Po chwili otrzymaliśmy Macbooka Air M1 w wersji podstawowej. Rozpakowujemy go i patrzymy, co na pierwszy rzut oka różni się od poprzedniego.

Po otwarciu pudełka znajdziemy w nim te same rzeczy co w poprzednich wersjach: Macbook Air, kabel do ładowania USB-C, 30-watową ładowarkę oraz niezwykle wąską ulotkę z opisem, książeczkę z warunkami gwarancji Ulotki z instrukcjami bezpieczeństwa i nieuniknionymi naklejkami.

Zmieniona klawiatura

Różnice w stosunku do poprzedniego modelu z wiosny widać tylko na klawiaturze. Apple zastąpił klawisze funkcyjne Launchpada i podświetlenia klawiatury klawiszami Spotlight, Dyktowanie i Nie przeszkadzać. Nie uważamy tego jednak za postęp. Przycisk Launchpada był szczególnie przydatny do szybkiego znajdowania i otwierania programu, którego nie było w doku. A wywoływanie Spotlight za pomocą spacji Command (⌘) jest zwykle szybsze niż najpierw przesuwanie palców w górę do klawiszy funkcyjnych. Kombinacja klawiszy nadal działa, więc nie musisz używać klawisza funkcyjnego. W każdym razie należy zaznaczyć pole wyboru przed „Pokaż na pasku menu” w „Centrum sterowania” pod „Nie przeszkadzać” w ustawieniach systemu „Dokowanie i pasek menu” i wybrać „Jeśli aktywne” z listy rozwijanej menu. Możesz więc na pierwszy rzut oka zobaczyć, czy przypadkowo aktywowałeś opcję „Nie przeszkadzać”. Jest to następnie oznaczone symbolem półksiężyca na pasku menu.

Kolejną zmianą na klawiaturze jest ikona kuli ziemskiej na klawiszu fn. Dzięki temu nie dostaje się do Internetu, ale domyślnie wyświetla się okno ze znakami specjalnymi i emotikonami. W ustawieniu systemowym „Klawiatura” można również przełączyć się na inny układ klawiatury (źródło wejścia) lub przypisać funkcję dyktowania do klawisza, alternatywnie można ustawić tam „Brak akcji”. Wraz z klawiszami funkcyjnymi klawisz fn działa jak poprzednio, a do usuwania tekstu do przodu można również użyć fn i klawisza delete.

Transfer danych

Aby skonfigurować naszego nowego Macbooka Air, decydujemy się przenieść dane z kopii zapasowej Time Machine. Wcześniej stworzyliśmy to na Macbooku Air z chipem Intel, na którym jest również zainstalowany Big Sur. Przejmujemy również wszystkie programy i ustawienia. I z kilkoma wyjątkami wszystko działa jak zwykle po konfiguracji. Musimy tylko ponownie wprowadzić hasła do niektórych kont e-mail w ustawieniach systemowych „Konta internetowe” i ponownie zalogować się do iCloud.

Na szczęście nasz stary HP laserjet nadal działa, nie było problemów ze sterownikiem drukarki jak w październiku. Podgląd rozpoznaje również nasz skaner Epson. Dopiero przy pierwszym użyciu pojawi się pytanie, czy można otworzyć program „Epson Scanner”. Jedynym problemem jest program „NTFS for Mac” firmy Paragon. Ponieważ działa to z rozszerzeniem systemowym, prosimy o zmianę wytycznych bezpieczeństwa dotyczących instalacji rozszerzeń jądra. Aby to zrobić, Macbook musi zostać uruchomiony z partycji odzyskiwania, a teraz działa to inaczej niż wcześniej.

Wyłączasz Macbooka, a następnie naciskasz i przytrzymujesz przycisk zasilania, aż na monitorze pojawi się symbol „Opcje” i symbol wewnętrznego nośnika danych. Jeśli klikniesz „Opcje”, jak zwykle pojawi się kreator odzyskiwania. I jak zwykle znajdziesz „Start Security Utility” w menu „Narzędzia”. Tutaj można wybrać opcję „Zredukowane bezpieczeństwo”, aby później umożliwić instalację rozszerzenia w ustawieniach systemu „Bezpieczeństwo”. Jednak na razie nie zmienimy zabezpieczeń, ale zwróć uwagę, że opcja „Bez zabezpieczeń”, która nadal jest dostępna na Macbooku Intel, nie jest już dostępna.

