Pozwoliliśmy, aby szybki Macbook Retina 2,3 GHz działał naprawdę gorąco w laboratorium testowym. Podsumowując, Retina Macbook radzi sobie całkiem nieźle, oto przegląd najważniejszych i specjalnych funkcji.

Koszt i wyposażenie

Na pierwszy rzut oka Macbook Retina wydaje się dość drogi: ponad 2000 euro to nie do końca okazja na komputer mobilny. Ale dostajesz dużo mocy i komputer mobilny, który jest około pół kilo lżejszy niż poprzedni Macbook Pro. Gdy tylko ceny pamięci spadną, Macbook Retina również powinien stać się tańszy.

Oba Macbooki Retina są wyposażone w osiem gigabajtów pamięci RAM, maksymalnie 16 gigabajtów pamięci RAM. Główna pamięć jest przylutowana do płyty głównej i dlatego nie można jej później uaktualnić. Dopłata do 16 gigabajtów kosztuje imponujące 200 euro.

Macbook Pro Retina w szczegółach (zdjęcie 1 z 10)

Macbook Pro z wyświetlaczem Retina: trzy za jednym razem: nowy Macbook Pro i dwa Macbook Air

Dysk SSD również nie jest przeznaczony do samodzielnej rozbudowy: chociaż można go wymienić, nie odpowiada żadnemu standardowi. Przy okazji: 256 GB pamięci SSD szybkiego Macbooka Retina 2,3 GHz nie może zostać uaktualnione w Apple Store, jest to możliwe w przypadku modelu 2,6 GHz. Tutaj jednak 768 GB zamiast 512 GB kosztuje dodatkowe 500 euro. Różni producenci mogą tutaj zaoferować znacznie tańsze pamięci upgrade.

Dolną pokrywę można otworzyć tylko za pomocą specjalnego narzędzia, co utrudnia modernizację. Akumulatory są wklejone w obudowę. To duża przeszkoda dla serwisantów, ponieważ w ten sposób nie dostaniesz się do gładzika, jeśli będziesz musiał go wymienić.

Połączenia

Połączenia Macbooka Retina są jasne: oprócz dwóch interfejsów Thunderbolt i dwóch USB 3.0/2.0 jest gniazdo kart SD i, jako premiera, złącze HDMI. Można również podłączyć słuchawki, to wyjście audio obsługuje również połączenie optyczne. Jeśli chcesz korzystać ze starszych połączeń, Apple oferuje różne adaptery Thunderbolt za około 30 euro każdy, na przykład dla Ethernet, VGA i DVI. Apple zapowiedział też adapter Thunderbolt do Firewire 800, ale jak na razie (koniec czerwca) nie jest jeszcze dostępny w Apple Store. Złącze zasilania Magsafe dla Macbooka Air i Macbooka Retina stało się bardziej płaskie, modele Macbook Pro z napędem DVD nadal używają starego. Tutaj też Apple oferuje przejściówkę z Magsafe 1 na Magsafe 2, kosztuje dziesięć euro. 13- i 15-calowe modele Macbooka Pro (bez wyświetlacza Retina) nadal mają zwykłe połączenia. Oprócz Ethernetu i Firewire 800 są to również USB 3.0/2.0 i Thunderbolt oraz gniazdo kart SD. Modele Mac Pro można również zabezpieczyć blokadą Kensington Clicksafe, co nie jest możliwe w przypadku Macbooka Air i Macbooka Retina. Ponadto tylko modele Macbook Pro z napędem DVD oferują wskaźnik naładowania baterii bezpośrednio na urządzeniu: osiem diod LED po lewej stronie obudowy wskazuje stan ładowania. I wreszcie, tylko 15-calowy Macbook Pro oferuje analogowe wejście audio, wszystkie inne modele wymagają tutaj adaptera USB.

prędkość

Suma wszystkich podzespołów sprawia, że ​​MacBook Pro jest naprawdę szybki, bo oprócz szybkiego procesora i karty graficznej zauważalna jest również pamięć SSD. Pomimo taktowania 2,3 GHz, procesor jest zaskakująco szybki i może osiągać najwyższe wartości w wielu naszych praktycznych testach i benchmarkach. Możemy więc być ciekawi, co ma do zaoferowania szybki Macbook Retina 2,6 GHz, ale nie otrzymaliśmy jeszcze tego urządzenia do testów.

