Seria komputerów z Pro w nazwie to konie robocze wśród produktów Apple. Pro i profesjonalizm to nie tylko wydajność, ale także niezawodność.

Po pewnej krytyce swoich poprzedników, Apple zaktualizował teraz także małego 13-calowego MacBooka Pro. Najbardziej oczywistą cechą jest nowa klawiatura, co jeszcze się zmieniło, sprawdzamy w praktyce na topowym modelu 13-calowej serii.

W arkuszu danych

Podczas gdy podstawowy model Pro nadal korzysta z procesora Intel 8. generacji, topowy model wykorzystuje czterordzeniowy procesor i5 2,0 GHz 10. generacji. Po modelu podstawowym przyjrzeliśmy się teraz bliżej temu modelowi. Czterordzeniowy i7 z taktowaniem 2,3 GHz jest nawet dostępny za dopłatą 243,60 euro.

Zainteresowani jeszcze przed zakupem pozytywnie zauważą, że Apple przyznaje teraz 16 GB pamięci głównej jako starter. Dobra decyzja, bo szybko zauważysz, że 8 GB to po prostu za mało do płynnej pracy. Przechowywanie danych również szczęśliwie podwoiło się do 512 GB SSD. To dobra podstawa do pracy zawodowej, ponieważ fotograf i kamerzysta również są zadowoleni, ponieważ przynajmniej dane dla małych projektów można teraz przechowywać na wewnętrznym nośniku danych.

Jednak w topowym modelu ważna jest nie tylko lepsza konfiguracja pamięci, ale także cztery porty Thunderbolt 3. Dzięki złączu zasilania i szybkiemu dyskowi SSD dwa są szybko zajęte, więc warto mieć na przykład więcej na monitor. Ciekawe, że nasz topowy model obsługuje teraz monitory do 6K przy 60 Hz, pomimo układu graficznego Intel Iris Plus. Jednak ze względu na brak odpowiedniego monitora 6K lub 5K nie mogliśmy tego wypróbować. Co najmniej dwa zewnętrzne monitory są dostarczane z częstotliwością 60 Hz w 4K.

Wewnętrzny wyświetlacz nadal ma rozdzielczość 2560 × 1600 pikseli przy 227 ppi, a dzięki przestrzeni kolorów P3 zapewnia wystarczająco dużą przestrzeń kolorów do przetwarzania obrazu i edycji wideo.

W aparacie FaceTime nic się nie zmieniło, nadal ma tylko rozdzielczość 720p.

W praktyce

Ludzie lubią też korzystać z komputera mobilnego w podróży, czyli na zasilaniu bateryjnym. Szczególnie latem bardzo przyjemnie jest wieczorem pracować w ogrodzie. Na przykład akumulator 58 Wh ma wytrzymać nawet dziesięć godzin podczas surfowania.

Widać, że nie zawsze można to zaobserwować na wyświetlaczu aktywności. Istnieje wyświetlacz „Energia”, który można wykorzystać do wyeksponowania odbiorców energii. W przypadku Safari wyświetlane są nawet odpowiednie strony internetowe.

Daliśmy akumulatorowi kilka cykli ładowania, zanim ustaliliśmy czas pracy. Przy średniej jasności ekranu bateria wystarczała na około 8,5 godziny podczas pracy z pakietem Microsoft Office i surfowania w Safari, podczas gdy Youtube był pilnie oglądany. To z grubsza odpowiada wydajności poprzednika.

Najczęściej dyskutowanym elementem nowego MacBooka Pro jest zdecydowanie klawiatura. Opiera się na całkowicie zmienionym mechanizmie nożycowym. Skok wzrósł teraz do 1 mm, co jest bardzo przyjemne. Nowa klawiatura Magic Keyboard powraca do stylu i głośności starych klawiatur. Możesz być z tego całkowicie zadowolony. Jak wypadnie w teście wytrzymałościowym, zobaczymy po wielu miesiącach.

Zmieniono również pasek dotykowy. Podobnie jak w przypadku modelu 16-calowego, klawisz Esc jest teraz znowu prawdziwym kluczem i tak samo nakreślony jak czujnik odcisków palców. Trzecim i ostatnim elementem są klawisze strzałek, które są teraz dołączone jako odwrócone T. Jeśli inne zmiany są dla mnie dużym krokiem naprzód, to jest to dla mnie prawdziwa wada. Chcę znowu duże lewy i prawy przycisk.

