Nie tylko fotografowie zadają sobie pytanie: Jak zabezpieczyć swoje dane na dłuższą metę? Szybki test Verbatim M-Disc.

Na początku istnienia CD-R niewiele uwagi poświęcano trwałości nośników danych. Blanki były przystępne cenowo i zapowiadały się jako idealne medium do archiwizacji. Pojemność 640 MB była wystarczająca nawet dla wielu projektów projektanta mediów, zwłaszcza późniejszych pustych płyt DVD o pojemności 4,7 GB. Wiele blankietów spalono w agencjach i przez fotografów w przekonaniu, że dane zostały bezpiecznie zarchiwizowane.

Ale szybko pojawiły się wątpliwości. Z własnego doświadczenia znam to uczucie, gdy patrzę na blank, który zmienił się wizualnie. Spalona miesiąc wcześniej leżała po prostu na biurku w agencji. Ale teraz wyglądał jakoś inaczej. A po szybkim sprawdzeniu dysku szybko stało się jasne: dane zniknęły.

Och, co to oznacza dla kopii zapasowej mojego projektu?Nie tylko ja myślałem. Wiele laboratoriów podjęło się tej sprawy i wykonało testy starzenia, wyniki są legendarne i druzgocące.

Ale testy wykazały również, że były ślepe próby, które trwały dłużej niż inne. Tylko, że dla klienta to się komplikowało, w handlu detalicznym na półce nie było widać długowieczności.

Trwałość do 1000 lat

Ale jak ja, jako fotograf, mogę trwale zabezpieczyć swoje zdjęcia? Jedną z możliwości są nośniki optyczne, które w wariantach wysokiej jakości mogą wytrzymać nawet 100 lat.

Dysk M-Disc firmy Verbatim, opracowany specjalnie do celów archiwizacji, jest jeszcze lepszy. Producent obiecuje trwałość 1000 lat w temperaturze 25 stopni Celsjusza i wilgotności względnej 50 proc. Umożliwia to opatentowana, twarda jak skała specjalna warstwa. Ta warstwa jest odporna na ciepło i światło i nie można jej nawet usunąć magnetycznie.

Do pisania potrzebna jest specjalna nagrywarka do grawerowania danych na M-Disc. M-Disc jest dostępny zarówno jako DVD 4,7 GB, jak i Bluray o pojemności 25 GB lub 100 GB. Praktyczną cechą M-Disc jest nie tylko jego trwałość, ale także to, że może być odczytywany przez dowolny napęd Blu-ray do komputerów.

Verbatim zawiera listę 87 nagrywarek zgodnych z DVD. Do 100 GB Bluray - zwanego również BDXL - potrzebujesz specjalnej nagrywarki Bluray, tutaj wymieniono 41 modeli.

M-Disc w praktyce

Do przetestowania M-Disc potrzebny był nowy palnik. Wybór padł na zewnętrzną nagrywarkę Bluray firmy Verbatim, zewnętrzną nagrywarkę Bluray Slimline USB 3.0.

W jedynej 11-milimetrowej obudowie mieści się nagrywarka firmy Pioneer z maksymalną prędkością nagrywania 8-krotną dla płyt DVD i 6-krotną dla płyt BD-R. Palnik podłączany jest przez USB 3.0, dołączony jest odpowiedni kabel.

Jeżeli zasilanie przez port USB komputera jest niewystarczające, można podłączyć zewnętrzny zasilacz. Lub kabel połączeniowy, zaprojektowany jako kabel Y, jest podłączony do drugiego portu USB w komputerze. W naszym teście nie mieliśmy żadnych problemów z naszymi komputerami testowymi. Mac Pro (koniec 2013 r.) i Macbook Pro Retina zapewniały wystarczającą moc. Współpracujemy z aktualnym Macbookiem Pro ze złączem USB-C zarówno z przejściówką, jak i specjalnym kablem USB-C.

Niestety Verbatim nie zawiera oprogramowania Mac, klasyczny Toast byłby bardziej profesjonalny niż funkcja nagrywania systemu operacyjnego Mac. Mimo to macOS bardzo dobrze radzi sobie z nagrywarką Verbatim. Nie mieliśmy żadnych złych pożarów i tęskniliśmy za grzankami tylko wtedy, gdy danych było za dużo i musieliśmy je rozłożyć na kilka pustych miejsc.

