Dzięki nowemu Macbookowi Air 2020 Apple robi wszystko dobrze: więcej dysków SSD za te same pieniądze, szybsze procesory i nową klawiaturę.

Ponieważ centrum testowe Macwelt jest obecnie dostępne tylko w bardzo ograniczonym zakresie, a Apple nie może wysyłać żadnych urządzeń testowych, domowe biuro jest teraz naszym środowiskiem testowym. Podstawowa wersja Macbooka Air 2020, prywatnie zamówiona przez testera, dotarła tam dzisiaj. W najbliższym czasie przyjrzymy się mu bliżej i porównamy z modelem z 2019 roku, aby dowiedzieć się, co się zmieniło i co najważniejsze, co się poprawiło.

Zagrożony stan baterii

Po trzech miesiącach użytkowania Macbook Air 2020 zakończył 54 cykle ładowania, pojemność baterii spadła do prawie 92 procent pierwotnej pojemności. To całkiem sporo, bo Macbook Air 2019 miał do tej pory 121 cykli ładowania, ale pojemność baterii wciąż wynosi 97 proc. Najwyraźniej wydajność energetyczna nowych procesorów Intela jest niższa niż w poprzednim modelu, nawet jeśli wydajność wzrosła średnio o jedną trzecią. Być może jeden z powodów, dla których Apple w przyszłości przestawi się na własne procesory.

Wygląd zewnętrzny

Na pierwszy rzut oka nie można odróżnić tych dwóch modeli. Rzut oka na klawisze strzałek na klawiaturze pokazuje pierwszą różnicę: klawisze dla prawego i lewego są znowu tak małe, jak były przed wprowadzeniem klawiatury motylkowej. Poza tym układ klawiatury wygląda jak w poprzednim modelu, łącznie z klawiszami funkcyjnymi. Łatwo też zauważyć, że wszystkie klawisze są nieco wyższe niż wcześniej. Naszym zdaniem dłuższa podróż klawiszy sprawia, że ​​pisanie jest znacznie przyjemniejsze, a hałas w tle zmienił się na lepsze. Dźwięk nie jest już tak twardy i głośny, ale znacznie bardziej stłumiony i cichszy. Dwie inne drobne zmiany stają się widoczne po bliższym przyjrzeniu się i pomiarom: maskownice głośników stały się nieco krótsze, a zagłębiony obszar klawiatury powiększył się o kilka milimetrów w obu kierunkach. Nieco większą wagę można wyczuć tylko na wadze.

Po klawiaturze zwracamy się do wyświetlacza. Na pierwszy rzut oka nie ma różnicy w stosunku do poprzednika z 2019 roku. Ale aby być po bezpiecznej stronie, uruchamiamy program DisplayCal o otwartym kodzie źródłowym i nasz stary kolorymetr Eye One i mierzymy jasność i rozkład jasności w dziewięciu punktach. W tym celu wyłączamy True Tone i automatyczną regulację jasności oraz ustawiamy najwyższy poziom jasności. W najjaśniejszym punkcie zmierzyliśmy 428 cd/mkw w modelu 2019 i 420 cd/mkw w modelu 2020. To odchylenie mieści się w zakresie tolerancji pomiaru. Z drugiej strony maksymalne odchylenia jasności są w nowym modelu nieco mniejsze. Ale i tutaj różnica nie jest duża. Niestety nie możemy zmierzyć przestrzeni kolorów metodami testowymi domowego biura. Jednak jest bardzo prawdopodobne, że wyświetlacz nadal nie będzie w stanie wyświetlić przestrzeni kolorów P3, a jedynie przestrzeń kolorów sRGB.

Macbook Air 2020 — pierwsze spojrzenie (zdjęcie 1 z 5)

Macbook Air 2020? rozpakowany

Macbook Air 2020: wyniki pomiarów

Podstawowy model Macbooka Air 2020 stał się wymiernie szybszy niż model 2019. Nasze dwie maszyny testowe to Macbook Air 2019 z dyskiem SSD 256 GB oraz obecny model podstawowy z procesorem i3, a także dyskiem SSD 256 GB. Testujemy oba komputery Mac pod systemem macOS Catalina w aktualnej wersji 10.15.4 w trybie baterii. Testy runtime nie zostały jeszcze zakończone i zostaną przez nas przesłane później.

