Mały, lekki i 2560 na 1600 pikseli. To kluczowe dane najmłodszego mobilnego Maca. 13-calowy Macbook Pro z wyświetlaczem Retina musi pokazać, co potrafi w naszym teście praktycznym i w laboratorium.

Po tym, jak Apple wprowadził pierwszy wyświetlacz Retina do linii produktów Mac z 15-calowym Macbookiem Pro, nadchodzi drugi zamach stanu. Mniejszy 13-calowy Macbook Retina ma na celu dalsze rozpowszechnianie technologii wysokiej rozdzielczości i otwieranie nowych grup docelowych. Apple konsekwentnie stawia na jakość i możesz to stwierdzić, kiedy po raz pierwszy patrzysz na urządzenie. Nie ma prawie żadnych kompromisów. Aluminiowa obudowa unibody zapewnia dobrą sztywność i jest cenna. Podobnie jak w przypadku 15-calowego modelu Retina, Apple w wersji 13-calowej obywa się bez wewnętrznego napędu optycznego. Ten trend, który Apple zapoczątkował wraz z pierwszym Macbookiem Air, teraz rozprzestrzenia się na prawie wszystkie komputery Mac. Komputery Mac Mini i iMac są teraz również dostępne bez nagrywarki CD/DVD. Zaleta: zaoszczędzoną przestrzeń można wykorzystać bardziej efektywnie, na przykład na większe baterie lub mniejsze rozmiary. Obudowa 13-calowego Macbooka Pro Retina jest więc wyjątkowo płaska, a Apple wyraźnie zmniejszył wagę w porównaniu do normalnych modeli Macbooka Pro. Nawet w porównaniu z 15-calowym modelem siatkówki jest mniejszy i lżejszy, a przez to łatwiejszy w transporcie i bardziej elastyczny w praktyce.

Macbook Pro 13-calowy Retina po rozpakowaniu (zdjęcie 1 z 20)

Macbook Pro 13-calowy Retina rozpakowany Dziś do redakcji trafiły dwa Macbooki Pro 13-calowe z wyświetlaczem Retina. Nasz kolega Christian Möller testuje jeden, a my rozpakowujemy drugiego Macbooka

Technologia wewnątrz

Najbardziej uderzającą cechą jest z pewnością wyświetlacz siatkówki. Widać to już na pierwszy rzut oka przy niezwykle ostrym obrazie. Zwłaszcza podczas wyświetlania tekstu nie widać już żadnych efektów podium. Zaokrąglenia w literach naprawdę pozostają okrągłe, nawet gdy zbliżysz się bardzo do wyświetlacza. Pod tym względem model 13-calowy w niczym nie ustępuje swojemu starszemu bratu z 15-calowymi. Jasność, współczynnik kontrastu i czas reakcji również są przyzwoite (patrz benchmarki ergonomii). Po prostu fajnie jest patrzeć na wyświetlacz i nawet po wielu godzinach pracy oczy prawie się nie męczą.

Ivy Bridge to nazwa serii głównych procesorów i chipsetów firmy Intel, których Apple używa w MacBooku Pro. Chipy znane są już z modeli Macbook Pro z lata 2012 roku. W 13-calowym Macbooku Retina zastosowano Core i5 taktowany zegarem 2,5 GHz. Ma dwa rdzenie i zintegrowaną jednostkę graficzną o nazwie Intel HD Graphics 4000.

Macbook Pro 13-calowy Retina - wydajność w testach porównawczych (zdjęcie 1 z 12)

Macbook Pro 13-calowy Retina — testy wydajności Ogólna wydajność

Nie ma dyskretnego układu graficznego, jak w modelu 15-calowym. Wewnętrzny układ graficzny musi wykonać całą pracę, aby wypełnić życiem cztery miliony pikseli wyświetlacza siatkówki. Ogólnie robi to zadziwiająco dobrze. W normalnych aplikacjach biurowych, ale też w Photoshopie czy Final Cut Pro nic się nie zacina. Powierzchnię można zawsze operować gładko. Najnowszą częścią jest pamięć wideo o wielkości 768 megabajtów, którą chip oddziela od pamięci głównej. To z kolei jest więcej niż wystarczająco zwymiarowane w większości przypadków z ośmioma gigabajtami. Jednak więcej pamięci nie jest możliwe. Nie możesz samodzielnie uaktualnić, ponieważ układy pamięci RAM są mocno przylutowane do płytki drukowanej. Niestety przy zakupie nie można uaktualnić pamięci w Apple Store.

