Mac Mini to najtańszy komputer Mac firmy Apple. Jednak często chce się więcej opcji pod względem wyposażenia. W tym miejscu wkracza sklep internetowy Alternate, oferując Mac Minis w ciekawych konfiguracjach.

Najmniejszy Mac firmy Apple to pełnoprawny komputer, który sprosta większości zadań, ale w zależności od obszaru zastosowania często pojawiają się specjalne wymagania sprzętowe, których Apple nie jest w stanie spełnić. Dobrym przykładem jest podstawowa wersja Maca Mini z procesorem Core i5 2,5 GHz. Dostępna jest tylko konfiguracja podstawowa z 500 gigabajtami dysku twardego i czterema gigabajtami pamięci RAM. Pamięć RAM można łatwo zaktualizować samodzielnie, ale jeśli potrzebujesz więcej miejsca na dysku twardym lub nawet chcesz użyć superszybkiego dysku SSD, musisz wziąć model czterordzeniowy i zagłębić się w kieszeni.

Dodatkowe opcje wyposażenia

Internetowy sprzedawca Alternate również tak pomyślał i oprócz ulepszonych wersji czterordzeniowych oferuje również dwie specjalne wersje tego podstawowego Mac-Mini, których nie można uzyskać od Apple. Do wyboru masz dysk twardy o pojemności terabajta lub dysk SSD o pojemności 256 gigabajtów. W tym samym czasie sprzedawca wyposaża komputery Mac w osiem zamiast czterech gigabajtów pamięci RAM (około 45 euro dodatkowo w sklepach, aż 100 euro od Apple). Prace przebudowy są przeprowadzane przez techników z firmy Alternate, Mac Mini jest dostarczany całkowicie przebudowany.

Urządzenia w teście

-Mac Mini Core i5 2,5 GHz, 1 TB HDD

-Mac Mini Core i5 2,5 GHz, dysk SSD 256 GB

-Mac Mini Core i5 2,5 GHz, 1,1 TB Fusion Drive (DIY)

Jak tylko go rozpakujesz, zauważysz, że technicy bardzo ostrożnie zabrali się do pracy. Nawet oryginalna folia, w którą fabrycznie zapakowany jest Mac Mini, wciąż tam jest, uszczelka nienaruszona. Z zewnątrz nie zauważyliśmy żadnych rys ani innych śladów po renowacji.

Notatki z centrum egzaminacyjnego

Najpierw spójrzmy na model dysku twardego. Płyta wewnętrzna pochodzi z firmy Seagate. Nazywa się Momentus ST1000LM024 i pracuje z prędkością 5400 obrotów na minutę. Właściwie jest to produkt koreańskiego producenta Samsunga, ale po przejęciu działu dysków twardych Samsunga przez amerykańskiego producenta Seagate, jest sprzedawany pod swoją nazwą. Ten dysk twardy jest obecnie (luty 2013) dostępny w sklepach internetowych za około 70 euro.

Wzorcowa ergonomia Mac Mini Alternate Edition 2013 (zdjęcie 1 z 7)

Wzorcowa ergonomia Ogólna ergonomia Mac Mini Alternate Edition 2013

W teście płytka pokazuje, że jest w stanie sprostać normalnym wymaganiom. Mac Mini uruchamia się w niecałe 40 sekund, co jest normalne. Mierzymy 17,4 milisekundy dla średniego czasu dostępu do dysku, maksymalny transfer danych określamy na około 106 megabajtów na sekundę. To dobre wartości jak na dysk twardy do notebooka. Jednak wraz ze wzrostem poziomu wypełnienia szybkość transmisji danych spada o połowę do nieco ponad 50 megabajtów na sekundę. Jest to typowa cecha magnetycznych urządzeń pamięci masowej, ponieważ wewnętrzne ścieżki przechowują mniej danych niż zewnętrzne. Ponieważ prędkość obrotowa pozostaje stała, szybkość przesyłania danych zmniejsza się, im więcej sektorów jest zajętych na dysku i im bliżej musi się zbliżyć głowica do ścieżek wewnętrznych.

Benchmark wydajności Mac Mini Alternate Edition 2013 (zdjęcie 1 z 12)

Wydajność porównawcza Ogólna wydajność komputera Mac Mini Alternate Edition 2013

W praktyce oznacza to po prostu: Mac czuje się twardy. Podczas uruchamiania, a zwłaszcza podczas uruchamiania programów, często trwa to o kilka sekund za długo, przez co użytkownik czasami siedzi niecierpliwie przed ekranem i musi czekać. Jednak zjawisko to nie jest szczególną cechą Alternate Edition komputera Mac Mini, dotyczy to wszystkich komputerów Mac z dyskami twardymi, zwłaszcza gdy używane są dyski notebooków, ponieważ są one w porównaniu z 3,5-calowymi dyskami stacjonarnymi zwykle mają mniejszą ilość danych stawki i dłuższe czasy dostępu.

Leave a Comment