Szczerze mówiąc: nikt nie miał Mac Mini na swoim radarze! Zanim Apple wprowadziło pierwsze komputery Mac z procesorami Apple, wszyscy mówili tylko o przenośnych komputerach Mac, ale nowy Mac Mini z chipem M1 ma to wszystko.

Teraz jest, pierwszy stacjonarny Mac z procesorem Apple. To, że byłby to Mac Mini, jest tak naprawdę oczywiste, ponieważ zestaw przejściowy dla programistów (DTK), który Apple dostarcza zainteresowanym programistom (pożyczanym) od WWDC 2020, był oparty na komputerze Mac Mini. Większość prac rozwojowych została wykonana. Apple musiało jedynie zintegrować układ M1 i podłączyć interfejsy (np. Thunderbolt 3 lub USB 4).

Design nie uległ zmianie, pozostała płaska, kwadratowa koperta, ale tym razem ponownie w kolorze srebrnym. Gwiezdna szarość to historia.

Cudowny procesor Apple, M1

Oczywiście pierwszą rzeczą, którą chcemy wiedzieć, jest to, co naprawdę potrafi M1. Apple twierdzi, że chip jest najszybszym mobilnym chipem na świecie, przynajmniej pod względem wydajności jednordzeniowej. A M1 powinien również wyznaczać standardy pod względem wydajności grafiki. Musicie wiedzieć, że Apple z M1 wyznacza nowe standardy w porównaniu z systemami Intela.

M1 to wysoce zintegrowany SoC (System on a Chip). Oznacza to, że nie tylko CPU i GPU znajdują się bezpośrednio w chipie, ale także większość innych elementów potrzebnych całemu systemowi, w tym pamięć główna! Tak, zgadza się, pamięć RAM DDR4X jest zintegrowana z obudową M1, co oczywiście otwiera zupełnie nowe możliwości. Nawet jeśli procesor nadal ma własną pamięć podręczną dla każdego rdzenia (192 KB) i współdzieloną pamięć podręczną dla wszystkich rdzeni (12 MB), sama pamięć RAM jest tak szybka jak poprzednia pamięć podręczna procesora ze względu na bezpośrednie połączenie generacji procesorów.

Ponadto wszystkie komponenty M1, tj. rdzenie procesora CPU, rdzenie GPU i Neural Engine mają dostęp do całej tej samej pamięci bez konieczności przechodzenia przez wąskie gardło jakiegokolwiek zewnętrznego systemu magistrali. Nie trzeba już kopiować danych między pamięcią główną a pamięcią graficzną. Oczywiście w M1 jest też swego rodzaju magistrala pamięci, ale tutaj ścieżki kablowe są znacznie krótsze. Problemy z odbiciami sygnałów na liniach danych lub adresowych praktycznie nawet się nie pojawiają. Pod tym względem nic dziwnego, że Apple przypisuje M1 zupełnie nowe superlatywy. Ale co on naprawdę może teraz zrobić?

Geekbench & Co - Tak mówią syntetyczne testy porównawcze

Maca Mini dostajemy w podstawowej konfiguracji z 8 GB RAM i 256 GB SSD. Aby zmierzyć wydajność procesora, najpierw można użyć syntetycznych testów porównawczych. Wyczerpują one procesor w tak wielu obszarach, jak to możliwe, a porównywalne wyniki z różnych systemów można szybko określić. Nawet jeśli wyniki nie odzwierciedlają „prawdziwej” szybkości komputera w praktyce, można uzyskać pewien wgląd w podstawową wydajność. Najpierw wykonujemy kilka syntetycznych testów porównawczych, a następnie chcemy skonfrontować Maca Mini z prawdziwymi praktycznymi testami.

