To był krótki występ gościnny! Pierwszy Macbook Pro z paskiem dotykowym pojawił się dopiero w październiku 2016 roku, a dobre pół roku później – dość nietypowo dla Apple – zostanie zastąpiony ulepszonym modelem. Czy warto aktualizować?

Niewątpliwie touchbar był najważniejszą nowością w MacBooku Pro z 2016 roku i pozostaje niezmieniony w zaktualizowanym modelu. Wiele już napisano o tym dodatkowym nośniku wejściowym, w bieżącym teście udało nam się ustalić: Dotykowa linia wyświetlacza polaryzuje bazę użytkowników. Użytkownicy, którzy na ślepo opanowali system dziesięciopalcowych końcówek, często czują się nieswojo, ponieważ muszą odwracać wzrok z ekranu na klawiaturę. Zupełnie inna jest część użytkownika, która i tak musi od czasu do czasu patrzeć na przyciski. Pasek dotykowy ma tutaj wyraźne zalety, ponieważ można uzyskać wiele przydatnych funkcji, do których w przeciwnym razie trzeba by najpierw poruszać myszą po wielu strukturach menu.

Bardzo praktyczny jest też skaner linii papilarnych, który Apple nazywa Touch ID. Posiadacze iPhone'ów i iPadów już o tym wiedzą, a funkcja na Macu jest też niezwykle przyjemna. Wszystko, co musisz zrobić, aby zalogować się do systemu, to przyłożyć palec. Dotyczy to również wielu zapytań o hasło podczas użytkowania, ale o dziwo nie wszystkich. Nadal zdarzają się sytuacje, w których trzeba ponownie wpisać hasło systemowe, więc Touch-ID nie jest jeszcze w pełni zaimplementowany w systemie, Apple wciąż ma do zrobienia.

Zachowana jest również konstrukcja obudowy. Apple odnowiło tylko wewnętrzne komponenty, takie jak procesor, pamięć i dedykowany układ graficzny w modelu z 2017 roku. Otrzymujemy 15-calowy model z procesorem Intel Core i7 2,9 GHz, 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci SSD. Nasz testowy model jest również wyposażony w układ graficzny AMD Radeon Pro 560. Ta standardowa konfiguracja kosztuje w Apple Store imponujące 3300 euro.

Maksymalnie 16 GB pamięci

Nowa architektura głównego procesora Intela o nazwie Kaby Lake jest teraz zainstalowana na całej płycie w MacBooku Pro. Jest produkowany w 14-nanometrowym procesie technologicznym i dlatego ma taką samą wielkość strukturalną jak poprzedni model „Skylake”. Nadal istnieje ograniczenie do maksymalnie 16 GB pamięci głównej. Powodem są chipy LPDDR3 używane przez Apple. Wciąż nie ma tu modułów o większej pojemności. Gdyby Apple chciało korzystać z 32 GB lub więcej, musieliby przełączyć się na inny rodzaj pamięci RAM, co z kolei wymagałoby więcej miejsca i mocy, co miałoby negatywny wpływ na żywotność baterii. Więc pozostaje na maksymalnie 16 GB, nawet w modelu z 2017 roku. Co gorsza, pamięci nie da się później uaktualnić, chipy są mocno przylutowane do płyty głównej. Więc musisz zobowiązać się do konfiguracji pamięci, kiedy ją kupujesz. Nasze doświadczenie mówi: Możesz sobie poradzić z 16 GB.

Wydajność procesora

Wydajność procesora modeli Kaby Lake nie zmienia się znacząco w porównaniu do wersji Skylake. Zmierzyliśmy 14315 punktów w sztucznych testach porównawczych, takich jak Geekbench 4. Poprzedni model osiągnął w naszym teście 13095 punktów, ale działał tylko z częstotliwością 2,6 GHz zamiast 2,9 GHz. Jeśli ekstrapolujesz częstotliwość taktowania (13096 / 2,6 * 2,9), otrzymasz około 14600 punktów dla modelu Skylake. Większą moc obliczeniową modelu z 2017 roku można zatem przypisać wyłącznie wyższej częstotliwości taktowania. Zmierzyliśmy coś podobnego w teście renderowania 3D za pomocą Cinebench. Tutaj nowy model osiągnął 677 punktów, model 2016 638 punktów. Znowu obliczenia licznika: 638 / 2,6 * 2,9 = 711, nowy model nawet trochę pozostaje w tyle. Apple został oczywiście zmuszony do zwiększenia częstotliwości taktowania, aby nie pozostawać w tyle pod względem absolutnej wydajności w porównaniu z poprzednim modelem.

Testy praktyczne potwierdzają wyniki benchmarków syntetycznych. Ani moje kodowanie MP3 w iTunes, ani stabilizacja wideo w iMovie nie zmierzyliśmy żadnych ulepszeń poza wyższą częstotliwością zegara.

