Klawiatura, połączenia, wydajność – nowy Macbook Retina to Mac, który idzie na wiele kompromisów. Testował to dla nas nasz kolega z USA Jason Snell.

Macbook z tylko jednym portem USB 3.1, ale bez wentylatora? Apple otwiera nową klasę notebooków z 12-calowym Macbookiem z wyświetlaczem Retina. Jak Macbook radzi sobie w codziennym życiu? Jak działa gładzik Force Touch i nowa klawiatura? Czy wydajność mobilnego procesora Intel Core M jest wystarczająca? A co z urządzeniami peryferyjnymi? Nasz kolega Jason Snell gruntownie przetestował Macbooka, którego wciąż trudno znaleźć w Niemczech. Oto jego wrażenia:

Pierwszy iMac pojawił się bez konwencjonalnych interfejsów i polegał na nieznanym wówczas porcie USB. Macbook Air zerwał z nośnikami optycznymi. Nawet obecny Mac Pro to kompletna reinterpretacja stacji roboczej. Apple słusznie ma reputację lidera. Takie podejście ma mocne i słabe strony. Dzięki swoim produktom firma napędza cały przemysł komputerowy. Ale są też wady przejmowania tej roli. Nabywcy nowego iMaca nie mogli już używać swoich starych akcesoriów bez kupowania przejściówek, a urządzenia USB zajęły miesiące, zanim się zadomowiły. Właściciele pierwszego Macbooka Air musieli pogodzić się z faktem, że nie mogli już używać płyt CD lub DVD do instalowania oprogramowania.

Macbook w teście Macwelta

Macbook musiał zmierzyć się z naszymi krytycznymi testami w centrum testowym Macwelt. Zmierzone wartości wydajności procesora i grafiki oraz żywotności baterii można znaleźć tutaj.

Korzystanie z komputera, który wydaje się, że przeszedł przez zakrzywienie czasu z przyszłości, jest zabawne, ale jeśli ten komputer wypadnie z tunelu czasoprzestrzennego bez odpowiednich akcesoriów, prowadzi to również do kłopotów.

Nowy Macbook to jeden z tych produktów Apple. Wydaje się, że pochodzi z przyszłości, ale nie przyniósł ze sobą własnego ekosystemu. Dzięki jedynemu portowi USB-C do ładowania i urządzeń peryferyjnych nie przypomina żadnego Maca. To najmniejszy i najlżejszy laptop Mac, jaki kiedykolwiek istniał. Posiada wyświetlacz Retina i wystarczającą rezerwę mocy na cały dzień pracy. Korzystanie z nowego Macbooka będzie przyjemnością, a podłączenie go do obecnych urządzeń będzie nerwowym przedsięwzięciem.

Zewnętrzny

Oczywiście celem Apple było uczynienie nowego Macbooka jak najmniejszym. Jego szerokość określa szerokość klawiatury, co przypomina stary 12-calowy Powerbook. To sprawia, że ​​jest o 1,78 centymetra węższy niż 11-calowy Macbook Air i 4,3 centymetra węższy niż model 13-calowy. Macbook ma głębokość 19,6 centymetra, czyli głębiej niż 11-calowy Macbook Air, ale nie głębszy niż model 13-calowy. Nowa głębia wynika z proporcji ekranu, które przy 16:10 odpowiadają proporcjom 13-calowego Air, w przeciwieństwie do proporcji 16:9 11-calowego modelu. Macbook mierzy 1,3 centymetra w najgrubszym miejscu. 11-calowy Air ma w tym samym miejscu 1,7 cm grubości. Przyznam, że 4 milimetry nie robią wielkiej różnicy, ale to imponujący wyczyn. Potem jest waga, która wynosi 0,9 kilograma. 11-calowy Air waży 1,0 kg, a 13-calowy Air waży 1,3 kg. Znowu znaczna redukcja, szczególnie dla użytkowników 13-calowego Air. Aby Macbook był tak cienki, Apple musiał iść na kompromis. Jest tylko jedno wyjście słuchawkowe i pojedynczy interfejs USB-C. Komputer nie może być bardziej minimalistyczny, przynajmniej dopóki ładowanie bezprzewodowe nie stanie się normą.

