Bateria nowego MacBooka Pro wypada zadziwiająco dobrze w naszym teście praktycznym. Przekonujące są również wyniki nowego układu graficznego.

Nowy 13-calowy Macbook Pro Retina spełnia nasze standardy. Byliśmy podekscytowani nie tylko nowym gładzikiem z Force Touch, ale także wartościami wydajności. Szczególnie zaskoczył nas test baterii, ale karta graficzna również pokazuje wyraźną poprawę.

Nowy procesor jest taktowany o 100 MHz wyżej niż jego poprzednik. W teście prawie nic z tego nie zauważyliśmy. W niektórych obszarach (kodowanie MP3, AAC) nowy procesor jest nieco wolniejszy, w innych (ścieżki audio w Garageband, renderowanie 3D w Cinema 4D) nieco szybciej. Ogólnie rzecz biorąc, jest nieco lepszy od swojego poprzednika.

Oto ostateczne testy wydajności w galerii zdjęć:

Benchmark Macbook Pro Retina 13 cali 2015 (zdjęcie 1 z 12)

Całkowita wydajność Całkowita wydajność

Jednak staje się to wyraźniejsze wraz z szybkością grafiki. Rdzeń graficzny Iris 6100 firmy Intel zapewnia od 10 do 20 procent wyższą wydajność w prawie wszystkich obszarach. Oznacza to, że w jedną lub drugą obecną grę 3D można grać w dobrej rozdzielczości!

Szybszy dysk SSD

Ulepszony moduł SSD jest dobry dla „odczuwanej” prędkości. W teście zapewnia znacznie wyższą szybkość transmisji danych, przynajmniej podczas czytania. Tutaj mierzymy ponad 1 GB/s, co było wcześniej zarezerwowane dla high-endowych komputerów Mac, takich jak iMac 5K czy Mac Pro. Podczas pisania jest to nieco ponad 600 MB/s. Takie wartości są możliwe tylko przy modułach SSD, które są połączone przez PCI Express. Inni producenci często używają przestarzałego portu SATA.

W praktyce oznacza to w przypadku MacBooka Pro: wszystko „lata” na ekran. Podczas otwierania programów, okien lub dokumentów prawie nie ma czasu oczekiwania.

Żywotność baterii

Jednak informujemy o prawdziwym postępie w zakresie żywotności baterii. Dzięki przestrzeni uzyskanej przez gładzik Fore Touch Apple może zainstalować o trzy watogodziny większą baterię. W połączeniu z bardziej ekonomicznym procesorem powoduje to znaczny wzrost czasu pracy. W naszym najgorszym przypadku (odtwarzanie wideo MP4 przy pełnej jasności) MacBook Pro wyłączył się dopiero po ośmiu godzinach i 40 minutach. Ponad trzy godziny więcej niż jego poprzednik.

Benchmark Macbook Pro Retina 13-calowy ergonomia 2015 (zdjęcie 1 z 8)

Ergonomia Ogólna ergonomia

Rekord Macwelta Tecentera został pobity w teście surfowania po sieci WLAN przy połowie jasności: zasilanie skończyło się dopiero po 19 godzinach i 36 minutach. Wielkie osiągnięcie. Wewnętrzny wentylator uruchamia się kilka minut później pod obciążeniem niż poprzednik, ale nadal jest wyraźnie słyszalny.

rekomendacje

Gładzik jest naprawdę fajny, a wraz z drastycznie poprawioną żywotnością baterii jest wyraźnym punktem sprzedaży. Wyższe ceny wynikają ze słabego euro, ceny w Szwajcarii pozostały bez zmian.

Macbook Pro Retina 13 cali (2015)

Producent: Jabłko

Cena: 1449 €, 1399 CHF

Wydajność (40%) 2,3

Sprzęt (10%) 2,9

Obsługa (25%) 1,5

Ergonomia (25%) 1,2

Zalety: bardzo dobry gładzik, dobra wydajność graficzna w porównaniu do poprzednika, doskonały wyświetlacz, bardzo długa żywotność baterii

Wady: staje się bardzo głośny pod obciążeniem, wysoka cena

Ocena ogólna: 1,9 dobra

Leave a Comment