Pamięć SSD

Podobnie jak w przypadku modeli Macbokk Air i 15-calowego Macbooka Retina, Apple rezygnuje z magnetycznych dysków twardych na rzecz pamięci flash. W modelu 13-calowym możesz wybierać między 128 lub 256 gigabajtami. Różnica jest zauważalna w cenie 300 euro. Poza tym dwie podstawowe konfiguracje oferowane fabrycznie przez Apple nie różnią się od siebie.

Pamięć SSD działa z imponującą prędkością. Notebook uruchamia preinstalowanego Mountain Lion od zimnego startu w 13 sekund. Nawet przy uruchamianiu obszernych programów nie ma prawie żadnych czasów oczekiwania. Oczywiście, pamięć flash jest droga w zakupie, ale uważamy, że wynik to nadrabia. Każdy, kto od dłuższego czasu pracował z tak wyposażonym komputerem Mac, uzna każdy konwencjonalny komputer za kulawą kaczkę.

Żywotność baterii

Apple obiecuje dziesięć godzin pracy z Macbookiem Retina, a nasze pomiary potwierdzają to w dużej mierze. Nie można tego jednak oczekiwać we wszystkich sytuacjach. Środowisko wykonawcze zależy w dużej mierze od zachowania użytkownika. Jeśli zwiększysz jasność wyświetlacza i pilnie oglądasz filmy, musisz zadowolić się połową czasu działania. Mierzymy prawie pięć godzin. Jeśli jednak zmniejszysz jasność (50 procent) i surfujesz tylko po Wi-Fi, zmierzymy nawet nieco ponad dziesięć godzin. Dobra cena!

Macbook Pro 13-calowy Retina - testy ergonomiczne (zdjęcie 1 z 8)

Macbook Pro 13-calowy Retina — wzorce Ergonomia Ogólna ergonomia

Głośność i zużycie energii

Macbook pozostaje stosunkowo mocny nawet przy ekstremalnym obciążeniu. Nic nie słychać, gdy nie ma obciążenia, ponieważ nie ma obrotowego urządzenia pamięci masowej. Wentylatory wewnętrzne stają się słyszalne dopiero po załadowaniu procesora i układu graficznego odpowiednimi programami. Niemniej jednak: po 20 minutach szeleszczą tylko umiarkowanie, mierzymy tylko jednego syna. Ograniczony jest również pobór mocy podczas pracy i pod obciążeniem. Zmierzyliśmy maksymalnie 28 watów przy pełnym obciążeniu dwóch rdzeni procesora i pełnej jasności wyświetlacza. To także dobra wartość.

Dźwięk

Jest jednak zauważalne, a raczej słyszalne odstępstwo od modelu 15-calowego: dźwięk modelu 13-calowego jest słyszalnie słabszy i przede wszystkim głuchy. Powód: zintegrowane głośniki stereo nie promieniują w górę (jak w modelu 15-calowym), ale przez szczeliny wentylacyjne na spodzie powierzchni biurka. To nie brzmi dobrze. Ogólna głośność jest wystarczająca, ale dźwięk jest zatęchły, stłumiony i ledwo przejrzysty.

Wnioski i rekomendacje

Bez wątpienia wyświetlacz Retina jest również oszałamiający w 13-calowej obudowie. Każdy, kto kiedykolwiek pracował na tym monitorze, znajdzie każdy normalny ekran wyblakły i nieostry. Świetna jest również szybkość i żywotność baterii. Pozostaje tylko pytanie: 13 czy może 15 cali? Najważniejszym argumentem przemawiającym za modelem 13-calowym (poza wymiarami i wagą) jest różnica w cenie 500 euro pomiędzy podstawowymi modelami. Jeśli jednak weźmiesz model 13-calowy z 256 gigabajtami pamięci SSD (standard dla modelu 15-calowego), różnica zmniejsza się do zaledwie 230 euro. Więc jeśli możesz sobie poradzić z 128 gigabajtami, powinieneś kupić model 13-calowy. Jeśli potrzebujesz więcej pamięci, 15-calowy Macbook Retina jest zdecydowanie lepszym wyborem. Tutaj otrzymujesz nie tylko więcej pamięci, ale także więcej komputerów Mac.

Leave a Comment