Brakuje również ustawienia umożliwiającego uruchamianie z nośnika zewnętrznego. To również działa teraz inaczej. Jeśli podłączyłeś nośnik startowy do Macbooka, wyłączasz go i ponownie naciskasz nieco dłużej przycisk zasilania. Następnie pojawiają się zarówno symbol „Opcje”, jak i symbole nośnika startowego, i wybierasz ten, który chcesz. Następnie musisz autoryzować się za pomocą hasła administratora dla komputera Mac.

Programy

Należy się spodziewać, że Apple zaprogramował wszystkie programy jako aplikacje uniwersalne, które następnie działają bez ograniczeń na Macu z Apple Silicon Chip. Jedynym wyjątkiem, jaki znajdujemy na naszym Macbooku Air, jest „Programista”. Oprócz aplikacji Apple na naszym komputerze testowym jest kilka innych uniwersalnych aplikacji. Należą do nich Graphic Converter do przetwarzania obrazu, procesor tekstu Nisus Writer oraz program do skanowania VueScan. Programy użytkowe, takie jak Carbon Copy Cloner, Coconut Battery i Tinker Tool System, a także szereg aplikacji testowych zostały już przystosowane do chipa M1.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, która nie jest jeszcze uniwersalna, pojawi się monit o zainstalowanie Rosetty. To bardzo szybkie i nie musisz niczego dostosowywać. Pierwsze uruchomienie aplikacji Intela, takich jak Word, trwa trochę dłużej, ale potem wszystko działa ze zwykłą prędkością na naszym Macu. A dla niektórych programów zainstalowanych na naszym Macbooku istnieją już wersje beta jako uniwersalne pliki binarne, takie jak Firefox, 1Password i Handbrake. Wypróbujemy je podczas testów.

Jeśli znikniesz na stronie z zakupionymi aplikacjami w Mac App Store, zobaczysz teraz również kartę „Aplikacje na iPhone'a i iPada”. Niektóre aplikacje zakupione na iPhone'a i / lub iPada są wymienione tutaj. Do tej pory każdy z adnotacją, że nie zostały sprawdzone pod kątem macOS. Test przeprowadzamy za pomocą biblioteki multimediów ARD. Działa, ale nie otwiera się w trybie pełnoekranowym.

Aktualizacja: dwa autobusy zamiast jednego

Oczywiście ogólnie wiadomo, że M1 ma wewnątrz Macbooka Air zupełnie inny procesor niż w poprzednich modelach. Ale dopiero dzięki artykułowi na blogu OWC zdaliśmy sobie sprawę, że są teraz dwa autobusy zamiast jednego Thunderbolt. Wcześniej oba porty Thunderbolt w Macbooku Air były podłączone do magistrali, teraz każdy port ma własną magistralę. Oba połączenia nie muszą już dzielić przepustowości. Dotyczy to również MacBooka Pro M1 i analogicznie do Maca Mini M1. Ma tylko dwa połączenia Thunderbolt, ale każde z własną magistralą. Podczas gdy w modelu Intel dwa z czterech połączeń są podłączone do magistrali.

Testy porównawcze

Nie jest już nowością, że Macbook Air z chipem Apple M1 jest szybszy od swojego poprzednika. Teraz mogliśmy się o tym przekonać.

