do obsługi mają znaczenie trzy symbole na dole ekranu. Ikona po lewej odpowiada za galerię, dzięki czemu zdjęcia lub filmy, które właśnie zostały zrobione, można oglądać bezpośrednio w aparacie. Środkowy symbol jest wymagany do ustawienia różnych trybów. Możesz wybierać między zdjęciem, samowyzwalaczem, nagrywaniem serii, wideo, wideo poklatkowym, zwolnionym tempem, zdjęciem poklatkowym, nagrywaniem ciągłym, wideo + zdjęciem i wideo na żywo. Odpowiedni symbol w postaci koła zębatego daje wgląd w ustawienia wybranego trybu.

Można tam regulować rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę, kąt widzenia, balans bieli, korekcję ekspozycji, nasycenie, jakość wideo i kilka innych ustawień. Przesunięcie w lewo lub w prawo przełącza między trybem wideo a trybem zdjęć. Aby połączyć telefon komórkowy z kamerą, w ustawieniach należy aktywować zintegrowaną sieć WLAN. Możesz również wybrać, czy ma być używane pasmo 2,4 Ghz, czy 5 Ghz. Po aktywacji telefon komórkowy można łatwo połączyć z kamerą za pośrednictwem sieci WLAN. W aplikacji można teraz wprowadzić kilka dodatkowych ustawień, które nie są możliwe w aparacie.

Najwyższa rozdzielczość tylko przy 60 fps

Jakość wideo określona jest na maksymalnie 240 kl./s i rozdzielczości 4000x3008 pikseli, czyli 4K HD. Jednak w rozdzielczości 4K HD możliwe jest maksymalnie 60 klatek na sekundę. Szczytową wartość 240 fps można osiągnąć tylko przy 1280 x 720 pikseli. W związku z tym nagrania wideo wyglądają znakomicie i przyciągają wzrok, zwłaszcza podczas robienia zdjęć krajobrazowych. Jeśli jednak chcesz nagrywać wideo w 4K przy 60 fps, potrzebujesz karty pamięci Class 10 U3. Kolejną innowacją jest stabilizacja obrazu w Ultra HD przy 30 kl./s. Ta stabilizacja jest elektroniczna, ale działa niesamowicie czysto. W przypadku panoramowania kamer ręcznych daje to bardzo dobry wynik. Producent podaje, że Yi 4k+ może nagrywać w 4k i 60 fps przez 70 minut. W naszym teście ten czas został tylko podcięty o 68 minut. Jeśli więc chcesz filmować dłużej, powinieneś zaopatrzyć się w zapasową baterię lub mieć przy sobie power bank.

Jeśli chcesz płynnie nagrywać, możesz zamówić kamerę sportową 4K z gimbalem. Gimbal nadal musi być połączony z kamerą przez Bluetooth. Znajdują się na nim trzy przyciski i rodzaj kontrolera: jeden do włączenia, jeden do rozpoczęcia nagrywania i jeden do zmiany wewnętrznych trybów gimbala. Tryby różnią się w zależności od rodzaju operacji. Między innymi istnieje tryb, w którym łożysko kardanowe jest sterowane tylko za pomocą kontrolera. Kolejnym trybem jest sterowanie kamerą w górę iw dół za pomocą kontrolera, w lewo iw prawo można poruszać ręką. Bateria gimbala wystarcza na 6-7 godzin.

Wniosek

Kamera akcji 4K firmy Yi nie musi się w żaden sposób ukrywać i jest zapowiedzią dla lidera rynku GoPro: Przy oszczędności 200 € jest to dobra alternatywa. Jedyna wada: kamery nie można obsługiwać w obudowie podwodnej.

Leave a Comment