Wow, nowy Macbook Air nie ma nawet roku, a Apple już wprowadza nową wersję. Mało kto się tego spodziewał. Ale co tak naprawdę nowego w Macbooku Air 2019? Wypróbowujemy to.

Cóż, Macbook Air z roku modelowego 2019 nie jest zupełnie nowy. Zmiany ograniczają się zasadniczo do trzech rzeczy: stał się tańszy (około 100 euro), ma teraz wyświetlacz True-Tone (o tym później) i Apple przeprojektował klawiaturę, która od dawna ma raczej wątpliwą reputację czas, ponieważ niektóre klawisze zawodzą lub zawieszają się po chwili. Sam Apple twierdzi tylko, że teraz używa nowych materiałów, które mają być bardziej niezawodne. Jednak producent Maca jednocześnie deklaruje, że klawiatura jest nadal objęta specjalnym programem naprawczym, który powinien ułatwić jej wymianę. Więc nawet Apple tak naprawdę nie ufa nowym klawiszom i w krótkim teście, takim jak ten, z trudem możemy sprawdzić niezawodność klawiszy, co zajęłoby znacznie więcej czasu. W każdym razie klawisze brzmią nieco bardziej przytłumione niż w poprzedniku, ale haptyczne mocne uderzenie i bardzo krótkie uderzenie niczego nie zmieniają. Przejdźmy więc do jedynej naprawdę nowej funkcji, wyświetlacza True-Tone. Macbook Air (2019) na Amazon

Wyświetlacz prawdziwego tonu

True Tone oznacza: czujnik na wyświetlaczu stale mierzy światło otoczenia, ale nie tylko jasność (jak we wszystkich poprzednich modelach), ale także kolor. W związku z tym dostosowuje kolorowy wyświetlacz na ekranie do światła otoczenia. Rezultat: Jeśli pracujesz w domu przy ciepłym sztucznym świetle, kolory na ekranie również wydają się nieco cieplejsze, tj. nieco bardziej żółte lub czerwonawe. Z drugiej strony przy błękitnym niebie w ogródku piwnym wyświetlacz jest bardziej niebieskawy. Technicznie rzecz biorąc, wyświetlacz True-Tone przesuwa biały punkt reprezentacji. W praktyce działa to dobrze, zwłaszcza w bezpośrednim porównaniu z modelem bez wyświetlacza True-Tone można zauważyć, że odwzorowanie kolorów zwykle wygląda przyjemniej, czasem nawet bogatsze i pełniejsze. Ale bądź ostrożny: Jeśli zależy Ci na odtwarzalnych kolorach, na przykład dlatego, że przygotowujesz zdjęcia lub layouty do przygotowalni, lepiej wyłącz tryb True Tone (co na szczęście jest możliwe w ustawieniach monitora), ponieważ wrażenie koloru może być zmieniono w dowolnym momencie oświetlenie otoczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, wyświetlacz jest jednak krokiem naprzód, zwłaszcza że poprawiono również jasność i przestrzeń kolorów. Nasze pomiary potwierdzają, że wyświetlacz True-Tone ma maksymalną jasność ponad 400 cd/mkw, bezpośredni poprzednik osiągnął tylko 300 cd/mkw w naszym teście z października. Apple już jednak zwiększył tę wartość do 400 cd/qm wraz z aktualizacją do macOS 10.14.4. W nowym modelu przestrzeń kolorów wzrosła tylko nieznacznie.

Wydajność procesora

Apple nie zmienia niczego w CPU. Nadal używany jest procesor Intel Core i5 ósmej generacji „Amber Lake”. Układ ma dwa fizyczne rdzenie, hyperthreading oraz zintegrowaną jednostkę graficzną i pracuje pod oznaczeniem „Core i5-8210Y”. Zegar bazowy to 1,6 GHz.

Testujemy moc obliczeniową między innymi przy użyciu nowych benchmarków renderowania 3D firmy Maxon, Cinebench R20. Test wymaga wszystkiego od procesora. W porównaniu do Cinebench R15 scena 3D wymaga znacznie większej mocy obliczeniowej, a test porównawczy trwa odpowiednio dłużej. Niestety wyniki nie są już porównywalne z Cinebench R15, dlatego nie możemy dokonać bezpośredniego porównania z poprzednim modelem, ale przeprowadzamy również test z R15 (patrz wyniki benchmarku).

