Mac Mini to najtańszy komputer Mac firmy Apple. Ale to nie musi oznaczać, że wygląda tanio lub nie działa dobrze. Obecny model jest nawet dostępny z czterordzeniowym procesorem i napędem Fusion Drive. W centrum testowym Macwelt to właśnie ta konfiguracja musi spełniać nasze wymagania testowe. Wyniki są powodem do dumy.

Miłą niespodzianką jest to, że Apple oprócz nowych iMaców oferuje również Maca Mini z napędem Fusion Drive. Połączenie konwencjonalnego magnetycznego dysku twardego z 128 gigabajtami chipów flash zapewnia zupełnie nowe wrażenia podczas pracy w systemie OS X. Mac wydaje się tak szybki, jakby był wyposażony w dysk SSD, ale pojemność przekracza terabajt. Mac Mini jest również dostępny z czterordzeniowym procesorem, bez konieczności kupowania drogiej wersji serwerowej z dwoma dyskami twardymi.

Optyka

Apple nie zmienił niczego w projekcie, Mac Mini nadal opiera się na kwadratowej obudowie w stylowej, płaskiej aluminiowej obudowie, która ogólnie wygląda bardzo solidnie i wysokiej jakości. W przeciwieństwie do większości innych obecnych komputerów Mac, użytkownik może i może samodzielnie zaktualizować komputer Mac Mini. Przynajmniej pamięć główna jest bardzo łatwo dostępna. Spód można zdjąć za pomocą przekręcenia. Nie potrzebujesz do tego nawet narzędzi.

Umeblowanie

Nasze urządzenie testowe wyposażone jest w procesor Intel Core i7-3720QM. Ten czterordzeniowy procesor jest taktowany zegarem 2,6 GHz i oferuje Turbo Boost do maksymalnie 3,6 GHz. Jest też wyposażony w technologię hiperwątkowości Intela, czyli współpracuje z ośmioma logicznymi rdzeniami. Nie ma więc ekonomii pod względem wydajności, co najwyżej jest powód do krytyki, jeśli chodzi o pamięć RAM. Wszystkie komputery Mac Mini są wyposażone w cztery gigabajty pamięci RAM. To powinno wystarczyć na początek, ale ci, którzy często korzystają z aplikacji intensywnie wykorzystujących pamięć, powinni od początku zaplanować co najmniej osiem gigabajtów. Ponieważ pamięć można łatwo zaktualizować samodzielnie, warto zajrzeć do sklepów internetowych odpowiednich dostawców online. W porównaniu z cenami, jakie Apple pobiera za dodatkową pamięć RAM, możesz tutaj sporo zaoszczędzić.

Pod względem połączeń nic się nie zmieniło w porównaniu do poprzedniego modelu. Jest Gigabit Ethernet, Firewire 800, HDMI, Thunderbolt, gniazdo kart SD i połączone analogowe/cyfrowe wejścia i wyjścia audio. Z tyłu znajdują się również cztery porty USB, z których wszystkie działają zgodnie ze standardem USB 3.

Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich nowych komputerów Mac, Apple nie ma napędu optycznego w Mac Mini. To też nie jest nic nowego, poprzednik nie miał wewnętrznej nagrywarki CD/DVD.

Ponadto nie można zapomnieć: mysz i klawiatura są opcjonalne. Jeśli nie masz jeszcze urządzenia wejściowego, musisz zaplanować dodatkowe koszty. Nie musisz jednak używać urządzeń Apple, każda klawiatura i mysz USB z sektora PC zrobi to samo. Mac Mini ma jednak jedną zaletę sprzętową: w przeciwieństwie do nowych modeli Macbooka Pro i iMaca, nadal jest wyposażony w wewnętrzny odbiornik podczerwieni do pilota Apple.

Wydajność porównawcza

Jesteśmy podekscytowani, widząc wydajność tego zaawansowanego komputera Mac mini. W laboratorium i w praktyce widać, że poprzednik z 2011 roku nie ma już szans pod względem mocy obliczeniowej. Chipy Intela z gamy Ivy Bridge wykonują świetną robotę w nowym Macu Mini. Średnio jest od 30 procent (podczas kodowania MP3 w iTunes) do 150 procent (podczas kodowania Mpeg2 w iDVD) szybciej. Porównanie jest jednak nieco opóźnione, ponieważ poprzednik był dostępny tylko z dwurdzeniowym procesorem. Same dwa dodatkowe rdzenie robią tutaj ogromną różnicę.