Apple reklamuje nowego Macbooka Air na swojej stronie internetowej: „Nasz najcieńszy i najlżejszy notebook — całkowicie odmieniony dzięki chipowi Apple M1. Do 3,5x większa wydajność procesora. Do 5x szybsze prędkości GPU.”Aby zrealizować to twierdzenie, zestawiliśmy model podstawowy z wiosny 2020 r. z modelem podstawowym z jesieni 2020 r. Tak więc dwurdzeniowy procesor i3 ze zintegrowaną grafiką firmy Intel Processor Forge musi konkurować z M1 firmy Apple z ośmioma rdzeniami i zintegrowaną grafiką. Te osiem rdzeni jest podzielonych na cztery szybkie (Firestorm) i cztery wolne, energooszczędne (Icestorm). Jeśli chodzi o grafikę, Intel Iris Plus Graphics z 48 jednostkami wykonawczymi konkuruje z siedmioma procesorami graficznymi (GPU) w układzie M1. Ponadto w M1 znajduje się 16 rdzeni silnika neuronowego. Apple połączył wszystko w System on a Chip (SoC), zintegrował szereg innych komponentów, takich jak kontroler dysku SSD, dwa kontrolery Thunderbolt i procesor obrazu (procesor sygnału obrazu) i połączył wszystko razem z pamięcią RAM, aby utworzyć pakiet ( System w pakiecie). Już same te szczegóły techniczne oznaczają, że można oczekiwać mocniejszego procesora niż w Macbooku Air z procesorem Intel. A co jest wyjątkowego w Macbooku Air w porównaniu z innymi nowymi komputerami Mac M1: działa bez wentylatora.

Wydajność procesora

W pierwszej części naszego testu wypuściliśmy kilka programów porównawczych na dwóch uczestników testu. Aby zmierzyć wydajność rdzeni obliczeniowych, korzystamy z trzech programów testowych: Geekbench 5.3.1, Cinebench R23 i nowy APSI Bench w wersji 1.1.1. Oprócz rdzeni procesora Geekbench mierzy również grafikę (zarówno Metal, jak i OpenCL) i wyświetla wyniki jako wynik. Cinebench generuje również wynik, który można następnie wykorzystać do porównania różnych systemów. W obu programach testujemy tylko jeden rdzeń procesora i wszystkie raz. Możesz nie tylko porównać dwa Macbooki, ale także zobaczyć, o ile szybciej wszystkie rdzenie przetwarzają dane w porównaniu z jednym.

Zarówno Geekbench, jak i Cinebench dochodzą do tego, że Macbook Air M1 z rdzeniem procesora jest 1,6x szybszy niż poprzednik Intela, a ze wszystkimi rdzeniami jest od 3,3x do 3,5x szybszy niż poprzednik. Intel Macbook Air z dwoma rdzeniami oblicza z nimi dwa razy szybciej niż z jednym rdzeniem. W Macbooku Air M1 wszystkie rdzenie współpracują ze sobą około 4,4 razy szybciej niż jeden rdzeń. Zgodnie z oczekiwaniami, wolne i energooszczędne rdzenie tylko w niewielkim stopniu przyczyniają się do mocy obliczeniowej.

Z jednej strony używamy APSI Bench do testowania wydajności ze wszystkimi rdzeniami. Wyznaczona przez program wartość procentowa jest wartością porównawczą do Macbooka Pro 16-calowego z 8-rdzeniowym procesorem Core i9, którego wydajność odpowiada 100%. Intel Macbook Air osiąga prawie 34% wydajności Macbooka Pro, model M1 osiąga dobre 78%. W tym teście jest więc około 2,3 razy szybszy. Z drugiej strony, APSI Bench może mierzyć, kiedy urządzenia testowe zmniejszają wydajność procesora przy stałym obciążeniu (20 minut) io jaki procent. Model Intela zmniejsza wydajność już po około dwóch minutach i działa z 80% wydajności, z wentylatorem pracującym z pełną prędkością, tak jak w teście Cinebench. MacBook M1 przełącza się później i dławi do 73 procent. W przypadku braku wentylatora ten test, podobnie jak wszystkie inne testy, jest oczywiście bezgłośny.

Grafika

Jak już wspomniano, Geekbench mierzy również wydajność graficzną, zarówno za pomocą interfejsu graficznego (API) OpenCL, jak i własnego interfejsu Apple Metal. Ten ostatni jest standardem na komputerach Mac i iOS, ale OpenCL jest nadal obsługiwany na komputerach Mac. Według Geekbench, M1 MacBook Air jest około 2,7x szybszy niż jego odpowiednik Intela w Metal i prawie 3x w OpenCL. Używamy również GFXBench, program korzysta z Metal API. Ten program nie określa wyników, ale oblicza „klatki na sekundę” (fps).

