Prawie żaden Mac nie wywołał w ostatnich latach tyle kurzu i kontrowersji, co nowy Mac Pro. „Bestia” w końcu dociera do nas w ośrodku testowym Macwelta i wrażenia są zaskakujące

Nie zdarzało się to często, miesiące przed oficjalną premierą nowego Maca Pro otrzymał już kilkanaście pseudonimów w społeczności sieciowej. „Kosz na śmieci”, „doniczka” i „urna” to jedne z mniej pochlebnych. Opinia o wyglądzie komputera Mac Pro zmienia się nagle, gdy można go zobaczyć i dotknąć osobiście.

Mac Pro w konstrukcji cylindra

Na początku można się dziwić, jak mały jest Mac Pro. Apple po raz kolejny ustanowiło tutaj standardy. Jeśli postawimy nowego Maca Pro obok poprzedniego modelu z 2010 roku, nasuwa się porównanie między Dawidem a Goliatem. Odblaskowa aluminiowa obudowa ze względu na swój cylindryczny kształt wygląda jak krzywe lustro, które w wyraźnie odchudzony sposób odrzuca każdą ludzką twarz.

Trudno sobie wyobrazić, by tak mały metalowy cylinder miał więcej mocy obliczeniowej niż ogromna obudowa biurkowa starego Maca Pro. Jeszcze mniej do pomyślenia jest, że Apple zdołało rozproszyć całe ciepło odpadowe z nowego Maca Pro za pomocą jednego wentylatora. Stary Mac Pro używał tutaj nie mniej niż dziewięciu wentylatorów.

Benchmark Mac Pro 2013 wydajność (zdjęcie 1 z 12)

Ogólna wydajność wydajności Mac Pro 2013 w testach porównawczych

Powietrze chłodzące jest wciągane od dołu (dlatego lepiej postawić Maca Pro na biurku zamiast na dywanie) i wydmuchiwane z obudowy przez okrągły otwór u góry. Samo to otwarcie ma wszystko. Z jednej strony możesz bezpiecznie do niego sięgnąć i podnieść Maca Pro podczas pracy. Wentylator jest dobrze chroniony, nie ma ryzyka zranienia. Z drugiej strony Apple sprytnie wybrało średnicę otworu. Jeśli przypadkowo włożysz płytę CD lub DVD do komputera Mac Pro, nie wpadnie ona do etui (co byłoby trudne do wyciągnięcia), ponieważ średnica jest o około dwa milimetry mniejsza niż w przypadku płyty CD.

Druga niespodzianka pojawia się, gdy raz podniesiesz Maca Pro. Jest ciężki, dużo cięższy niż się wydaje. To również sugeruje, że jest pełen nowoczesnych technologii. W przeciwieństwie do Power Maca G4 Cube z 2000 roku, Apple instaluje zasilacz w przypadku Maca Pro, więc również musi być chłodzony. Ponadto, pomimo różnych opcji procesora i grafiki, Apple we wszystkich modelach korzysta z tego samego typu zasilacza. Zasilacz jest więc nawet przewymiarowany w standardowej konfiguracji.

Benchmark Ergonomia Mac Pro 2013 (zdjęcie 1 z 7)

Benchmark Mac Pro 2013 Ergonomia Ogólna ergonomia

Połączenia z tyłu mają przejrzystą strukturę i są łatwo dostępne. Kolejny fajny szczegół: napis jest podświetlony, gdy tylko trochę przekręcisz Maca Pro, oświetlenie połączenia włączy się automatycznie. Ułatwia to na przykład znalezienie odpowiedniego portu dla pamięci USB. To również ważne, bo z przodu nie ma połączeń, jak w poprzedniku. „Strona przednia” jest tu jednak względna, ponieważ okrągła, cylindryczna obudowa tak naprawdę nie ma przedniej strony. Możesz także ustawić Maca Pro stroną ze złączem skierowaną do przodu lub do boku.