Macbook Pro 2017 Benchmarki (zdjęcie 1 z 17)

Czas rozruchu Macbooka Pro 2017

Wydajność grafiki

Zupełnie inaczej wygląda to pod względem wydajności grafiki. Nowy układ AMD wykorzystuje cztery gigabajty pamięci wideo RAM i oferuje zauważalnie większą wydajność graficzną, co jest również zauważalne w wydajności OpenCL. Benchmark OpenCL „Gaston” certyfikuje 528 GFLOPS dla całego systemu, czyli znacznie więcej niż 357,1 GFLOPS poprzedniego systemu. Programy, które intensywnie wykorzystują OpenCL, powinny na tym skorzystać. Niewiele z tego było jednak odczuwalne podczas renderowania wideo w Final Cut Pro X. Macbook 2017 oblicza nasz projekt testowy o dobre osiem sekund szybciej, ale spodziewalibyśmy się tutaj więcej.

Lepiej wygląda w grach 3D. Testujemy nowy układ graficzny w różnych grach, z których chcemy tutaj wyróżnić tylko dwie: Batman Arkham City osiąga niezwykłą liczbę klatek na sekundę 32 kl./s w pełnej rozdzielczości siatkówki (2880 x 1800 pikseli) i z najwyższą regulowaną jakością. To sprawia, że ​​Macbook 2017 jest pierwszym tego rodzaju, który pozwala na płynną grę w tę grę 3D na tym poziomie jakości, gratulacje! Aby położyć jeszcze większy nacisk na nowe układy graficzne, wprowadzamy nowy test z grą „Elite Dangerous”. Wymaga to wszystkiego od procesorów graficznych na najwyższym poziomie jakości i rozdzielczości. Podczas gdy MacBook Pro z 2016 r. osiągnął tylko 15 kl./s, model z 2017 r. nadal osiągał 19 kl./s. To wciąż za mało do płynnego grania, ale ten test ma raczej charakter teoretyczny, bo w każdej chwili można zresetować jakość i rozdzielczość, wtedy nawet Elite (na obu systemach) można grać płynnie.

Szybszy dysk SSD

Apple znacznie przyspieszyło połączenie pamięci masowej SSD, jak wspomniał mimochodem John Ternus, wiceprezes Apple ds. inżynierii sprzętowej podczas przemówienia na WWDC. Możemy potwierdzić, że w teście szybkości dysku firmy Blackmagic Design po raz pierwszy mierzymy szybkość odczytu przekraczającą 2400 MB/s, co jest szaloną szybkością, która powinna faktycznie wpłynąć na ogólną wydajność systemu, zwłaszcza że czas dostępu jest mierzony na poziomie 0,03 Milisekundy mieszczą się w doskonałym zakresie. Niestety, czas uruchamiania MacBooka Pro nie korzysta na tym. Z dobrymi 20 sekundami startuje niezwykle szybko, ale tak samo szybko jak poprzedni model. Inne czynniki, takie jak dostęp do sieci, spowalniają szybki dysk SSD. W praktyce jednak szybkie urządzenie do przechowywania ma pozytywny wpływ na postrzeganą prędkość. Programy otwierają się bardzo szybko, dokumenty pojawiają się na ekranie błyskawicznie, nie ma zauważalnego opóźnienia między kliknięciem myszką a uruchomieniem wybranej funkcji, ale tak też było w przypadku poprzednika.

Wyświetlacze

Apple nie zmienił niczego we wbudowanych wyświetlaczach. Maksymalna jasność i reprezentowana przestrzeń kolorów (P3) pozostają takie same. Potwierdzają to nasze pomiary, mierzymy tylko wyraźną poprawę współczynnika kontrastu (1500:1 zamiast 1000:1), ale to powinno mieścić się w zakresie niedokładności pomiaru. Czynnikiem decydującym o wartościach kontrastu jest nie tyle maksymalna jasność, co wartość czerni. Przy 0,34 cd/m2, Macbook z 2017 roku jest tylko nieznacznie poniżej modelu z 2016 roku (0,42 cd/m2). Ale to robi dużą różnicę w matematycznym obliczaniu współczynnika kontrastu. Teoretyczny przykład powinien to wyjaśnić: Zakładając, że oba wyświetlacze zapewniają maksymalną jasność 500 cd/mkw, wartość czerni wynosi 0,36 i 0,42, co może być spowodowane niedokładnością pomiaru urządzenia pomiarowego. Daje to współczynnik kontrastu (500/0,36) 1388:1, a drugi raz (500/0,42) 1190:1. Odchylenia mogą zatem mieścić się w granicach błędów pomiarowych.

Żywotność baterii

Żywotność baterii również się nie zmienia. Wręcz przeciwnie, jesteśmy zaskoczeni, jak zbieżne są zmierzone wartości. W naszym najgorszym przypadku odtwarzamy wideo MP4 przy pełnej jasności. Zarówno modele 2016, jak i 2017 wytrzymują dobre sześć godzin, odchylenie wynosi tylko minutę. Oba urządzenia są bardzo blisko siebie w bardziej umiarkowanym teście surfowania po sieci WLAN (połowa jasności wyświetlacza). Trwają tu dobre 13 godzin.

Wniosek

Tylko absolutni gracze, którzy cenią każdą klatkę na sekundę, powinni rozważyć zakup nowego modelu, jeśli posiadają już MacBooka Pro 2016 z paskiem dotykowym. W przeciwnym razie poprawa wydajności w rzeczywistości nie jest dostrzegalna. Jeśli nadal masz starszego MacBooka Pro, na przykład z 2015 roku lub wcześniej, zdecydowanie możesz rozważyć nowy nabytek. Sam pasek dotykowy jest wart bliższego przyjrzenia się.

Leave a Comment