Geekbench

W pierwszym uruchomieniu puściliśmy często używany Geekbench na dwóch Macbookach. Wyniki wskazują na solidny wzrost prędkości. Nowy Macbook Air zyskał 34 proc. w teście Sigle-Core, a nawet 44 proc. w teście wielordzeniowym. W teście Metal mówi się, że nowy Macbook Air jest trzy razy szybszy od starego, ale to nie może być prawda. Kiedy spojrzymy na poszczególne testy, widzimy, że test „Wykrywania twarzy” w modelu 2019 utknie, a następnie nie przynosi żadnych wyników. Najprawdopodobniej błąd programowania. Z drugiej strony ten błąd nie występuje na Macbooku Air 2020. Dla porównania zrobimy też test OpenCL. Geekbench mierzy wzrost wydajności o 32 procent dla obecnego Macbooka Air, co wydaje się nam bardziej realistyczne. Ten test pokazuje również, że wentylator w starszym Macbooku Air pracuje na niskich obrotach, ale w nowym modelu tego nie słychać.

Więcej mocy procesora

Do pierwszego testu obciążeniowego procesora używamy Cinebench 20. Ten test renderowania wykorzystuje dwa rdzenie procesora do pełnej wydajności, co można również usłyszeć w głośnym hałasie wentylatora obu Macbooków. Ostatecznie test wykazał, że Macbook Air urósł o 16 procent w 2020 roku. A więc wyraźnie mniej niż pokazuje Geekbench.

Aby jeszcze głębiej dotrzeć do sedna sprawy, przeprowadzamy kolejne testy praktyczne. Najpierw konwertujemy stary film w formacie AVI do MP4 za pomocą hamulca ręcznego. Tutaj nowy Macbook Air okazuje się szybszy o sześć minut, co oznacza oszczędność czasu o 11 procent. Następnie użyjemy konwertera audio Switch, aby przekonwertować 36 utworów z formatu AAC na MP3. Zaoszczędzony tutaj czas to jedna minuta, co odpowiada około 25 procentom. I wreszcie w iMovie stabilizujemy dwuipółminutowe wideo, które nakręciliśmy sami iPhonem 8. Oznacza to, że obecny Macbook Air jest gotowy o półtorej minuty szybciej, co oznacza oszczędność czasu o 21 procent. Można więc założyć, że nowy procesor Ice Lake i3-1000NG4 zyskał od 11 do 25 procent w porównaniu z i5-8210Y, w zależności od zadania. Ale nowy procesor to nie koń wyścigowy. Jeśli musisz częściej wykonywać zadania wymagające dużej mocy procesora, nie powinieneś używać Macbooka Air, a przynajmniej uaktualnić do procesora czterordzeniowego. Ponieważ cztery jednostki przetwarzające mogą zrobić więcej rzeczy w tym samym czasie niż dwie. Nie należy jednak oczekiwać, że cztery rdzenie podwoją prędkość.