Funkcje Maca Pro

Nasze urządzenie testowe jest wyposażone w ośmiordzeniowy procesor, 32 gigabajty pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 gigabajtów. Wszystkie konfiguracje Mac Pro są dostarczane z fabryki z dwiema kartami graficznymi. W naszym przypadku topowe modele z oznaczeniem AMD Fire Pro D700 są w obudowie. Na pytanie Apple podaje nam kilka podstawowych informacji. Jedna z kart graficznych odpowiada wyłącznie za sterowanie maksymalnie sześcioma podłączonymi monitorami. Drugi jest czystym „sługą arytmetycznym”, więc ogranicza się do wykonywania obliczeń 3D i poleceń Open-CL. Dzieje się tak jednak tylko w przypadku pracy pod systemem OS X. Apple przywiązuje również dużą wagę do systemu Windows i dostarcza odpowiednie sterowniki. Twórcy zwrócili uwagę na wspólne połączenie AMD między dwiema kartami graficznymi (Crossfire). Gry pod Windows mogą więc w pełni korzystać z obu kart graficznych. Jednak ten Mac jest mniej przeznaczony do gier.

Do komputera Mac Pro nie ma nic poza przewodem zasilającym. Musisz nawet kupić osobno mysz i klawiaturę. Apple uzasadnia to tym, że profesjonaliści od audio i wideo i tak używają specjalnych urządzeń wejściowych i klawiatur, a dołączony sprzęt Apple od razu znika w każdej szafie.

Możliwość rozbudowy

Solidną aluminiową obudowę można zdjąć jednym ruchem do góry. Tutaj też fajny szczegół: Maca Pro można włączyć tylko wtedy, gdy obudowa jest prawidłowo zamocowana. Jest więc czujnik, który określa, czy sprawa została usunięta. To jest dla bezpieczeństwa. Wewnętrznie dostępne i oficjalnie wymienialne są tylko moduły RAM i blokada pamięci SSD. Dostępne są cztery gniazda pamięci RAM, możliwe jest maksymalnie 64 gigabajty pamięci.

Dysk SSD jest zabezpieczony śrubą i można go łatwo wymienić. Niemniej jednak: moduły o większej pojemności nie są dostępne w Apple do zakupu indywidualnie, a dostawcy zewnętrzni wciąż się tu powstrzymują. Apple uzasadnia fakt, że użytkownicy nadal mogą zamienić moduł tym, że profesjonaliści często pracują z kilkoma komputerami tego samego typu i w razie problemów lubią podłączać nośnik rozruchowy do innego komputera w celach testowych.

Nietypowe: moduł SSD znajduje się na jednej z kart graficznych. Jeśli myślisz, że możesz podłączyć inny moduł SSD do drugiej karty graficznej, to się mylisz.

Ani karty graficzne, ani procesor nie mogą być wymieniane przez użytkownika. Nasi koledzy z iFixit kompletnie zdemontowali Maca Pro i stwierdzili, że procesor Intela teoretycznie można wymienić, bo jest w podstawce. Specjaliści od rękodzieła mogą kupić niedrogą czterordzeniową wersję, a następnie samodzielnie zainstalować sześcio-, ośmio-, a nawet dwunastordzeniowy procesor. Ale bądź ostrożny: przy takiej interwencji istnieje ryzyko, że Apple odrzuci wszelkie roszczenia gwarancyjne. Wszystkie inne opcje aktualizacji odbywają się zewnętrznie. W tym celu dostępne są cztery porty USB 3 i nie mniej niż sześć portów Thunderbolt 2.