Ekran nadal może imponować swoimi 2560 × 1600 pikseli przy 227 ppi, a przestrzeń kolorów P3 również zadowala edytorów obrazu. Mierzyliśmy za pomocą programu pomiarowego SpyderXEliteMQA, który jest dołączony do Spyder X Elite, a nasz Macbook Pro osiągnął wartości przestrzeni kolorów 100 procent sRGB, 89 procent AdobeRGB i 100 procent P3. Oznacza to, że gama kolorów jest bardzo dobra, wierność kolorów i jednorodność kolorów są prawie bardzo dobre. Kontrast jest znowu bardzo dobry, a rozkład jasności jest dobry.

Wewnętrzne i zewnętrzne szybkości transmisji danych

Zgodnie z oczekiwaniami, szybkości transmisji danych z wewnętrznej pamięci flash są bardzo dobre. Zmierzyliśmy około 2300 MB / s do pisania i czytania za pomocą AJA System Test Lite.

Do pomiaru na zewnętrznym połączeniu Thunderbolt 3 użyliśmy naszego referencyjnego dysku firmy G-Technology, G-Drive mobile Pro SSD. Zmierzyliśmy około 2100 MB/s podczas pisania i 2400 MB/s podczas odczytu na wszystkich czterech portach Thunderbolt 3. W przypadku starszych pokoleń, takich jak od 2016 r., nadal istniały różnice między lewą a prawą stroną.

Nasz referencyjny dysk dla USB-C, WD_Black P50 firmy WD, osiąga bardzo dobre 880 MB/s podczas zapisu i 900 MB/s podczas odczytu. Są to również z grubsza wartości dla Maca Mini z 2018 roku.

Testy CPU i GPU

Do testu CPU i Open CL używamy Geekbench 4 i 5. Wartości są imponujące. W teście jednordzeniowym i5 10. generacji zbliża się nawet do 6-rdzeniowego i7 w 2018 Mac Mini. Przepaść do czteroletniego Macbooka Pro z dwurdzeniowym i5 jest bardzo wyraźna. Oznacza to, że wydajność procesora mieści się w oczekiwanym zakresie.

MBP 2020 13 '' Geekbench (zdjęcie 1 z 4)

MBP 2020 Geekbench Procesor Intel 10. generacji zachowuje to, co obiecuje, niewielki wzrost w porównaniu do swoich poprzedników. W przypadku pojedynczego rdzenia zbliża się nawet do 6-rdzeniowego i7 w Mac Mini.

Oprócz Geekbench do testu OpenCL używamy również GFXBenchMetal do pomiaru wydajności procesora graficznego Intel Iris Plus. Zmierzone wartości wyraźnie pokazują, że nowy układ graficzny Intela to wyraźny krok naprzód. Przewyższa on chip graficzny w Mac Mini, że jest to żenujące. Oczywiście nie zbliża się nawet do wysokiej klasy karty graficznej, takiej jak Radeon RX 5700XT.

MBP 2020 13 '' GPU (zdjęcie 1 z 4)

GPU Iris Plus radzi sobie zadziwiająco dobrze jak na układ graficzny Intela. Na początku możesz być z tego zadowolony.

Edycja obrazu i wideo w praktyce

Final Cut Pro to w rzeczywistości aplikacja, która czerpie ogromne korzyści z posiadania procesora graficznego. W przeciwieństwie do Maca Mini 2018 z procesorem graficznym UHD630 cięcie jest nieco płynniejsze. Podczas eksportowania filmu, który trwał ponad godzinę do Final Cut Pro, obudowa wyraźnie się nagrzała, ale wentylator był ledwo słyszalny. Fani zaczęli głośno dopiero wtedy, gdy materiał wideo musiał zostać przekodowany lub przeskalowany.

Do naszego pomiaru prędkości wykorzystaliśmy te same projekty, co do testu eGPU z komputerem Mac Mini. Kiedyś wideo 4K z zanikaniem i tytułami, źródłem był materiał H.264 z Fujifilm. A nasz drugi projekt to jednominutowe wideo 4K, z materiałem źródłowym z RED w różnych rozdzielczościach, ale wszystko w ProRes 422.

Jeśli wideo musiało być po prostu wyeksportowane do ProRes 422 lub H.264 w tej samej rozdzielczości co materiał źródłowy, czas eksportu był czasami znacznie dłuższy niż w przypadku Mac Mini z szybszym procesorem. Jeśli natomiast trzeba było przeskalować materiał źródłowy lub wyjście, lepszy procesor graficzny pomagał i MacBook Pro był szybszy od Maca Mini. MacBook Pro zawsze miał niewielkie zalety z kodekiem HEVC.

MBP 2020 FCP (zdjęcie 1 z 10)

MBP 2020 Final Cut Pro Podczas eksportowania z Final Cut Pro Macbook Pro jest wspomagany z jednej strony przez procesor T2 i procesor graficzny.

