Dodatkowa obudowa do Maca Mini to dziwny pomysł. Sonnet zamienia Mac Mini w system serwerowy z miejscem na dwie karty PCI Express.

AKTUALIZACJA: xMac Mini Server teraz także z USB 3.0

Obudowa rackowa o wysokości 1U, która przekształca komputer Mac Mini w serwer, jest teraz dostępna z interfejsem USB 3.0. Dzięki temu może wykorzystać pełną moc obecnego Mac Mini. Każdy, kto posiada już serwer xMac Mini Server, może zamówić zestaw kabli do wymiany. Zestaw kabli można zainstalować za pomocą śrubokręta i klucza nasadowego.

Zestaw z oznaczeniem "Art.-Nr. XMCBL-3USB3" jest dostępny za 42 euro w Sonnet (www.sonnettech.com).

Jest ciężki (około 7 kilogramów), ale wydaje się stabilny i atrakcyjny - zwłaszcza dla techników serwerów. Amerykański producent Sonnet ma dodatkową obudowę o nazwie „Xmac Mini Server”, która może pomieścić Maca Mini. Obudowa ma standardową szerokość serwera (48,3 cm szerokości i 4,4 cm wysokości = 1 jednostka wysokości lub 1 U). Zakup może być uzasadniony tylko wtedy, gdy chcesz korzystać z kart rozszerzeń PCI Express. Sonnet tworzy bowiem dwa sloty dla takich kart przez połączenie Thunderbolt (poprzez system rozszerzeń z własnym zasilaniem) (jedno PCIe 2.0 o pełnej długości i wysokości „x16”, jedno o połowie wysokości i połowie szerokości „x8”). Dzięki takiej karcie Mac Mini staje się serwerem kopii zapasowych, który nawiązuje połączenie z systemem pamięci masowej za pomocą światłowodu („Fiber Channel”) lub kabla SAS/SATA. Możesz też zmienić Mac Mini w wysokiej klasy system wideo lub audio i majstrować przy jednej ze specjalnych kart do importowania i eksportowania sygnałów wideo w dodatkowej obudowie.

Jednak przy tych wszystkich możliwych zastosowaniach musi być jasne, że Mac Mini w obudowie Sonnet chce mieć miejsce w serwerowni: Mierzymy prawie 50 db(A), co daje wartość akustyczną ok. 6 dzięki cztery ryczące wentylatory połączone równolegle Sone powala. Na dłuższą metę zbyt wiele można oczekiwać od ludzkiego ucha. Ponadto nie należy wyłączać dobrego urządzenia - nasz miernik pokazuje całkowicie niedopuszczalne zużycie 18 watów, gdy Mac Mini jest wyłączony.

Ponadto zauważyliśmy kilka niespodzianek, które można rozpoznać tylko na drugi rzut oka: Ethernet, HDMI i USB są przedłużane na zewnątrz przez przedłużenia kabli w obudowie (jeden port USB z przodu, dwa z tyłu), ale nie Firewire 800. Ponadto spodziewaliśmy się koncentratora Thunderbolt, który oferuje więcej niż jeden port. Ale nie ma czegoś takiego. Jeśli używasz karty PCI Express, port Thunderbolt jest zajęty.

Prawdziwe serwery zazwyczaj oferują nadmiarowe komponenty na wypadek sytuacji awaryjnych. Sensowne jest np. dwukrotne zaprojektowanie zasilacza. Ponieważ jednak Mac Mini nadal jest zasilany przez zintegrowany zasilacz, nadmiarowość nie jest możliwa. Również wewnętrzny zasilacz dla kart wtykowych PCI jest bardzo prosty.

Byliśmy zaskoczeni, gdy wypróbowaliśmy odbiór WLAN, którego nie należało traktować poważnie: pomimo solidnej metalowej obudowy Mac Mini nadal może uzyskać dostęp do testowej sieci WLAN z połową mocy odbioru. Jednak wartość ta ponownie znacznie spada, gdy instalujemy Xmac Mini Server w szafie serwerowej i zamykamy drzwi.

Kup rekomendację

Opinie na temat ceny różnią się: Sonnet Xmac Mini Server kosztuje 1365 euro bez Maca Mini (który kosztuje kolejne 600 lub 800 euro). Dlatego możemy polecić dobrze działającą obudowę Mac Mini tylko wtedy, gdy chcesz używać specjalnych kart PCI-Express, które w przeciwnym razie byłyby używane tylko w Mac Pro. Listę kompatybilnych kart można znaleźć na stronie internetowej Sonnet (www.sonnettech.com), po prawej stronie w ostatniej kolumnie.

Serwer Sonnet xMac Mini

Sonet

Cena: 1365 €, 1660 CHF

Ocena: 2.5 zadowalająca

Wydajność (50%) 2,4

Wyposażenie (20%) 2

Obsługa (20%) 3

Zużycie (10%) 3

Stabilna, bardzo dobra ekspansja PCI Express

Ciężki, wysoki pobór mocy wyłączony, brak połączenia Firewire na zewnątrz

Alternatywa: -

Wyposażenie: 3 interfejsy USB (w tym 1 z przodu), HDMI, Ethernet, Thunderbolt Pass-Thru, 2 gniazda PCI Express

Mac Mini z Thunderbolt od połowy 2011 r.

www.sonnettech.com

Leave a Comment