Szybsza grafika

Kolejny postęp nowego procesora w porównaniu ze starym polega na jednostce graficznej, która teraz pochodzi z 11. generacji Intela i ma dwa razy więcej jednostek arytmetycznych w i3-1000NG4 z 48 jednostkami wykonawczymi (EU) niż w poprzedniku. W tym przypadku grafika pochodziła z generacji 9.5. Oprócz testu Geekbench OpenCL, uruchomiliśmy program testowy GFXBench Metal na dwóch kandydatach do testu. Aby ocenić wzrost prędkości, obliczamy średnią wartość z siedmiu testów ekranowych (wysoki poziom i niski poziom). Model 2019 ma wartość 26,3 fps (klatek na sekundę), nowszy model waży 34,8 fps. Średni wzrost o dobre 32 proc. W niektórych testach nowa grafika jest znacznie szybsza od starej. Testujemy również grafikę za pomocą Unigine Valley 1.0. Program wykorzystuje OpenCL. Apple nie utrzymuje już tego interfejsu graficznego i opiera się tylko na metalu, ale nadal działa. Test na stanowisku osiągnął 16,5 kl/s na starszym Macbooku Air i 23,6 kl/s na nowszym. To wzrost o 43 proc. Można więc założyć, że z obecnym Macbookiem Air można liczyć na zauważalnie większą moc graficzną. Oczywiście nie oznacza to, że jest to maszyna do gier. Jeśli chcesz grać w skomplikowane graficznie gry, z Macbookiem Air trafiłeś w niewłaściwe miejsce.

SSD jak zwykle

Nie ma nic nowego do zgłaszania z szybkością zapisu i odczytu wbudowanego dysku SSD. Oba urządzenia testowe mają pamięć 256 GB. Test szybkości dysku Blackmagic dla modelu 2019 daje uśrednioną wartość zapisu z kilku przebiegów 1012 MB/s i prędkość odczytu 1369 MB/s. Zmierzone wartości dla Macbooka Air z tego roku to 1006 MB/s (zapis) i 1383 MB/s (odczyt). Więc wartości są mniej więcej identyczne. Oznaczenie modelu dysków SSD i numer wersji, które można znaleźć w informacjach o systemie macOS Catalina, są również takie same.

Godzina mniej

W specyfikacji technicznej Macbooka Air 2019 i 2020 firma Apple stwierdziła, że ​​nowy model działa na baterii o godzinę krócej niż edycja 2019. Udało nam się to potwierdzić w naszym teście czasu działania. Do testu wykorzystujemy film z gamy filmów w iTunes Store firmy Apple, a dokładniej „Blade Runner”, który ładujemy na dwóch kandydatów testowych i odtwarzamy lokalnie. Ustawiamy jasność ekranu na 75 procent i dezaktywujemy zarówno True Tone, jak i automatyczną regulację jasności ekranu i przyciemniania wyświetlacza w trybie bateryjnym. Bluetooth jest wyłączony, WLAN pozostaje aktywny.

Do odtwarzania filmu używamy Quicktime Playera, ponieważ program może odtwarzać film w nieskończonej pętli. Macbook Air z 2019 roku trwał 12 godzin i 14 minut, Macbook Air 2020 przestał grać po 11 godzinach i 25 minutach. Trzeba też wziąć pod uwagę, że bateria w starszym modelu ma już za sobą 100 cykli ładowania i nie osiąga już pełnej pojemności, podczas gdy Macbook Air 2020 ma za sobą tylko osiem cykli. Przy pełnej pojemności starszy model z pewnością wytrzymałby brakujące 11 minut na godzinę. To, że oba komputery Mac nie osiągają podanych przez Apple 13 godzin i 12 godzin, wynika prawdopodobnie z innego ustawienia jasności ekranu, czego Apple nie zgłasza.

Wniosek

Nowy Macbook Air to pod kilkoma względami znaczący krok naprzód w stosunku do modelu 2019. Z jednej strony jest nowa i naszym zdaniem znacznie lepsza klawiatura, a z drugiej procesor z nowego Ice Lake seria firmy Intel. Podstawowa wersja i3 oferuje też większą moc obliczeniową i moc graficzną niż i5-8210Y z zeszłego roku. Dzięki niemu możesz poradzić sobie ze wszystkimi codziennymi zadaniami, a także możesz odpuścić jedno lub drugie bardziej intensywne zadanie na Macbooku Air, jeśli nie spieszysz się zbytnio. I wreszcie, cena jest o 50 euro niższa, a pamięć SSD wzrosła do 256 GB, co oznaczałoby dodatkową opłatę w wysokości 250 euro w zeszłym roku. Tym razem Apple właściwie zrobił wszystko dobrze.

Leave a Comment