Nawet jeśli Mac Mini jest komputerem stacjonarnym, M1 jest klasycznym chipem mobilnym i dlatego w większości testów porównujemy go bezpośrednio z najszybszym dotychczas procesorem mobilnym Apple, Intel Core i9 z zegarem bazowym 2,3 GHz z MacBooka Pro z 16 calami z 2019 r. Musisz wiedzieć, że M1 to ośmiordzeniowy procesor, ale tylko cztery z rdzeni to tak zwane rdzenie o wysokiej wydajności (nazwa kodowa „Firestorm”). Pozostałe cztery rdzenie (nazwa kodowa „Icestorm”) są zoptymalizowane pod kątem oszczędzania energii, więc działają mniej, ale według Apple potrzebują tylko jednej dziesiątej energii. Z kolei osiem rdzeni w Intel Core i9 to rdzenie o wysokiej wydajności, a dzięki hiperwątkowości może wykonać łącznie 16 wątków.

Benchmarki Mac Mini (zdjęcie 1 z 16)

Standard APSI Standard APSI

Zupełnie nowy: ławka APSI

Po raz pierwszy korzystamy z zupełnie nowego benchmarku „APSI Bench”, który został specjalnie opracowany jako benchmark międzyplatformowy dla systemów macOS i iOS. Narzędzie jest dostępne jako uniwersalny plik binarny dla komputerów Mac, więc działa natywnie zarówno na chipach Apple Silicon, jak i Intel.

APSI Bench początkowo wykonuje mieszankę operacji jednordzeniowych (generuje 10 milionów liczb losowych w sześciu różnych typach danych i wykonuje milion szybkiej transformacji Fouriera) i operacji wielordzeniowych (śledzenie promieni), a zatem wyniki są bardziej oparte na rzeczywistej praktyce niż , na przykład Geekbench 5, który ściśle oddziela wyniki jedno i wielotorowe. APSI Bench określa wynik końcowy w punktach w oparciu o system odniesienia. Obecnie składa się on ze wspomnianego już Macbooka Pro 16 cali. Osiąga około 100 punktów w tabeli APSI „Obciążenie standardowe”, które można również interpretować jako procent. W tym artykule ściśle współpracujemy z twórcami APSI Bench, aby uzyskać wyniki, które są jak najbardziej znaczące.

M1 w Mac Mini osiąga przyzwoite 81,3 punktu w standardowym obciążeniu, czyli mniej niż 20 procent mniej niż układ Intela w zestawie procesorów, który jednak zużywa znacznie więcej energii i, jak wspomniano, wykorzystuje osiem pełnych rdzeni. To niesamowity wynik, który graniczy z sensacją. Ale jest jeszcze lepiej.

Ważniejszym testem w APSI Bench jest „długotrwałe obciążenie”. Tutaj narzędzie ładuje wszystkie dostępne rdzenie procesora w ciągłej pętli, która działa do 30 minut. Wartość domyślna to 20 minut. Większość procesorów musi zmniejszyć prędkość procesora („dławienie termiczne”) podczas takiego ciągłego obciążenia, aby procesor nie uległ uszkodzeniu. APSI Bench określa dokładnie ten punkt i pokazuje wydajność procesora w funkcji czasu na wykresie graficznym.Z jednej strony można odczytać, kiedy działa dławienie termiczne i o jaki procent wydajność procesora została maksymalnie zmniejszona podczas okresu testowego.

I tutaj Apple M1 pokazuje całą swoją klasę. Podczas gdy MacBook Pro rozkręca wentylatory do pełnej prędkości w pierwszej minucie tego testu i nadal musi zmniejszyć wydajność procesora do mniej niż połowy (49%) po około pięciu minutach, Mac Mini pozostaje chłodny przez całe 20 minut. Wentylator pozostaje niesłyszalny. Chociaż dławienie termiczne pojawia się tutaj po około czterech minutach, wydajność procesora pozostaje później na poziomie ponad 80 procent. Świetny wynik.

Wyniki są również porównywalne w systemie iOS i uruchomiliśmy APSI Bench na łącznie dziewięciu (plus Rosetta na Mac Mini) różnych systemach. Narzędzie do testów porównawczych dla systemu macOS było niedawno dostępne w Mac App Store. Wkrótce pojawi się wersja na iOS.