Macbook Retina 12 cali (zdjęcie 1 z 17)

Nowe wrażenia z klikania i pisania: 12-calowy Macbook: klawiatura wymaga przyzwyczajenia

Gładzik

Podobnie jak wszystkie obecne modele Macbook Pro, Macbook ma nowy gładzik „Force Touch”. Podoba mi się, chociaż zajęło mi dzień lub dwa, aby przyzwyczaić się do delikatnego kliknięcia. Twierdzenie, że powierzchnia nowego gładzika się nie porusza, nie jest do końca słuszne – materiał lekko ugina się, ale wrażenie kliknięcia jest tworzone przez mechanizm dotykowy, który powoduje lekkie wibracje powierzchni, gdy czujniki wykryją odpowiedni nacisk ze strony użytkownika. To ostatecznie wydaje się być kliknięciem, ale jest kontrolowane przez oprogramowanie.

Deweloperzy mają również możliwość korzystania z dotykowej informacji zwrotnej z nowego gładzika. Apple używa wibracji gładzika, aby zapewnić dodatkową informację zwrotną, na przykład, aby użytkownik wiedział, że obiekt dotarł do środka dokumentu podczas wyrównywania go. Ciekawe, jakie możliwości daje nowy sprzęt. Zasadniczo jest to gładzik i czuje się jak jeden, a także można go zaprogramować.

Klawiatura

Duży kompromis, aby Macbook był tak cienki i lekki, jak to tylko możliwe, został poczyniony przez Apple podczas opracowywania nowej, cieńszej klawiatury. Aby klawiatura była cieńsza, Apple musiał zmniejszyć skok klawiszy.

Dla kogoś takiego jak ja, który zarabia na życie pisaniem i pisaniem około 115 słów na minutę, to duża zmiana. Krótszy skok klawiszy jest od razu zauważalny, a opór przy wciskaniu poszczególnych klawiszy jest znacznie mniejszy. Klawiatura Macbooka przypomina mieszankę tradycyjnej klawiatury Maca i symulacji na szklanym wyświetlaczu iPada (nic się nie porusza!). Wydaje się, że Apple zauważył, że zmniejszony ruch klawiatury nie jest zbyt przyjemny i stara się zrekompensować ten problem kilkoma zmianami, które poprawiają wrażenia z pisania. Według Apple nowy mechanizm klawiszy motylkowych zwiększa stabilność klawiszy i są one nieco szersze niż konwencjonalna klawiatura, dzięki czemu łatwiej w nie uderzać.

Te zmiany pomagają, ale tak naprawdę nie kompensują dolnego skoku. Klawiatura Macbooka jest lepsza niż się spodziewałem – z Typerace radziłem sobie 118 słów na minutę – ale nigdy nie czułem się szczególnie komfortowo. Jeśli nie jesteś snobem klawiatury, możesz nie zauważyć różnicy, ale jeśli jest jedna rzecz, która powstrzymywałaby mnie przed zakupem tego Macbooka, to jest to klawiatura.

Oprócz ruchu klawiszy, klawiatura oferuje kilka innych ciekawych funkcji. Każdy klawisz jest oświetlony własną diodą LED, co powinno poprawić oświetlenie. Jednak iluminacja nie wydawała mi się szczególnie nawet. Krawędzie niektórych klawiszy (lewa strona klawisza Esc, spód klawiszy Delete i Tab) były ciemniejsze, jakby nie były w pełni podświetlone.

Apple wydłużyło klawisz Esc i w konsekwencji zwęziło klawisze funkcyjne, co nie przeszkadza mi. Nowy wygląd klawiszy strzałek bardzo mi jednak przeszkadzał. Klawisze w górę i w dół są nadal o połowę mniejsze, ale prawy i lewy mają teraz pełny rozmiar. Podczas gdy wcześniej korzystałem z wolnego obszaru nad prawą i lewą strzałką, aby haptycznie orientować się na klawiaturze, z nowym Macbookiem najpierw muszę spojrzeć na klawiaturę, aby wiedzieć, który to klawisz. Nie ma już żadnych luk.

Przedstawiamy nowego, niezwykle płaskiego Macbooka z ekranem Retina. Pierwsze wrażenia i co jest w pudełku.

Połączenie: tylko jedno

Macbook prawdopodobnie przejdzie do historii z jednego powodu: ma tylko jeden port do ładowania i podłączania innych urządzeń. To jest typ złącza USB-C. Najpierw problem z jedną wtyczką: Magsafe, technologia ładowania magnetycznego, którą wszystkie laptopy Apple miały od 2006 roku, zniknęła. Macbook jest wyposażony w ładowarkę USB-C i kabel USB-C na USB-C do ładowania.

