W teście nowe iMacy przekonują znacznie lepszą szybkością niż ich poprzednicy. Ale trudno je ulepszyć

Nasi koledzy z Macworld USA otrzymali już dwa nowe komputery iMac, każdy z najszybszymi procesorami, do laboratorium testowego i przeprowadzili szeroko zakrojone testy szybkości. Szczególnie ekscytujące jest to, co w praktyce oferuje technologia Apple Fusion Drive. Dzięki Fusion Drive system inteligentnie łączy pamięć masową SSD i konwencjonalny dysk twardy, aby uzyskać najlepszą możliwą wydajność z tej kombinacji. Aby to zrobić, zajrzyjmy wcześniej za kulisy Fusion Drive.

Nowe komputery iMac w teście Macworld (zdjęcie 1 z 7)

Nowe komputery iMac w teście Macworld Nowy iMac (po lewej) w laboratorium testowym Macworld

Kandydaci do testu

Macworld USA obszernie wyposażył oba komputery iMac w Apple Store do testów. 21,5-calowy iMac ma najszybszy obecnie dostępny procesor, czterordzeniowy i7 3,1 GHz. 27-calowy model ma też najszybszy obecnie procesor, jaki można wybrać, również czterordzeniowy i7, ale o taktowaniu 3,4 GHz. Dopłata za najszybszy procesor w każdym przypadku kosztuje 200 euro za oba modele.

Model 21,5-calowy jest również wyposażony w 16 GB pamięci RAM i układ graficzny Nvidia Geforce GT650M. W przeciwieństwie do 27-calowego modelu nie można wybrać szybszego układu graficznego. Jego 27-calowy brat korzysta z 8 GB pamięci RAM i specjalnie dobranego układu graficznego Nvidia Geforce GTX 680MX z 2 GB pamięci wideo (dopłata 150 euro). Oba modele są wyposażone w 1 TB Fusion Drive, który w Apple Store kosztuje 250 euro więcej. Oprócz dysku twardego o pojemności 1 GB, ten Fusion Drive zawiera pamięć SSD o pojemności 120 GB.

iMac zły do ​​aktualizacji

W przypadku 21,5-calowego iMaca trudno jest samodzielnie rozbudować pamięć, ponieważ trzeba go rozebrać na części, co jest dość czasochłonne. Musisz więc albo sobie poradzić z preinstalowanymi 8 GB RAM, albo za bardzo wysoką dopłatą 200 euro zamówić iMaca z 16 GB RAM. 27-calowy iMac ma z tyłu klapkę, za którą znajdują się moduły pamięci. Tutaj możesz samodzielnie rozszerzyć pamięć RAM - i to znacznie taniej niż w Apple Store. W przypadku urządzeń pamięci masowej modernizacja lub wymiana dysku twardego w obu modelach jest trudna. Oba komputery iMac korzystają z 2,5-calowego dysku twardego, do którego trudno jest uzyskać dostęp.

Nowy iMac zdemontowany (zdjęcie 1 z 16)

Nowy iMac rozłożony Jak działa smukły: nowy 21,5-calowy iMac ma zaledwie 5 mm grubości w najcieńszym miejscu i około 4 cm grubości w kierunku środka urządzenia.

prędkość

W testach z Speedmark 8 (indeks 15 różnych testów) nowe komputery iMac z napędem Fusion Drive mogą znacznie zwiększyć swoją szybkość: iMac 21,5 cala z procesorem i7 3,1 GHz działa o 53 procent szybciej niż jego porównywalny poprzednik z i7 taktowanym zegarem 2,8 GHz procesor i dysk twardy. W porównaniu do poprzednika iMaca, który jest wyposażony w pamięć SSD, przewaga szybkości spada do przyzwoitych 28 procent. W teście kopiowania i teście dekompresji nowy iMac wykonał swoje zadanie trzy razy szybciej niż jego poprzednik, który był wyposażony w dysk twardy. Podczas gdy testy te odzwierciedlają głównie ogólną wydajność komponentów komputera, test komputera z oznaczeniem Mathematica pokazuje czystą prędkość obliczeniową procesora. Tutaj nowy iMac wyposażony w 3,1 GHz jest o 16 procent szybszy od swojego poprzednika, który jest dość szybki z 2,8 GHz.

Benchmarki nowych komputerów iMac (zdjęcie 1 z 6)

Benchmarki nowych komputerów iMac Wyniki testu Speedmark 8. Wyższe wyniki oznaczają lepszy wynik. Kalkulator referencyjny pisany kursywą

Macworld pozwolił również modelom iMac konkurować z nowym komputerem Mac Mini z procesorem i7 2,6 GHz i dyskiem Fusion Drive o pojemności 1 TB. 21,5-calowy iMac jest tutaj w sumie o 20 procent szybszy. Podczas testowania wydajności grafiki Open GL w Cinebench, iMac jest nawet ponad dwa razy szybszy niż Mac Mini. iMac może również konkurować z Macbookiem Pro Retina z 15-calowym wyświetlaczem o wyższej wydajności. Tutaj Macworld zmierzył ogólną o osiem procent lepszą wydajność 21,5-calowego iMaca w porównaniu z Macbookiem Pro Retina z procesorem i7 taktowanym zegarem 2,6 GHz.

Gdzie jest 27-calowy iMac? Dla uproszczenia Macworld ma obecnie najszybszego iMaca, który można skonfigurować z modelem 21,5-calowym, który Macworld testuje również w najwyższej konfiguracji. Tutaj różnica w ogólnej wydajności jest stosunkowo niewielka i wynosi osiem procent. W niektórych dyscyplinach 21,5-calowy iMac jest jeszcze szybszy, na przykład w testach Photoshopa i iTunes. Może to wynikać z faktu, że testowany 21,5-calowy iMac jest wyposażony w dwukrotnie więcej pamięci RAM niż 27-calowy topowy model, a mianowicie 16 GB zamiast 8 GB.

Wniosek dotyczący iMaca 2012

Nowe komputery iMac są eleganckie i smukłe. Ponadto dzięki Fusion Drive działają znacznie szybciej niż ich poprzednicy, nawet jeśli korzystają z czystej pamięci masowej SSD. Jedyną denerwującą rzeczą jest to, że 21,5-calowego iMaca nie można w ogóle uaktualnić, w przypadku 27-calowego iMaca jest to przynajmniej możliwe z pamięcią RAM, podobnie jak w przypadku poprzedniego iMaca.

Leave a Comment