Podczas pracy z Adobe Photoshop, Indesign i Lightroom, a także z Capture One, oferowana wydajność jest przekonująca i zapewnia płynną pracę. Możesz to nawet bardzo wyraźnie zobaczyć, delikatnie przewijając program Lightroom Classic. W porównaniu do Maca Mini 2018, który zawsze trochę szarpie.

Tutaj również wykorzystaliśmy praktyczne testy z artykułów na temat Mac Mini 2018 dla porównania. W Adobe Photoshop CC, Adobe Lightroom Classic 9.3, Skylum Luminar 4.3 i Capture One 20, 60 obrazów RAW zostało przekonwertowanych do formatu JPEG w procesie wsadowym. Obrazy zostały zoptymalizowane za pomocą wyszukiwania kolorów lub specyfikacji i przeskalowane do rozmiaru obrazu 4000 pikseli na dłuższej krawędzi.

Podczas konwersji wentylator jest bardzo wyraźny we wszystkich programach. Lepszy procesor graficzny w porównaniu do Maca Mini jest zauważalny w Capture One i tym samym rekompensuje słabszy procesor.

Stos MBP 2020 (zdjęcie 1 z 4)

Przetwarzanie wsadowe MBP 2020 Jeśli program do przetwarzania obrazu korzysta z układu graficznego, Macbook Pro może oddzielić się od Mac Mini. Aplikacje Adobe nie wykorzystują układu graficznego do przetwarzania wsadowego, więc liczy się tutaj tylko czysta moc procesora.

Wykonujemy tylko ostatni test praktyczny z Adobe Lightroom Classic. Tutaj zadaniem jest klasyczny obieg pracy zarządzania obrazami: import 2297 obrazów, wygenerowanie podglądu 1:1, analiza zawartości obrazu za pomocą Excire Search i przypisanie słów kluczowych do obrazów.

Akcje przebiegają niemal wyłącznie za pośrednictwem procesora, dzięki czemu można zauważyć przewagę 6-rdzeniowego procesora w Macu Mini. Mimo to i5 10. generacji radzi sobie tutaj bardzo dobrze.

MBP 2020 Lightroom (zdjęcie 1 z 6)

Zadania zarządzania MBP 2020 Lightroom działają prawie wyłącznie przez procesor w Lightroomie, więc tutaj liczy się również czysta moc procesora.

Wniosek

Im więcej piszę nową klawiaturą, tym bardziej zauważam, jak przyjemnie ten tekst można teraz napisać. Czas pokaże, czy należy to nazwać Magią, ale jest to duży krok naprzód – a właściwie wstecz.

W przeciwnym razie topowy model 13-calowego Macbooka Pro z 2020 roku to udana ewolucja. Procesor ma wystarczającą ilość pary dla aplikacji Adobe Creative Cloud. W bezpośrednim porównaniu ze starym modelem z 2016 roku w końcu nie ma już opóźnień. Wszystko wydaje się płynne. Kolejnym prawdziwym ulepszeniem jest szybkość portów Thunderbolt 3, które są teraz równie szybkie po obu stronach.

Procesor graficzny jest zawsze problemem dla profesjonalistów od mediów. Możesz już przeczytać w naszej serii artykułów na temat eGPU na Mac Mini, że może to mieć znaczny wpływ na przepływ pracy. To było ekscytujące zobaczyć, jak Intel Iris Plus wypada w porównaniu z UHD630 w Mac Mini. To, co już widać wyraźnie w testach porównawczych, jest również widoczne w praktyce z Final Cut Pro, Lightroom and Co. MacBook Pro bije Mac Mini pomimo szybszego procesora w aplikacjach wymagających procesora graficznego. W przeciwnym razie 6-rdzeniowy procesor i7 w Mac Mini jest oczywiście zawsze szybszy. Niemniej jednak z wydajności 10. generacji i5 można być zadowolonym. To wystarcza do przetwarzania multimediów w podróży.

Ekran przekonuje dużą przestrzenią kolorów i prawie bardzo dobrą wiernością kolorów. Ułatwia to edycję zdjęć i filmów oraz przygotowanie ich do druku. Dzięki czterem portom Thunderbolt 3 można podłączyć nie tylko szybkie dyski SSD, ale także jeden lub dwa duże ekrany do profesjonalnej pracy.

Tak więc Macbook Pro 2020 z czterordzeniowym i5 2 GHz za 2075,30 euro reprezentuje dobry stosunek ceny do wydajności.Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że następny mniejszy model z czterordzeniowym i5 1,4 GHz z tą samą konfiguracją pamięci jest tylko około 127 euro taniej.

Leave a Comment