Przy cenie 1100 euro najnowszy iMac klasy podstawowej nie jest okazją. Praktyczny test pokazuje, czy najmniejszy iMac jest wart swojej ceny

Młyn plotek wciąż budzi nadzieję na taniego iMaca, ale każdy, kto zna Apple, wie, że nie będzie taniego sprzętu z logo Apple. Niemniej jednak Apple chce zaokrąglić cenę serii all-in-one o nowy model podstawowy. Wielu wierzy, że z wątpliwym sukcesem. Ars Technica bardzo wyraźnie informuje: „18 proc. niższa cena, ale 50 proc. mniejsza wydajność”. Ale co oznacza tutaj wydajność? Jeśli idziesz przez czyste liczby, to obliczenie jest absolutnie poprawne, nawet jeśli nie dochodzimy do 50-procentowego rabatu, ale ogólnie - to znaczy, że we wszystkich naszych testach dochodzimy tylko do 20-procentowego rabatu. Ale są inne kryteria niż wyniki benchmarku. Tak więc patrzymy na nowego iMaca z innej perspektywy.

Wzorcowa wydajność podstawowego iMaca 2014 (zdjęcie 1 z 12)

Ogólny test wydajności podstawowego iMaca 2014

Z technicznego punktu widzenia iMac to tak naprawdę Macbook Air.Chip Intela jest identyczny, częstotliwość taktowania również, oprócz wewnętrznego układu graficznego (Intel Iris) nie ma też innego GPU. Apple nie chce nam wysyłać do testów modelu z dyskiem twardym 500 GB, zamiast tego dostajemy wersję z Fusion Drive (1 TB HDD plus 120 GB SSD). Ta konfiguracja jest w sumie o 250 euro droższa, a zatem jest o 50 euro wyższa niż najmniejszy iMac z czterordzeniowym procesorem. Jednak w tym ostatnim brakuje napędu Fusion Drive.

Aby uzyskać porównanie z dwurdzeniowym komputerem iMac z twardym dyskiem, w drugim kroku rozpuszczamy Fusion Drive i instalujemy nasz system testowy na dysku twardym. Wyniki są jasne: nie ma to praktycznie żadnego wpływu na czyste testy procesora i tutaj, podobnie jak Ars Technica, mierzymy różnicę około 50 procent w porównaniu z czterordzeniowym procesorem. Nic dziwnego, skoro w iMacu brakuje dwóch rdzeni procesora.

Zbawienie: napęd fuzyjny

Jednak w praktycznych testach, które wymagają dużego dostępu do dysku twardego, sytuacja wygląda inaczej. Tutaj wersja Fusion Drive wyraźnie wyprzedza grę, a tym samym przedstawia wynik końcowy z perspektywy.

Jeśli zdecydujesz się na tak zwaną „filcową” prędkość, dwurdzeniowy iMac z napędem Fusion Drive jest jeszcze szybszy niż czterordzeniowy bez napędu Fusion Drive. System uruchamia się z przestoju w mniej niż 20 sekund, programy uruchamiają się natychmiast, okna otwierają się błyskawicznie, reakcje na kliknięcia myszą zwykle pojawiają się bez zauważalnego opóźnienia. W tym momencie iMac z dyskiem twardym wydaje się znacznie trudniejszy, ponieważ cztery rdzenie procesora i lepszy układ graficzny nie są mu przydatne.

Głośność i zużycie energii

Kolejna zaleta nie powinna być ignorowana. Dzięki mniej wydajnemu procesorowi iMac klasy podstawowej w konsekwencji zmniejsza zużycie energii. Zmierzyliśmy tylko 33 waty podczas pracy bez obciążenia procesora i 45 watów przy pełnym obciążeniu procesora. Oznacza to, że dwurdzeniowy iMac pozostaje o dobre 20 procent niższy od swojego nieco większego brata, który jednak jest bardzo oszczędny pod względem zużycia energii elektrycznej.

Wzorcowa ergonomia iMac 2014 dla początkujących (zdjęcie 1 z 9)

Wzorcowa ergonomia iMaca 2014 dla początkujących Ogólna ergonomia

Niższe zapotrzebowanie na energię ma oczywiście wpływ na powstawanie hałasu podczas pracy. Dajemy iMacowi bicie w naszej komorze pomiaru dźwięku, ale nawet po 20 minutach ciągłego obciążania procesora i procesora graficznego nic się nie zmienia pod względem emisji hałasu. Z dźwiękiem 0.1, iMac pozostaje praktycznie poniżej ludzkiego progu słyszenia. Nawet jeśli sztucznie podwyższymy temperaturę otoczenia w komorze do prawie 30 stopni (tak jak obecnie panują letnie temperatury na zewnątrz), iMac milczy.

Kup rekomendację i wnioski

Pytanie „Do czego służy ten iMac?” W naszym teście otrzymano jasną odpowiedź: iMac klasy podstawowej jest idealnym komputerem biurowym. Kiedy nie zależy to od czystej mocy obliczeniowej, kiedy nie musisz edytować wideo w Final Cut Pro X lub renderowania 3D w Cinema 4D, ale normalna, codzienna praca, taka jak e-mail, surfowanie po sieci, pisanie tekstów w Pages lub Word, Arkusze kalkulacyjne w Excelu lub Numbers, wtedy komputer iMac znajduje się w jego elemencie. Jednak: z Fusion Drive poproszę.

Model: iMac 21,5-calowy dysk Fusion 1 TB

Producent: Jabłko

Cena: 1350 €, 1480 CHF

Ogólna ocena: 3.1 zadowalająca

Oceny indywidualne:

Wydajność (50%) 3,9

Wyposażenie (20%) 3,2

Obsługa (10%) 1,5

Ergonomia (20%) 2,0

Zalety: Wysoka „filcowa” prędkość dzięki Fusion Drive, praktycznie brak hałasu nawet pod obciążeniem, niskie zużycie energii

Wady: wysoka cena, niska wydajność procesora i grafiki, pamięć RAM i dysk twardy nie podlegające aktualizacji przez użytkownika

Specyfikacja techniczna

Procesor Intel Core i5-4260U (Haswell)

Zegar 1,4 GHz (Turbo Boost do 2,7 GHz)

Pamięć podręczna poziomu 3 3 MB współdzielona poziom 3

Magistrala systemowa 1600 MHz

Pamięć 8 GB DDR3

Układ graficzny Intel HD Graphics 5000

Pamięć wideo 1,5 GB (z pamięci głównej)

Wyświetlacz 21,5 cala, Full HD (1920 x 1080)

Pamięć wewnętrzna Dysk Fudion (1 TB HDD, 120 GB SSD)

Bezprzewodowy Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0

Złącza zewnętrzne Gniazdo kart SDXC, 2x Thunderbolt, 4x USB 3.0, 1x

Gigabit Ethernet, połączone optyczno-cyfrowe wyjście audio

wyjście słuchawkowe gangowe / analogowe, kamera Facetime, mikrofon

Wymiary (szer. x wys. x gł.) w cm 52,8 x 45 x 17,5

Waga 5,68 kg

Leave a Comment