Za pomocą układu graficznego Nvidia GT 650M Macbook Retina osiąga przyzwoitą prędkość w grach i wyświetlaniu grafiki. Zmierzone wartości są tylko nieznacznie za topowymi wartościami MacBooka Pro, który korzysta z nieco szybszego układu graficznego AMD Radeon HD 6750M lub 6770M. Były one używane w topowych modelach z poprzedniej serii, wszystkie 15-calowe modele z obecnej serii korzystają z Nvidii GT 650M.

Bateria i zużycie energii

Głód energii Macbooka Retina staje się wyraźny, jeśli chodzi o zasilanie. Tutaj mierzymy już 37 watów gotowości, ponad trzy razy więcej niż w poprzednich Macbookach. Ale inne modele MacBooka Pro również urosły i zużywają około 27 watów każdy zamiast około 15 watów więcej energii niż ich poprzednicy. Jeśli Macbook jest wyłączony z sieci, pobiera również nadmierną ilość energii elektrycznej o mocy niecałych pięciu watów. Do tej pory Macbooki były znacznie bardziej oszczędne z nieco poniżej dwóch watów. Green IT wygląda inaczej. W naszym ekstremalnym teście wytrzymałościowym Macbook Retina pobiera prawie 96 W. Tutaj mocno obciążamy zarówno procesor, jak i układ graficzny. Dwóch nowych fanów jest przyjemnie zauważalnych, ponieważ Macbook Retina pozostaje cichszy niż wszystkie poprzednio testowane Macbooki. W końcu 15-calowy Macbook jest niepostrzeżenie głośniejszy i pobiera z gniazdka o 83 waty mniej energii. Bateria Macbooka Retina może wytrzymać przez długi czas pomimo znacznie większego głodu energii przy niskim obciążeniu. W naszym teście, w którym zmniejszyliśmy jasność wyświetlacza do połowy, zmierzyliśmy przyzwoitą godzinę 9:39 przy ciągłym surfowaniu po Internecie, a MacBook Pro, który taktował z tą samą prędkością, działał nieco dłużej. Ale wraz ze wzrostem obciążenia mierzymy to za pomocą niekończącej się pętli wideo i pełnego wyświetlacza, bateria Macbooka Retina działa zauważalnie krócej niż jego kolegów z Macbooka Pro o godzinie 4:09. Aby Macbook Retina miał długi czas pracy na baterii pomimo wyższego zapotrzebowania na energię, Apple wbudowało mocne baterie o pojemności 95 watogodzin. Bateria normalnego Macbooka Pro oferuje 77,5 watogodzin.

Wyświetlacz Retina

Wyświetlacz Retina to znacząca poprawa jakości w porównaniu do poprzednich wyświetlaczy Macbooka. Wysoka rozdzielczość robi wrażenie. Starsze programy mogą być nadal używane z dobrą jakością wyświetlania. Niektóre programy, takie jak Aperture, Photoshop i Final Cut, zostały już zoptymalizowane pod kątem wyświetlacza Retina. Na przykład przy Final Cut rozdzielczość jest wystarczająca do wyświetlenia filmu Full HD 1:1 jako podglądu, podczas gdy w oknie programu jest jeszcze wystarczająco dużo miejsca do pracy. Nasze obszerne pomiary laboratoryjne potwierdzają pierwsze subiektywne wrażenie: wyświetlacz Retina oferuje najwyższy kontrast, jaki do tej pory zmierzyliśmy na wyświetlaczu Macbooka. Ponadto, odtwarzalna przestrzeń kolorów jest dobra: wystarczy, że przestrzeń kolorów sRGB jest w stanie wyświetlić prawie całkowicie, tylko w obszarach niebieskich i zielonych występują niewielkie straty, które w praktyce nie są znaczące. Imponujące jest również to, że prawie nie widać żadnych zniekształceń kolorów nawet pod bardzo stromym kątem, co jest zaletą wyświetlacza IPS w porównaniu z konwencjonalną technologią TN. Macbook Retina jest prawie stworzony dla fotografów, jeśli wyświetlacz nie jest tak odblaskowy: zauważamy tylko niewielką różnicę w stosunku do Macbooka Pro, ale w przeciwieństwie do Macbooka Pro, Macbook Retina nie jest również dostępny w wersji przeciwodblaskowej. Nawiasem mówiąc, czas odpowiedzi jest tylko przeciętny, ale tutaj też jest lepszy niż większość innych Macbooków.

Leave a Comment