Do naszych pomiarów używamy wysokopoziomowych testów ekranowych. W czterech z pięciu testów komputer M1 działa średnio 3,3 raza szybciej, tylko w jednym teście (T-Rex) nie ma różnicy między dwoma komputerami testowymi. To poprawia średnią dla modelu Intela, a GFXBench jest uśredniony, aby podwoić prędkość dla M1. Inaczej wygląda sytuacja w testach z Unigine Valley 1.0 i Heaven 4.0. Oba programy testowe, które wykorzystują API OpenCL, a także mierzą fps, określają wzrost prędkości o 3,3x i 3,5x. W ustawieniach ustawiamy "Wysoki" dla jakości i "x2" dla antyaliasingu i używamy rozdzielczości monitora. Ogólnie rzecz biorąc, można założyć wyraźną poprawę wydajności grafiki, a wartość 3x zdecydowanie nie jest błędna. Co oznacza również, że na nowym Macbooku Air można grać w wiele gier, w które nie można grać na modelu Intel. Nie wspominając o hałasie w tle, ponieważ wentylator pracuje z dużą prędkością w GFXBench, Valley i Heaven.

Czytaj i pisz

Zauważalnie wzrosła również prędkość zapisu i odczytu na wewnętrznym dysku SSD. Do testów używamy Blackmagic Disk Speed ​​Test oraz Aja System Test Lite. Oba testy dają nieco inne liczby bezwzględne dla megabajtów na sekundę (MB/s). Jednak dwa programy testowe zgadzają się, że odczyt i zapis danych na M1 Macbook Air jest około dwa razy szybszy niż w modelu Intela. Czy to dlatego, że Apple instaluje teraz szybszy kontroler, czy szybsze dyski SSD, oczywiście nie można określić na podstawie tych testów.

Macbook Air M1 - test praktyczny

Po testach porównawczych w praktyce porównaliśmy nowego Macbooka Air M1 z jego poprzednikiem Intela

Nie, tekstów nie można pisać szybciej na Macbooku Air z chipem M1 niż na poprzedniku z procesorem Intel. Ponieważ z wieloma rzeczami, które użytkownik robi na swoim Macu, ten ostatni czeka dłużej na użytkownika niż ten drugi na komputer. Nawet przeglądając bibliotekę zdjęć i edytując zdjęcia lub przewijając widok albumu w muzyce, nie docieramy tam szybciej. Podczas surfowania w Safari czasami ładowanie strony jest nieco szybsze, ale różnica nie jest tak duża i zależy od tego, ile elementów multimedialnych znajduje się na stronie. Uruchamianie programów w nowym Macbooku Air jest nieco szybsze, pod warunkiem, że są one przystosowane do nowego chipa. Różnica to ułamek sekundy, ale jest zauważalna.

Podczas oglądania filmów nie ma różnicy między naszymi dwoma urządzeniami testowymi. Zarówno Intel Macbook Air, jak i ten z chipem M1 odtwarzają filmy 4K bez problemów, bez pocenia się urządzeń. Testujemy to w Safari na Youtube, a także w aplikacji telewizyjnej. W modelu Intel wentylator też nie musi być włączony. Niewielka jest też różnica przy ponownym uruchomieniu, tutaj Intel Macbook Air kończy się 14 sekund, a nawet cztery sekundy szybciej przy masce wprowadzania hasła użytkownika niż komputer M1. Przesyłanie plików z dysku sieciowego do Macbooka Air za pośrednictwem sieci WLAN również zajmuje obu kandydatom prawie tyle samo czasu. Ale robi się ciekawiej, gdy odpuszczamy bardziej złożone zadania na komputerach Mac.