Oprócz APSI Bench uruchamiamy również Geekbench 5 i Cinebench 23. Oba narzędzia są już dostosowane do M1. Podczas gdy Geekbench określił tutaj znacznie lepsze wartości dla M1, Cinebench, którego algorytm oparty jest na obecnym rendererze Cinema 4D, jest znacznie bliższy wynikom APSI Bench, a także praktycznym wynikom. Geekbench wydaje się używać tutaj określonych algorytmów, które zostały zoptymalizowane pod kątem rdzenia ARM. Naszym zdaniem wyniki Geekbench nie mówią wszystkiego.

Wydajność GPU z metalem

Trzecim narzędziem jest Gaston 3 od Richarda Kurza. Gaston oblicza bardzo konkretną część ilości Mandelbrota i używa między innymi GPU. Aby określić wydajność GPU, przełączamy Gastona na test metalu, który opiera się bezpośrednio na jednostkach przetwarzających GPU. Macbook Pro ma dwa procesory graficzne, procesor graficzny „UHD Graphics 630” zintegrowany z układem Intela, który w teście osiągnął około 37 megapikseli na sekundę. Oddzielny procesor graficzny w Macbooku Pro pochodzi od AMD, Radeona Pro 5500 M. Przy 293 megapikselach na sekundę jest oczywiście znacznie szybszy. M1 zarządza 201 megapikselami na sekundę z przestoju i jest prawie na równi z dyskretnym, high-endowym procesorem graficznym AMD. Zintegrowany procesor Intela jest całkowicie zdeklasowany. To nie mniej niż sensacja, ponieważ pokazuje, że zintegrowane procesory graficzne z pewnością mogą dorównać dyskretnym, wysoce wyspecjalizowanym układom graficznym. Ciekawie będzie zobaczyć, co Apple przyniesie w przyszłości.

Testy praktyczne

Przejdźmy teraz do testów rzeczywistych. Zaczynamy od safari. Przeglądarka Apple była do tej pory uważana za dość szybką podczas wykonywania Javascript, w macOS 11 Big Sur podobno ponownie znacznie wzrosła. Witryna „Jetstream 2” zapewnia praktyczny benchmark, który koncentruje się na wykonywaniu kodu JavaScript. Safari uzyskało 161 116 punktów na Macbooku Pro. Mac Mini deklasuje MacBooka Pro z wynikiem 246.026 punktów. M1 jest tutaj o dobrą trzecią szybszy! Niesamowity!

Jeśli chodzi o kodowanie utworów MP3 w aplikacji Muzyka, Macbook wciąż nieco wyprzedza, podczas gdy Mac Mini radzi sobie trochę lepiej, jeśli chodzi o stabilizację filmów w iMovie (zobacz galerię zdjęć). Również w Final Cut Pro M1 jest prawie 10 sekund do przodu. To znowu bardzo zaskakujące, ponieważ Final Cut bardzo intensywnie korzysta z dyskretnej karty graficznej AMD w Macbooku Pro, ale wciąż musi przyznać się do porażki z M1 Mac Mini, mimo że ma tylko połowę pamięci RAM. To pokazuje, że Mac Mini urósł nawet do zastosowań profesjonalnych, pamiętaj, że system kosztuje tylko 780 euro!

Na koniec pomyślmy również o twórcach oprogramowania. Xcode to system programistyczny z wyboru, jeśli chcesz programować aplikacje na iOS lub Mac. Decydującym czynnikiem są tutaj czasy realizacji, czyli czas, jaki upływa po wprowadzeniu zmian w kodzie do skompilowania i uruchomienia nowej wersji aplikacji w symulatorze. Nasze testy z obszernym projektem Swift, który zawiera również podstawowe bazy danych, również pokazują tutaj zdumiewające rzeczy: M1 Mac Mini wyraźnie przewyższa MacBooka Pro. Mac Mini potrzebuje dobrych 10 procent mniej czasu na kompilację i instalację. To rewelacja dla programistów, ponieważ minęło dużo czasu, odkąd tak tanio nie masz aktualnego Maca do tworzenia aplikacji.

