Ekscytujące porównanie: Thunderbolt kontra USB 3.0. Pozwalamy dwóm przeciwnikom rywalizować ze sobą za pomocą systemu rajdów

To oficjalne od czerwca: Apple żegna się z USB 2.0 i przechodzi na USB 3.0. Oprócz Thunderbolt, modele Macbook Pro i Macbook Air prezentowane na WWDC 2012 są wyposażone w interfejsy USB 3.0, patrz artykuł „USB 3.0: modernizacje Apple” działa w obu urządzeniach, Apple mogło przenieść się na instalację USB 3.0.Obecny Ivy firmy Intel Chipset Bridge obsługuje natywnie USB 3.0.

Interfejsy są przeznaczone przede wszystkim do podłączania dysków twardych i zewnętrznych systemów pamięci masowej, ponieważ przesyłają dane z jeszcze większą prędkością niż byłoby to możliwe przez USB 2.0. Teoretycznie przez USB 3.0 możliwy jest transfer danych do pięciu gigabitów na sekundę. Mówi się, że Thunderbolt radzi sobie nawet z dziesięcioma gigabitami na sekundę. Jednak te wartości są osiągane tylko bezpośrednio przez autobus. W praktyce, jeśli podłączony jest np. złożony system dysków twardych, takie prędkości są trudne do osiągnięcia, ponieważ inne czynniki ograniczają przepływ danych.

USB 3.0 i Thunderbolt w teście praktycznym

Poddaliśmy prędkości transferu danych USB 3.0 i Thunderbolt praktycznemu testowi. Wykorzystaliśmy do tego dwa systemy RAID firmy La Cie. Jeden model, La Cie 2 Big, ma interfejs USB 3.0, drugi La Cie 2 Big ma port Thunderbolt. W obu systemach RAID dwa dyski twarde pracują razem w sieci RAID 0 (przeplatanie).

System RAID z połączeniem Thunderbolt kosztuje 579 euro i jest wyposażony w cztery terabajty pamięci masowej lub sześć terabajtów pamięci masowej. La Cie obiecuje transfer danych na poziomie 327 megabajtów na sekundę. W naszym teście osiągnęliśmy nawet maksymalne wartości 337,2 megabajtów na sekundę.

System RAID La Cie z USB 3.0 jest znacznie tańszy i kosztuje około 320 euro. Urządzenie La Cie jest również dostępne w wersji dwuterabajtowej. Według producenta możliwe są maksymalne prędkości do 306 megabajtów na sekundę. Jednak na obecnym MacBooku Pro zmierzyliśmy tylko 201 megabajtów na sekundę.

Wniosek

Zgodnie z oczekiwaniami istnieją wymierne różnice w szybkości między Thunderbolt i USB 3.0. Jednak każdy musi sam zdecydować, czy uzasadnia różnicę w cenie. Jednak tym, którzy często wykonują aplikacje intensywnie wykorzystujące dane, na przykład edycję wideo, na dłuższą metę lepiej jest korzystać z RAID Thunderbolt.

Leave a Comment