Ci, którzy chcą tworzyć kopie zapasowe swoich zasobów obrazów, uśmiechną się tylko ze znużeniem na widok 4,7 GB DVD i wolą korzystać z 25 GB BD. Ale przy 100 GB jest jeszcze większy z BDXL. Tak jak w moim przypadku mieści się na nim inwentarz obrazkowy z całego roku.

Jeśli chodzi o ceny, płyty M-Disc BD nie robią wiele. Niezależnie od tego, czy BDXL, czy normalny BD, cena za GB wynosi około 16 centów. Z drugiej strony DVD jest znacznie droższe i kosztuje niewiele poniżej 50 centów. Dla porównania, normalne płyty BD są o wiele tańsze w cenie około 3,5 centa.

Ci, którzy są przyzwyczajeni do szybkości transmisji danych z pamięci USB i dysków twardych, będą mogli spędzić dużo czasu z BDXL. Z naszym palnikiem Verbatim taki BDXL zajmuje około 4 godzin.

Trzeba przyznać, że to długo i hamulec nie jest tu nawet palnikiem, ale zaślepką. M-Disc jest wypalany z konserwatywną prędkością 4x. Wydłuża to czas palenia, ale zwiększa gwarancję bezbłędnego wyniku. Gwarancją tego zawsze była mniejsza prędkość spalania.

rekomendacje

Przede wszystkim musimy przyznać, że nie możemy zweryfikować informacji producenta o trwałości 1000 lat. Ale nawet jeśli w najgorszych przypadkach pozostanie tylko 10 procent, wielu pracowników mediów w agencjach i studiach fotograficznych może być zadowolonych.

Szczególne znaczenie mają tutaj cechy praktyczne. Nawet jeśli testowany przez nas palnik nie jest najszybszy, nadal może dobrze wykonywać swoją pracę. Alternatywnie są też palniki w klasycznym formacie, na przykład od LG i Pioneera.

Ale tworzenie kopii zapasowych danych to praca, którą najlepiej wykonywać podczas przerwy lub po pracy. Czasy wypalania około czterech godzin dla 100 GB nie są tak ważne.

Jeśli chodzi o dodawanie oprogramowania, Verbatim niestety nie myśli o nas, użytkownikach komputerów Mac i zawiera tylko program dla systemu Windows. Nawet jeśli macOS ma niezawodne rozwiązanie, bardziej odpowiedni byłby klasyczny toast.

Po wielu spalonych dyskach M-Disc zdajesz sobie sprawę, że jako pracownik mediów masz teraz możliwość długoterminowego zabezpieczenia swoich danych. Może nawet dla następnego pokolenia.

Pozostaje jednak jeden podstawowy problem: jak sprawdzić, czy moje dane będą nadal czytelne za kilkadziesiąt lat? Jeśli nie chcesz tutaj ufać producentom, jedyne, co pomaga, to regularne kopiowanie lub tak jak ja: kompletna nowa kopia zapasowa wszystkich danych co roku.


Zewnętrzna, wąska nagrywarka Bluray USB 3.0


Producent:


Verbatim www.verbatim.de


Cena:


115€


Zalety:


bardzo kompaktowa obudowa, nie wymaga dodatkowego zasilania, sanki napędowe


Niekorzyść:


brak oprogramowania Mac w zestawie, brak gumowych nóżek

Zewnętrzna, wąska nagrywarka Bluray USB 3.0

Producent:

Verbatim www.verbatim.de

Cena:

115€

Zalety:

bardzo kompaktowa obudowa, nie wymaga dodatkowego zasilania, sanki napędowe

Niekorzyść:

brak oprogramowania Mac w zestawie, brak gumowych nóżek

Zewnętrzna, wąska nagrywarka Bluray USB 3.0

Producent:

Verbatim www.verbatim.de

Cena:

115€

Zalety:

bardzo kompaktowa obudowa, nie wymaga dodatkowego zasilania, sanki napędowe

Niekorzyść:

brak oprogramowania Mac w zestawie, brak gumowych nóżek

Leave a Comment