Mac Pro: moc obliczeniowa

Osiem rdzeni i dwie karty graficzne, wiele powinno działać i działa: W naszym teście Mac Pro wyprzedza poprzedniego lidera, 27-calowego iMaca z procesorem Core i7 3,5 GHz, w prawie wszystkich obszarach i wyraźnie prowadzi szczyt. Jak zawsze, największe korzyści odnoszą aplikacje intensywnie korzystające z procesora, które są zoptymalizowane pod kątem wielu rdzeni. Klasycznie obejmuje to renderowanie 3D. Ośmiordzeniowy nawet w teście Cinebench (R15) zbliża się do starego modelu z dwunastoma rdzeniami. Czterordzeniowy iMac jest wyraźnie zdeklasowany. Obraz jest kontynuowany w innych aplikacjach wielowątkowych, zwłaszcza w Final Cut Pro X Mac Pro pokazuje, co potrafi. Nic dziwnego, ponieważ na krótko przed wydaniem Maca Pro firma Apple wprowadziła aktualizację Final Cut, która została zoptymalizowana pod kątem możliwości Maca Pro. Szczególnie imponujące są tutaj możliwości pracy w czasie rzeczywistym. W projekcie z wieloma kamerami Mac Pro wyświetla jednocześnie nie mniej niż 16 strumieni wideo w rozdzielczości 4K, co do tej pory było nie do pomyślenia. Ale nasi koledzy z Gamestar zajmujący się montażem wideo są również entuzjastycznie nastawieni. Na przykład czasy obliczeniowe w Adobe After Effects zostały skrócone sześciokrotnie w przypadku filtrów ziarna filmu.

Ale są też obszary, w których Mac Pro oferuje niewiele więcej mocy niż iMac. Są to głównie aplikacje, które wykorzystują tylko jeden lub dwa rdzenie przetwarzania, na przykład podczas kodowania MP3 w iTunes. IMac jest tu nawet trochę do przodu ze względu na wyższą podstawową częstotliwość taktowania.

Dwie karty graficzne w Macu Pro

Po raz pierwszy Apple standardowo używa dwóch kart graficznych w Macu. Zawsze dzielisz się pracą, ale tutaj również obowiązuje: oprogramowanie, które jest zoptymalizowane pod kątem tych korzyści, a tego jeszcze nie ma wiele. Final Cut Pro jest tutaj ponownie najlepszym przykładem, ponieważ nawet złożone filtry i efekty zastosowane do wielu strumieni 4K nie denerwują komputera Mac Pro. Wszystko pojawia się na ekranie w czasie rzeczywistym bez zacinania się.

Tak testuje Macwelt

System testowy Testujemy wszystkie komputery Mac w porównaniu z systemem referencyjnym, który obecnie składa się z komputera iMac Core i5 o częstotliwości taktowania 2,7 GHz oraz układu graficznego Intel Iris Pro. Wszystkie wartości tego komputera odpowiadają 100 procentom w naszej skali. Szybsze systemy powinny być lepsze niż 100 procent komputera referencyjnego we wszystkich obszarach.

Procedura testowa Wszystkie testy przeprowadzamy z programami, z których nasi czytelnicy korzystają również w codziennej pracy i rozrywce na komputerach Mac. W szczególności są to: kodowanie MP3 za pomocą iTunes, edycja wideo za pomocą Final Cut Pro X, szybka akcja 3D w grze Batman Arkham City. Używamy również Cinebench 15 firmy Maxon, Quark Xpress 10 i Photoshop CC.

Ocena Wszystkie wyznaczone wartości są wprowadzane do bazy danych, która automatycznie określa ocenę ogólną z wyników testów. Wszystkie aspekty systemu są odzwierciedlone w tej ogólnej ocenie. Każda poszczególna klasa ma inną wagę: wydajność 70%, wyposażenie 15%, obsługa 5%, ergonomia i zużycie 10%

Jeśli nadal chcesz zagrać w grę lub dwie, również nie będziesz rozczarowany, Fire Pro D700 osiąga nowe rekordowe wartości w obecnych grach, takich jak Batman Arkham City. Karta wyświetla na ekranie 92 klatki na sekundę w rozdzielczości 720p. To nawet trochę więcej niż iMac, który jest tuż za nim z 87 obrazami Pro, ale również zapewnia wyjątkowo dobry wynik. Niemniej jednak: Mac Pro nie jest maszyną do gier, jest na to po prostu za drogi.