Szybciej edytuj multimedia

Do pierwszych testów nagraliśmy wideo HD przy 60 fps i długości 2:30 minut za pomocą iPhone'a SE i przenieśliśmy je na komputery Mac. Tam otwieramy wideo za pomocą iMovie i stabilizujemy nagranie. A nowy Macbook Air 4.3x dociera do celu równie szybko, jak jego poprzednik. Następnie do filmu dodajemy ścieżkę dźwiękową z muzyką z biblioteki muzycznej i eksportujemy całość jako film z ustawieniem „1080p 60” i w jakości ProRes. W 48 sekund M1 Mac wykonuje to zadanie prawie 5 razy szybciej niż jego poprzednik. W ostatnim kroku konwertujemy film za pomocą hamulca ręcznego do formatu „HQ 1080p 60” dla Vimeo i Youtube. W tym celu Intel Mac potrzebuje prawie cztery razy więcej czasu niż M1 Macbook Air.Do testu używamy aktualnej wersji Beta 1.4 od Handbrake, ponieważ jest zaprogramowany jako uniwersalny plik binarny, a zatem działa na chipie M1 bez emulacji. Na Macbooku Intela wentylator również musi ciężko pracować nad tym zadaniem i działa z pełną prędkością.

W drugim teście przekonwertowaliśmy 169 zdjęć zrobionych iPhonem w formacie HEIC na JPEG za pomocą Graphic Converter. Program jest również przystosowany do układu M1 i wykonuje pracę na nowym Macbooku Air ponad trzy razy szybciej niż w wersji z procesorem Intel. Przewaga nie jest aż tak duża, jeśli przekonwertujemy 103 utwory muzyczne z AAC na MP3 w Muzyce. Oznacza to, że M1 jest prawie dwa razy szybszy od procesora Intela. Więc w sumie wyraźny plus dla M1 Mac.

Długi czas pracy

Aby przetestować baterię, odtwórz film (w jakości HD) pobrany ze sklepu filmowego Apple za pomocą odtwarzacza Quicktime w nieskończonej pętli. M1 Macbook Air wyłącza się dopiero po 19 godzinach i 55 minutach. Kandydat do testu Intela trwał 12 godzin i 28 minut. Trzeba przyznać, że bateria ma tylko 85 procent pierwotnej pojemności, podczas gdy nowy Macbook Air nadal ma 99% dostępnej pojemności. Nawiasem mówiąc, oba Macbooki używają tego samego modelu baterii. Tutaj opłaca się, że chip M1 ma zarówno mocne rdzenie, jak i szczególnie energooszczędne warianty. Ponieważ do odtwarzania filmów nie jest wymagana szczególnie duża moc procesora, a M1-Mac działa o 60 procent dłużej dzięki zastosowaniu energooszczędnych rdzeni.

W ostatnim teście ponownie użyliśmy Cinebench 23, ponieważ program testowy w pełni załadował wszystkie procesory. Jednocześnie program Coconut Battery pokazuje nam, ile energii jest średnio w tym czasie pobierane z baterii. To około 15,5 watów dla Intel MacBook i około 17 watów dla urządzenia M1. Ponieważ M1-MacBook Air wykonał o wiele więcej przebiegów w tym samym czasie, zużycie energii przy takiej samej ilości pracy jest ogólnie niższe.

Wniosek

Nowy Macbook Air z chipem Apple to wyraźny krok naprzód w stosunku do swojego poprzednika. W codziennej pracy, takiej jak pisanie, surfowanie po Internecie, komunikowanie się przez czat i e-mail czy zarządzanie zdjęciami i muzyką, oba modele są równie dobrze obsługiwane, różnice w szybkości podczas tych czynności są prawie niezauważalne. Ale jeśli chodzi o czas pracy, M1 może wiązać koniec z końcem na znacznie dłużej, co jest dużą zaletą. A gdy do wykonania są bardziej złożone zadania arytmetyczne, M1-Macbook-Air z jednej strony kończy pracę szybciej, az drugiej arytmetyka milczy. Poprzedniego modelu nie trzeba wyrzucać. Zwłaszcza, że ​​pojawił się na rynku dopiero wiosną 2020 roku i ma już nową klawiaturę.

Leave a Comment