Muszę przyznać, że będzie mi brakowało Magsafe. Mogę podnieść Macbooka Air i po prostu odciągnąć kabel ładujący. W przypadku Macbooka trzeba jedną ręką wziąć laptopa, a drugą wyciągnąć kabel ładujący. To tylko drobna niedogodność, ale jednak krok wstecz. I tak, jeśli ktoś potknie się o przewód zasilający, Macbook może latać.

Za kilka lat wtyczka ta będzie powszechnie stosowana i z małą euforią będziemy pamiętać czasy oryginalnego gniazda USB. W tej chwili ten nowy interfejs jest „nowoczesny” i zmiana jest trudna. Kiedy po raz pierwszy uruchomiłem Macbooka, chciałem użyć Asystenta migracji firmy Apple do przesyłania plików z mojego Macbooka Air. Wtedy przyszło mi do głowy, że nie ma mowy, żebym mógł podłączyć jakiekolwiek urządzenie. (Ostatecznie podłączyłem Macbooka do mojej sieci Ethernet za pomocą przejściówki Apple z USB na Ethernet i przejściówki Apple z USB-C na USB. Podłączyłem tę potworność do Macbooka.)

Świeżo rozpakowany Macbook nie jest kompatybilny z niczym, co posiadamy.

Nadchodzi ekosystem USB-C i to dobrze, ale świeżo rozpakowany Macbook nie jest kompatybilny z niczym, co posiadamy. Musisz kupić kilka adapterów i kabli, jeśli chcesz go używać z istniejącą infrastrukturą. Jeśli podłączysz projektor lub wyświetlacz, powinieneś otrzymać przejściówkę wideo USB-C.

Apple przekonuje z nowym Macbookiem, tak jak miało to miejsce z Macbookiem Air z 2008 roku, że w przyszłości wszystkie urządzenia będą połączone bezprzewodowo, a zatem połączenia będą nieistotne. Dziś jest to z pewnością bardziej prawdziwe niż siedem lat temu. Macbook to urządzenie dla użytkowników, którzy na co dzień nie podłączają urządzeń zewnętrznych i jest ich coraz więcej. Ale jeśli nie jesteś jednym z tych użytkowników, ten Macbook nie jest dla Ciebie.

wyświetlacz

Wszyscy mówią o wielkości Macbooka i pojedynczym porcie USB, ale to, co naprawdę robi wrażenie, to ekran. Ten 12-calowy wyświetlacz Retina łączy monitor Mac o wysokiej rozdzielczości z małym, lekkim laptopem. Fizyczna rozdzielczość wyświetlacza wynosi 2304 x 1440 pikseli, co odpowiada wyświetlaczowi o rozdzielczości 1152 x 720 pikseli ze względu na podwojenie siatkówki.

Ale tutaj jest problem: w tej rozdzielczości 12-calowy ekran wygląda na mały. Bardzo mały! Prawie bezużytecznie mały. Dlatego Apple zdecydowało się dostarczyć Macbooka z emulowaną rozdzielczością pośrednią 1280 x 800 pikseli, co w przybliżeniu odpowiada rozmiarowi ekranu 11-calowego Macbooka Air. Na szczęście przekonwertowana rozdzielczość wygląda bardzo dobrze. Jednak po chwili postanowiłem jeszcze bardziej ekstrapolować rozdzielczość i przełączyłem się na 1440 x 900, co odpowiada liczbie pikseli w 13-calowym Airze. Używałem tego ustawienia przez cały czas.

Prędkość nie pytana?

Macbook jest zasilany przez procesor Intel „Core M”, który został zaprojektowany z myślą o wydajności i niskim wytwarzaniu ciepła. (Macbook nie ma wentylatora i jest bezgłośny nawet przy pełnym obciążeniu.) Nie został zaprojektowany z myślą o szybkości i nie jest też porównywalny ze wszystkimi obecnymi laptopami Apple. Nie jest też szybki w porównaniu do zeszłorocznych modeli. Albo modele wcześniej. Wyciągnąłem wszystkie laptopy w moim domu przez ostatnie cztery lata. A podstawowy model Macbooka jest wolniejszy niż wszyscy inni, a mój czteroletni Macbook Air jest modelem topowym. Mimo to nie jest przesadą stwierdzenie, że Macbook 2015 zapewnia moc obliczeniową 2010 roku.

Jednak procesory Intela w laptopach Mac od dawna są tak potężne, że nie jestem pewien, czy ma to znaczenie dla większości użytkowników. Uważam się za "użytkownika zaawansowanego", jako użytkownik Photoshopa i Logic Pro. Edycja projektu wielościeżkowego na Macbooku w Logic nie stanowiła problemu. Eksportowanie gotowego projektu trwało dłużej niż mój iMac 5K lub Macbook Air z 2014 r., ale zadziałało.