Pobór mocy i głośność

Szczególnie zaskakuje nas ergonomia Maca Pro. Ta wydajność w połączeniu z małą obudową i pojedynczym wentylatorem, który pachnie jak mały, huczący odkurzacz. Ale rzeczywistość jest inna. Mac Pro pozostaje niesłyszalny bez obciążenia, zmierzyliśmy tylko 0,1 sona. Nawet po 20 minutach pełnego obciążenia wszystkich rdzeni procesora i kart graficznych szum tła wzrasta do zaledwie 0,5 sona. Wyraźnie podcina nawet iMaca, który w tym teście pędzi do siebie potężnym sonem 2.6. To sprawia, że ​​Mac Pro jest idealnym koniem roboczym w środowiskach wrażliwych na hałas, takich jak studia nagraniowe.

Mac Pro zapewnia również przyzwoitą wydajność pod względem zużycia energii. Portfel jest łatwy w portfelu dzięki 46 watom bez obciążenia. Zmierzyliśmy 150 watów, gdy wszystkie osiem rdzeni procesora było w pełni obciążone, a jeśli dodano karty graficzne, było to nieco ponad 200 watów. Poprzednik tutaj miał znacznie ponad 300 watów.

Mac Pro pozwolił sobie jednak na jeden błąd: przy 3,5 wata potrzebuje naszym zdaniem zbyt dużo mocy w trybie bezczynności. Nie zmieni się to, jeśli wyłączysz tryb power drzemki i funkcję wake-on-LAN.

Wniosek

Mac Pro zasługuje na swoją nazwę. On jest dla profesjonalistów. Zwłaszcza w obszarze edycji wideo szybko znajdzie przyjaciół ze względu na brutalną moc obliczeniową w Final Cut Pro X. Inżynierowie dźwięku z pewnością będą cieszyć się umiarkowanym hałasem w tle. Zwykli użytkownicy nie muszą brać pod uwagę tego Maca bliżej, ale sama cena stworzy ostrą linię podziału między grupami docelowymi.

Mac Pro 8 rdzeń

Cena: 6800 euro

Producent: Jabłko

Ogólna ocena 2,0 dobra

Oceny indywidualne

Wydajność (70%) 1,9

Sprzęt (15%) 1,6

Obsługa (5%) 1,9

Ergonomia (10%) 3,5

Zalety: Bardzo fajna konstrukcja, wysoka wydajność procesora i grafiki, bardzo cichy, wiele opcji połączeń

Wady: prawie nie można go ulepszyć wewnętrznie, wysokie zużycie energii w trybie bezczynności, bardzo wysoka cena

Specyfikacja techniczna:

Procesor: Intel Xeon E5 1680 v2, 3,0 GHz

Taktowanie: 3,0 GHz (Turbo Boost do 3,9 GHz)

Pamięć podręczna poziomu 3: 25 MB współdzielonego poziomu 3

Magistrala systemowa: 1866 MHz

Pamięć: 32 GB DDR3 ECC

Układ graficzny: podwójny AMD Fire Pro D700

Pamięć wideo: 2x 6 GB GDDR5

Obsługa wyświetlania: do trzech monitorów 4K, do sześciu monitorów DisplayPort

Pamięć wewnętrzna: pamięć flash 512 GB / PCIe

Sieć bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0

Złącza zewnętrzne: 6x Thunderbolt 2, 4x USB 3.0, 2x Gigabit Ethernet, 1x HDMI, połączone optyczno-cyfrowe wyjście audio / analogowe wyjście słuchawkowe, złącze słuchawkowe

Rozmiar (wysokość/średnica) w cm: 25,1/16,7

Waga: 5 kg

Leave a Comment