Co może zrobić nowy flagowiec Apple? A jaka grupa docelowa powinna współpracować z nowym komputerem zasilającym? Przyjrzeliśmy się bliżej iMacowi Pro.

Cztery lata po tym, jak Apple wypuściło ostatniego Maca ze słowem „Pro” w nazwie, teraz pojawia się iMac Pro. Apple zasługuje na nazwę urządzenia i wraz z iMacem Pro wyznacza nowe standardy – przynajmniej pod względem wydajności. Bo niewiele się zmieniło wizualnie, poza tym, że 27-calowy iMac 5K pojawia się teraz w kolorze gwiezdnej szarości. Tak piękny jak iMac Pro, nie jest to komputer zaprojektowany z myślą o szerokiej publiczności. Jeśli już narzekałeś na podwyższone ceny iPhone'a X, prawdopodobnie załamiesz się, gdy spojrzysz na etykietę cenową iMaca Pro: standardowa konfiguracja, a zatem najtańsza kombinacja komponentów, zaczyna się od zaledwie 5 499,00 euro. Jeśli weźmiesz „Pro” dosłownie i chcesz mieć iMaca w sprzęcie z najwyższej półki na swoim biurku, musisz wykorzystać pełną moc procesora (2,3 GHz 18-rdzeniowy procesor Intel Xeon W, Turbo Boost do 4,3 GHz), pamięć RAM (128 GB DDR4 ECC RAM z 2666 MHz), pojemność 4 TB SSD, lepsza karta graficzna i - jeśli już, to Magic Mouse 2, Magic Trackpad 2 (oba w kolorze gwiezdnej szarości oczywiście) i VESA Mount Adapter Kit (również w gwiezdnej szarości), w tym Final Cut Pro X i Logic Pro X, zapłacimy zaledwie 16 145,98 euro. Dla porównania: to około dwanaście modeli iPhone’a X. Jednak Apple hojnie pokrywa koszty przesyłki. Najpóźniej teraz powinno być dla wszystkich jasne: przeciętny konsument nie potrzebuje iMaca Pro. A jeśli zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z tak wydajnej maszyny, prawdopodobnie nie potrzebujesz też iMaca Pro.

➤ iMac Pro 2017 w porównaniu cenowym Macwelta, jednak iMac Pro pokochają ci, którzy wykonują wymagające zadania w branży wideo, fotograficznej lub graficznej, w tworzeniu oprogramowania lub aplikacjach naukowych. To zależy od wewnętrznych wartości

Jak już wspomniałem: Wizualnie poza kolorem niewiele się zmieniło. Cały komputer pojawia się wyłącznie w szarej przestrzeni kolorów. Nawet peryferia: Magic Mouse 2, Magic Keyboard z klawiaturą numeryczną i opcjonalnie również Magic Trackpad 2 – wszystko w kolorze gwiezdnej szarości. Magic Mouse 2 jest standardowo dołączona do zakupu, ale można ją wymienić na Magic Trackpad 2 za dodatkową opłatą w wysokości 50 euro. Jeśli chcesz mieć zarówno Magic Mouse 2, jak i Magic Trackpad 2 z iMacem Pro, musisz zapłacić 169 euro. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Apple będzie sprzedawał również indywidualnie klawiaturę, mysz i gładzik w kosmicznej szarości. Jako kupujący powinieneś zatem zawczasu zastanowić się, z jakich urządzeń peryferyjnych chcesz korzystać. iMac Pro, który nasz kolega Jason Snell przetestował dla Macworld, to standardowy model o następującej konfiguracji:

8-rdzeniowy procesor Intel Xeon W 3,2 GHz, Turbo Boost do 4,2 GHz

32 GB pamięci DDR4 ECC o częstotliwości 2666 MHz

1 TB SSD

Radeon Pro Vega 56 z 8 GB pamięci graficznej HBM2

Magic Mouse 2 — gwiezdna szarość

Magiczna klawiatura z klawiaturą numeryczną — gwiezdna szarość

Gniazda RAM można również aktualizować retrospektywnie, ale tylko przez samo Apple lub autoryzowane centrum napraw. Cały wyświetlacz musi zostać usunięty podczas procesu aktualizacji. Zastanów się więc wcześniej, ile pamięci RAM prawdopodobnie będziesz potrzebować w ciągu najbliższych dwóch lat. Pamięć SSD w iMacu Pro składa się z dwóch banków pamięci NAND, które są kontrolowane przez specjalnie opracowany procesor Apple T2. Według Apple, dysk SSD w iMacu Pro może odczytywać do 2,86 GB na sekundę danych i zapisywać do 3,3 GB na sekundę. Naprawdę szybko.