Aplikacje Intel dzięki Rosetcie 2

Czy używasz oprogramowania, które nie zostało jeszcze zoptymalizowane dla M1? Nie ma problemu, to proste! Bez względu na to, którą aplikację zainstalujemy, każdy program działał w teście. Warunkiem jest jednak, aby oprogramowanie było zasadniczo zgodne z systemem macOS 11 Big Sur. Kiedy uruchamiasz program Intela po raz pierwszy, pojawia się ostrzeżenie, a następnie instalowana jest Rosetta 2 i nie musisz się już martwić. Pierwsze uruchomienie programu trwa wtedy zwykle trochę dłużej, od tego czasu programy działają prawie tak szybko, jak w systemie Intel. Oczywiście istnieją ograniczenia, aplikacje wymagające rozszerzeń jądra nie będą działać. Wirtualizatory, takie jak Parallels Desktop nie mogą wirtualizować systemów operacyjnych opartych na procesorach Intel. Ale większość aplikacji z Mac App Store po prostu działa. Niektóre działają nawet szybciej na M1 pod Rosettą 2 niż na Intel Mac. Nasz benchmark APSI Bench prawie osiąga prędkość Mac Mini Core i5 z 2018 roku w tłumaczeniu Rosetty.A więc Apple wykonał naprawdę dobrą robotę, nic dziwnego, że masz doświadczenie z dwoma pierwszymi transformacjami procesora (68k do PPC i PPC na Intelu ).

Pobór energii

Przy całej mocy M1 powinien nadal zużywać mniej energii. Nawet jeśli nie jest to prawdziwa zaleta komputera stacjonarnego, takiego jak Mac Mini, niskie zużycie energii opłaca się na dłuższą metę. Mierzymy. Bez obciążenia Findera Mac Mini potrzebuje tylko 12 watów. Osiągał 24 waty przy pełnym obciążeniu wszystkich rdzeni procesora. To bardzo dobre wartości.

Sprzęt i połączenia

Oczywiście tam, gdzie jest światło, jest też cień, a M1-Mac-Mini ma swoje wady. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu. Podczas gdy Intel Mac Mini (który nadal można kupić w Apple) można wyposażyć w maksymalnie 64 GB pamięci RAM, model M1 kończy się maksymalnie 16 GB pamięci RAM (za sporą dopłatą 224 euro). Ulepszanie się nie jest już możliwe. Jasne, pamięć jest zintegrowana w obudowie M1, więc nie masz do niej dostępu. Mimo to można się zastanawiać, dlaczego Apple nie oferuje co najmniej 32 GB wersji M1? Cóż, prawdopodobnie ma to związek z ograniczoną przestrzenią w SoC. Tutaj będziesz musiał poczekać, aż pamięć RAM DDR4 zostanie zintegrowana jeszcze wyżej, a tym samym zajmie mniej miejsca w obudowie SoC. Apple raczej nie powróci na ścieżkę pamięci RAM z oddzielnymi gniazdami, przynajmniej nie w komputerach Mac klasy podstawowej. Z komputerem Mac Pro lub iMac Pro będzie inaczej. Ale to jeszcze daleko i nie powinno być gotowe najwcześniej w 2021 roku.

Trzeba też żyć ze stratami, jeśli chodzi o połączenia zewnętrzne. Zamiast czterech portów Thunderbolt 3 są tylko dwa, a zamiast 10 Gigabit Ethernet M1 Mac Mini jest wyposażony tylko w normalny Gigabit Ethernet. Powodem tego jest prawdopodobnie pochodzenie układu M1. Jego geny pochodzą z A14 z iPhone'a, a połączenia zewnętrzne nigdy nie były tam problemem. Apple wciąż musi przeprowadzić wiele podstawowych badań, aby móc podłączyć więcej szybkich linii PCI Express do M1.

Wniosek

Mac Mini z chipem M1 jest szybki, naprawdę szybki, a nawet sensacja. Nawet podstawowy model przewyższa Intel Mac Mini pod względem wydajności obliczeniowej i graficznej we wszystkich dziedzinach i jest to już najszybszy mobilny Mac, 16-calowy Macbook Pro. W teście był zawsze płynny i responsywny, koń pociągowy, dzięki któremu możesz sprostać nawet wymagającym zadaniom, takim jak edycja wideo. Dzięki M1 Apple zapoczątkowało nową erę dla komputerów Mac, a to dopiero początek!

Leave a Comment