Przeprowadzenie testu wielu procesorów w Cinebench R20 zajęło Macbookowi Air 20 minut. Wewnętrzny wentylator uruchamia się głośno po około dwóch minutach. To nas intryguje i podczas testu sprawdzamy temperaturę procesora i częstotliwość taktowania za pomocą narzędzia Intel „Power Gadget”.

W naszym teście częstotliwość taktowania wynosi średnio około 2,2 GHz przy pełnym obciążeniu, co jest dobrą wartością. Zmierzyliśmy maksymalnie 2,9 GHz, gdy tylko jeden rdzeń był w pełni obciążony. Macbook Air osiąga jedynie teoretyczne 3,6 GHz przez bardzo krótki czas. Dławienie termiczne wydaje się być nieco bardziej restrykcyjne w tej generacji Macbooka Air niż w poprzedniku, pomimo tej samej nazwy procesora. Od 100 stopni temperatury procesora uruchamia się bezlitośnie i zmniejsza częstotliwość taktowania. W związku z tym ogólna wydajność w procesach wymagających dużej mocy obliczeniowej nieco spada w porównaniu do poprzednika, co zauważamy we wszystkich intensywnych obliczeniowo testach.

Wydajność grafiki

To samo dotyczy wydajności grafiki. Różnica nie jest duża, ale liczba klatek na sekundę nowego Macbooka Air jest nieco niższa niż w bezpośrednim poprzedniku. Jest to szczególnie widoczne w teście Open-CL „Gaston”, który wykorzystuje układ graficzny do obliczenia ilości Mandelbrota. Ogólnie rzecz biorąc, nowy Macbook Air nie zbliża się już do 240 GFLOPS swojego poprzednika. Również tutaj dławienie termiczne oczywiście interweniuje wcześniej, aby zapobiec przegrzaniu. Może to oczywiście wynikać również z aktualizacji systemu operacyjnego, którą firma Apple wydała w międzyczasie. Miałoby to wówczas wpływ również na model 2018, którego niestety nie możemy ponownie przetestować.

SSD trochę wolniej

Interesujące jest to, że w bezpośrednim porównaniu prędkość dysku SSD również zwolniła. Zamiast dobrych 2 GB/s nowy model osiąga zaledwie niecałe 1,3 GB/s. Może to jednak wynikać z zastosowanego producenta dysku SSD i zastosowanego układu kontrolera.

Apple nie podaje żadnych informacji o producencie chipów flash. Może więc być tak, że w obiegu są różne wersje. Więc możesz mieć tu szczęście lub nie.

Żywotność baterii

Poważniejsze jest to, że żywotność baterii również nieco się zmniejszyła. Trudno to dokładnie odtworzyć, ale zarówno w najgorszym scenariuszu z pełną jasnością, jak i w teście surfowania w sieci WLAN przy jasności 50 procent, czasy pracy pozostają w tyle za bezpośrednim poprzednikiem. Nowy wyświetlacz najwyraźniej oddaje tutaj hołd. 100 cd/qm większa jasność również wymaga większej mocy. Jeśli chcesz popracować dłużej, powinieneś nieco ręcznie zmniejszyć jasność.

Recenzja Macbooka Air 2019 (zdjęcie 1 z 17)

Czas rozruchu Macbooka Air 2019

Wniosek

Jeśli posiadasz już Macbooka Air 2018, nie musisz go wysyłać na starość, powinien dobrze służyć przez wiele lat. Model 2019 to krok naprzód, zwłaszcza pod względem wyświetlacza, choć ulepszenia nie są ogromne, a w niektórych przypadkach mogą mieć nawet wady (patrz żywotność baterii). Niemniej jednak: po tym, jak Apple zakopało 12-calowego Macbooka, obecny Macbook Air jest obecnie najtańszą opcją obsługi mobilnego Maca, a tym samym również najlepszym mobilnym komputerem Mac klasy podstawowej.

Macbook Air (2019) na Amazon

Leave a Comment