Z tyłu iMaca Pro są też ciekawe innowacje: oprócz gniazda słuchawkowego 3,5 mm, gniazda SDCX i złącza Ethernet (szybkość do 10 gigabitów), są też cztery porty USB 3 oraz cztery Thunderbolt 3 Porty (USB-C) umożliwiające szybki transfer danych. Dodatkowo do iMaca Pro można podłączyć dwa zewnętrzne wyświetlacze 5K, do czego jednak wymagane są odpowiednie przejściówki. 27-calowy iMac Pro bez wątpienia zajmuje dużo miejsca. Dzięki zdejmowanej podstawce iMaca można również zamontować na ścianie za pomocą zestawu VESA Mount Adapter Kit (w kolorze gwiezdnej szarości) za 89 euro - idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają zbyt dużo miejsca na biurku.

iMac Pro: Benchmarks Butter with the fish: Co może zrobić iMac Pro? W teście porównawczym konkuruje z iMacem 5K z 2014 roku z dyskiem SSD, 16 GB RAM i procesorem Intel Core i7 4 GHz oraz iMacem 5K z 2017 roku z procesorem Intel Core i7 3,6 GHz. Jason Snell położył duży nacisk na rzeczywiste wyniki testów, więc wykonywał zadania z Logic Pro, eksportował z Final Cut Pro i inne procesy oparte na wideo i audio. Na przykład hamulec ręczny został użyty do zakodowania wideo 1080p MKV do pliku H.264. Dzięki iZotope RX6 m.in. plik o długości trzech godzin został uwolniony od szumu tła.

Test porównawczy iMac Pro: kodowanie MP3

Test porównawczy iMac Pro: GeekBench Compute GPU

Test porównawczy iMac Pro: wielordzeniowy GeekBench

Test porównawczy iMac Pro: jednordzeniowy GeekBench

Test porównawczy iMac Pro: kodowanie hamulca ręcznego

Test porównawczy iMac Pro: iZotope De-Echo

Test porównawczy iMac Pro: iZotope Spectral Denoise B

Test porównawczy iMac Pro: odbicie logiczne

Test porównawczy iMac Pro: Dolina Unigine (wysoka)

W przypadku zadań, które korzystają z wielu rdzeni, iMac Pro zajął mniej niż połowę czasu niż iMac i7 5K z 2014 roku i tylko 60 procent czasu iMaca i7 5K z 2017 roku. Mówiąc prościej, iMac Pro będzie ogromnym skokiem w wydajności wieloprocesorowej dla byłych użytkowników iMaca 5K. Jednak w przypadku jednordzeniowych wydajności iMac Pro ma niewiele możliwości udowodnienia swojej wydajności. IMac Pro zapewniał mniej więcej taką samą wydajność pojedynczego rdzenia, jak trzyletni starszy iMac 5K z procesorem Core i7. Jeśli więc Twoim głównym zadaniem jest uruchamianie aplikacji, w których wydajność jednego rdzenia ma kluczowe znaczenie, iMac Pro nie jest dla Ciebie. W rzeczywistości w tym przypadku lepiej byłoby mieć iMaca 5K, który jest nie tylko szybszy w tych zadaniach, ale także wielokrotnie tańszy. Warto również zauważyć, że procesor ARM opracowany przez Apple jest wbudowany w iMac Pro - T2. To nie pierwszy raz, kiedy Mac jest wyposażony w układ ARM i procesor Intel: każdy Macbook Pro z paskiem dotykowym jest wyposażony w układ T1. Jednak układ T2 w iMacu Pro zapewnia spojrzenie w przyszłość, w której Mac jest jeszcze bezpieczniejszy, a dzięki chipowi Apple działa wydajniej oprócz procesora i karty graficznej. T2 steruje głośnikami stereo, wewnętrznymi mikrofonami i systemami chłodzenia, które są niezwykle ciche. Zapewnia procesor sygnału obrazu dla ulepszonej kamery Facetime 1080p, co znacznie poprawiło jakość obrazu w porównaniu z poprzednimi modelami. Wniosek

iMac Pro to Mac Pro w obudowie iMaca 5K. Jeśli wcześniej korzystałeś z komputera Mac 5K, ale pilnie potrzebujesz zwiększenia wydajności ze względu na wymagającą moc obliczeniową, iMac Pro z łatwością zapewni wymaganą wydajność. W chwili pisania tego tekstu iMac Pro jest najszybszym komputerem Mac, z najszybszymi procesorami, pamięcią i łącznością – a wszystko to na doskonałym wyświetlaczu 5K. Jeśli nie masz pewności, czy potrzebujesz iMaca Pro, prawdopodobnie też go nie potrzebujesz. Ale dla tych, którzy naprawdę mogą korzystać z 8, 10, 14 lub 18 rdzeni wraz z procesorem graficznym Radeon Pro Vega i szybkim dyskiem SSD w iMacu Pro, iMac Pro jest niesamowitym połączeniem Maca Pro i iMaca 5K.

Leave a Comment