Powinny być problemy z dostępem do sieci bezprzewodowej, a w praktyce nadal nie ma jednoznacznych stwierdzeń na temat żywotności baterii. Testujemy nowego Macook Air w praktyce i udzielamy odpowiedzi: W rzeczywistości są problemy z Wi-Fi - zwłaszcza, gdy w grę wchodzi sprzęt firm trzecich.

Nowy Macbook Air 2013 firmy Apple powinien mieć znacznie dłuższą żywotność baterii. Przetestowaliśmy już najgorszy scenariusz podczas odtwarzania wideo przy pełnej jasności ekranu: Macbook Air 2013 imponująco pokazał już, co potrafi ekonomiczny układ Haswell firmy Intel. Jednak nadal czekał na nas prawdziwy test praktyczny, który teraz nadrobiliśmy.

Macbook Air 2013 zdemontowany przez iFixit (zdjęcie 1 z 31)

Macbook Air 2013 zdemontowany przez iFixit Koledzy z iFixit mają już w rękach nowego Macbooka Air od Apple. Nowy ultrabook można już kupić w sklepie internetowym Apple.

Żywotność baterii Macbooka Air w praktyce

W tym celu pozwalamy, aby Macbook Air stale wywoływał typowe strony internetowe, takie jak tagesschau.de, macwelt.de lub spiegel.de. Jasność ekranu wynosi 50 procent. Wyłączamy podświetlenie klawiatury. Ten praktyczny test prawdopodobnie będzie się zdarzał dość często w rzeczywistości. Wyniki są imponujące. 11-calowy model działa tu już dobre dwanaście godzin. 13-calowy Macbook Air pozostaje aktywny jeszcze dłużej. Urządzenie rozładowuje się dopiero po 15 godzinach i 42 minutach. Niesamowita wartość. Poprzedni model z zeszłego roku przetrwał w tym teście dobre dziesięć godzin, co również było dobrą wartością.

To właśnie zapewnia nowy standard Wi-Fi 802.11ac

Nowego Macbooka Air prawie nie ma na rynku, jest już w nagłówkach. Powinny wystąpić drastyczne problemy z WiFi. Połączenie z routerem bezprzewodowym może zostać przerwane i zostanie wznowione dopiero po ponownym uruchomieniu Macbooka Air. W naszym pierwszym teście z 19 czerwca 2013 nie możemy zrozumieć tego problemu. Ale po tym, jak wielu użytkowników zgłosiło trudności, przyjrzeliśmy się bliżej temu tematowi i faktycznie znaleźliśmy problemy.

Nie znaleźliśmy żadnych problemów w związku z nowymi stacjami lotniskowymi Apple’a – poza rozczarowującą maksymalną szybkością transmisji danych. Apple reklamuje nowy standard 802.11ac z prędkością do 1,3 gigabita na sekundę. Jednak w teście sam Macbook Air nawiązał połączenie z maksymalną szybkością 867 megabitów na sekundę tuż obok stacji lotniska. W naszych testach praktycznych z tej teoretycznej wydajności pozostało tylko dobre 200 megabitów na sekundę. W przeliczeniu na megabajty to około 19 MB/s. Nawet stara stacja bazowa Airport Extreme osiągnęła tutaj całkiem porównywalne wartości w standardzie 802.11n. Mierzymy tutaj od 13 do 14 MB/s.

Różnice stają się wyraźniejsze dopiero z pewnej odległości. W naszym drugim scenariuszu testowym Macbook Air i stacja bazowa są oddalone od siebie o około osiem metrów. Pomiędzy nimi znajdują się dwie ściany z płyt gipsowo-kartonowych, każda z otwartymi drzwiami. W tej typowo biurowej sytuacji nadal mierzymy wartości między 15 a 16 MB/s przy nowych stacjach bazowych, podczas gdy stara stacja spada do 8 do 9 MB/s zgodnie ze standardem 802.11n. Tutaj staje się jasne: standard AC ma pozytywny wpływ na średnie odległości. Maksymalna szybkość transmisji danych w bezpośrednim sąsiedztwie stacji bazowej jest niewiele lepsza niż w poprzednim standardzie 802.11n.

Problemy z routerami innych firm

Świat to nie tylko sprzęt Apple. Macbook Air musi również znaleźć swoją drogę w heterogenicznej infrastrukturze Wi-Fi. Przygotowujemy więc kolejny praktyczny test – tym razem z dwoma obecnymi routerami WiFi innych firm. Netgear R6300 i Asus RT-AC66U stają przed centrum testowym. I tu właśnie zaczynają się problemy. Podczas gdy szybkości transferu podczas odczytu danych są nadal porównywalne ze sprzętem Apple, czasami spadają drastycznie podczas zapisu, tj. przesyłania danych. Zauważamy to szczególnie rażąco w związku z routerem Netgear. Nawet z odległości zaledwie jednego metra Macbook Air osiąga zaledwie połowę szybkości transmisji danych w porównaniu ze stacją Airport Extreme.

Problemy z Macbook Air WiFi, benchmark (zdjęcie 1 z 4)

Problemy z Macbook Air WiFi, benchmark

W naszym 8-metrowym teście upload staje się praktycznie bezużyteczny, a prędkość spada poniżej 1,5 MB/s. Trochę lepiej wygląda to z routerem Asus, ale tutaj również przepływność danych jest znacznie niższa (patrz diagramy benchmarków). W przypadku obu zauważamy, że transmisja ciągle się psuje podczas wysyłania danych, pojawiają się przerwy, w których przez WiFi nie przepływa żadna lub bardzo mała ilość danych. Nie wykrywamy jednak całkowitych rozłączeń.

Wniosek

Apple po raz kolejny zoptymalizował swój sprzęt dla siebie. Każdy, kto zostanie w uniwersum Apple, nie ma się czego obawiać. Problemy zaczynają się tylko w połączeniu ze sprzętem firm trzecich. Trudno określić, która strona odpowiada za trudności. Ponieważ standard 802.11ac nie został jeszcze ostatecznie przyjęty, całkiem możliwe, że Apple wprowadził modyfikacje zarówno w Macbooku Air, jak i oprogramowaniu stacji bazowej Airpport, które umożliwiają płynną współpracę ze sobą, ale prowadzą do problemów ze standardem AC w sobie. Apple musi się tutaj poprawić.

Leave a Comment