Macbook nigdy nie wydawał mi się niezdarny, ale nie próbowałem żadnych gier. Każdy, kto chce grać na Macbooku, nie rozumie jego koncepcji. Zintegrowany procesor graficzny HD 5300 firmy Intel jest więcej niż wystarczający dla wyświetlacza Retina, nie ma żadnych opóźnień, a różne animacje interfejsu użytkownika Apple działają płynnie.

Podobnie jak wiele funkcji komputerowych, które kiedyś były niezbędne, teraz wydaje się, że szybkość stała się luksusem dla produktów z wyższej półki. Gdybym dostał nowego Macbooka w 2010 roku z szybkością przeciętnego laptopa Mac z 2005 roku, wydawałby się powolny i bezużyteczny. Ale naprawdę nie mam żadnych skrupułów, aby używać tego Macbooka jako towarzysza podróży, podobnie jak wybrałem 11-calowego Macbooka Air zamiast Macbooka Pro. Wybór małego, smukłego laptopa nie oznacza, że ​​nie może on wykonywać żadnej pracy. To doświadczenie, które miałem z 11-calowym Air i tak samo jest z Macbookiem.

Kto pokocha Macbooka?

Kilku nieustraszonych ludzi kupi nowego Macbooka tylko dlatego, że jest to pierwszy w swoim rodzaju. Wszyscy inni powinni się zastanowić, czy 1450 euro za tańszy wariant to dobra inwestycja. Oto pomoc w podejmowaniu decyzji

Pro Ten Macbook będzie dobrze służył swojej grupie docelowej. Są to użytkownicy, dla których rozmiar, waga i konstrukcja są ważniejsze niż kompatybilność, połączenia i moc obliczeniowa. Powiedziałbym, że nie jest to laptop dla zaawansowanych użytkowników, ale to nieprawda – istnieje wiele kategorii „zaawansowanych użytkowników”, którzy nie potrzebują więcej mocy niż może zaoferować Macbook.

Wady Jeśli, z drugiej strony, Twój własny przepływ pracy ma wiele wspólnego z pamięciami USB i dyskami zewnętrznymi, jeśli zainwestowałeś w dyski twarde lub wyświetlacze Thunderbolt lub jeśli potrzebujesz dużo pamięci RAM i najszybszego możliwego procesora, to Macbook nie jest właściwym rozwiązaniem. Na szczęście Apple nie zaprzestaje produkcji MacBooka Pro i dlatego oferuje więcej opcji.

Bateria

Korzystając z Intel Core M i bardzo dużej baterii, Apple twierdzi, że Macbook wystarczyłby na jeden dzień. Ta informacja jest oczywiście względna – praca nad projektem w Logic Pro wysysa baterię z najtwardszego laptopa. Ale ogólnie byłem pod wrażeniem życia Macbooka.

Podczas moich testów czekałem jak najdłużej między ładowaniami i ciągle byłem zdumiony, jak mało mocy potrzebuje Macbook. Spędziłem większość dnia pracy z Macbookiem w moim salonie i w pobliskim Starbucksie. Bateria nawet nie zbliżyła się do limitu wydajności. Przyzwyczajenie się użytkowników tradycyjnych laptopów do braku konieczności ciągłego szukania gniazdka elektrycznego zajmie trochę czasu. Ale jeśli jest laptop, który jest do tego stworzony, to prawdopodobnie Macbook.

Wnioski Jasona Snella dotyczące Apple Macbook

Macbook to świetny sprzęt. Wyświetlacz Retina robi wrażenie i uwielbiam gładzik Force Touch. Klawiatura jest sama w sobie; Macbook mógłby być nieodpowiedni dla każdego, kto ceni klawiaturę i dużo pisze.

Jako wieloletni użytkownik Macbooka Air jestem zarówno podekscytowany, jak i zmartwiony, gdy widzę Macbooka. To przyszłość cienkiej i lżejszej linii laptopów Apple, a także ostrzeżenie, że czeka nas okres przejściowy i Apple rozpoczął wprowadzanie portu USB-C. Chcąc korzystać z najnowszych technologii, trzeba sobie radzić z pewnymi ograniczeniami.

Jeśli jesteś gotowy, aby żyć z tymi ograniczeniami, ten Macbook czeka na Ciebie. Wszyscy inni mogą śledzić później.

Leave a Comment