Wydajność testu Mac Mini 2012 (zdjęcie 1 z 12)

Mac Mini 2012 Benchmark Wydajność Ogólna wydajność

Obraz jest inny, jeśli chodzi o wydajność grafiki. Obecny Mac Mini opiera się wyłącznie na chipsecie graficznym HD 4000 firmy Intel. Poprzednik miał model z wyższej półki z dodatkowym dyskretnym układem graficznym AMD. W tym miejscu mierzymy nieznacznie regresję. Chip AMD poprzednika jest szybszy w obszarze 3D. Zwłaszcza w przypadku złożonych gier akcji 3D, takich jak „Call of Duty 4”, obecny Mac Mini zapewnia tylko 80 procent wydajności swojego poprzednika.

Aby ocenić to w praktyce, instalujemy złożoną grę 3D „Portal 2” oprócz naszych standardowych testów 3D i ustawiamy jakość obrazu we wszystkich obszarach na maksimum. Tutaj układ Intela musi ciężko walczyć, aby gra płynnie wyświetlała się na ekranie. Jeśli jednak wyłączysz antyaliasing i filtry w grze, gra działa płynnie nawet w rozdzielczości Full HD, choć z gorszą jakością obrazu. Ogólnie rzecz biorąc, układ Intela wykonuje dobrą robotę. Mac Mini i tak nie ma być prawdziwym komputerem dla graczy.

Fusion Drive ma niezwykle pozytywny wpływ na postrzeganą prędkość. Podczas ładowania programów lub dokumentów prawie nie ma czasu oczekiwania. Mac Mini uruchamia się od zimnego startu w 16 sekund. Nawet wysokiej klasy Macbook Pro z dyskiem SSD nie poradzi sobie z tym zadaniem znacznie szybciej.

Wzorcowa ergonomia

Naszym zdaniem zużycie energii jest ważniejsze niż wydajność 3D. Zwłaszcza, że ​​Mac Mini zawsze był dostępny jako serwer multimediów do użytku w salonie i tam powinien być włączany głównie w dzień i w nocy. To tutaj mały komputer rozwija swoje mocne strony. Zmierzyliśmy zaledwie 0,4 wata w trybie bezczynności. Po włączeniu i bez obciążenia procesora wynosi mniej niż 10 watów. Odpowiada to mniej więcej zużyciu nowoczesnej energooszczędnej lampy. Bardzo dobra figura. Jeśli Mac Mini jest dobrze wykorzystany, pobiera średnio 50 watów z sieci. Ta wartość jest również w porządku.

Ergonomia w benchmarku Mac Mini 2012 (zdjęcie 1 z 7)

Mac Mini 2012 Benchmark Ergonomia Ogólna ergonomia

Ogólnie rzecz biorąc, pozostaje bardzo cichy, ale w przeciwieństwie do nowych komputerów iMac, szybko staje się słyszalny podczas dłuższych okresów obciążenia. Po 20 minutach pełnego obciążenia wszystkich rdzeni CPU i GPU maluch pędzi do siebie z 1,5 synami. Apple nie korzysta jeszcze z nowo opracowanych wentylatorów asymetrycznych, takich jak te stosowane w Macbooku Pro Retina czy nowym iMacu i niestety też to słychać. Aby ratować honor, powiem: gdy obciążenie procesora zniknie, Mac Mini ponownie stanie się niesłyszalnie cichy w ciągu kilku sekund.

Mac Mini kontra iMac — przykłady arytmetyczne

Przeprowadzamy eksperyment obliczeniowy i wyposażamy nasze urządzenie testowe we wszystkie urządzenia peryferyjne, których brakowało w 27-calowym iMacu w standardowej konfiguracji (bez napędu Fusion Drive).

W szczegółach byłyby to następujące opcje:

W sumie Mac Mini kosztowałby wtedy 2166 euro. 27-calowy iMac kosztowałby tylko 1879 euro i miałby też na pokładzie szybszy układ graficzny. Widziany w ten sposób Mac Mini jest opłacalny tylko wtedy, gdy masz już wszystkie urządzenia peryferyjne, ale przede wszystkim odpowiedni ekran.

Zakup porady i wnioski

Zasadniczo aktualizacja sprzętu w komputerze Mac Mini to dobra rzecz. Małe niepowodzenia w zakresie wydajności 3D łatwo rekompensowane większą wydajnością procesora i niższym zużyciem energii. Nasza wskazówka: jeśli interesuje Cię Mac Mini, zainwestuj w więcej pamięci RAM, a przede wszystkim w napęd Fusion Drive przy zakupie. Jest tego warte!

Leave a Comment